Mnoho ekonomů kritizovalo rozhodnutí vlády o zvýšení důchodů jako nezodpovědný předvolební trik

Ministrka financí Alina Shelrova pro Český rozhlas uvedla, že důchodci jsou pro vládu prioritou a že díky škrtům v několika dalších sektorech ročního rozpočtu byly k dispozici další finanční prostředky. Celkově se zvýšení důchodů má stát mezi 7 miliardami a 11 miliardami korun.

Toto rozhodnutí se však setkalo s údivem mnoha předních ekonomů v zemi. Michal Skoypa, ekonom České spotitelny, pro zpravodajský web Aktuálně.cz uvedl, že návrh na zvýšení důchodů v současné ekonomické situaci je výrazem „finanční ironie“.

Již několik měsíců víme, že důchodci, finančně i psychologicky, netrpěli více než zbytek populace. Víme také, že ačkoliv je český národní dluh v mezinárodním srovnání stále relativně nízký, české veřejné finance byly upraveny neudržitelně a že se to za poslední rok zhoršilo. “

Ministrka práce a sociálních věcí Jana Malaková na twitteru uvedla, že peníze navíc k pokrytí růstu důchodů pocházejí z plánované digitální daně z velkých technologií. Odhaduje se však, že tato daň podle vládních odhadů letos vygeneruje pouze 2,5 miliardy Kč.

Ekonom z Trinity Bank Lukas Kovanda tweetoval, že taková daň by nestačila k pokrytí ani třetiny zvýšení důchodu. Poznamenal, že digitální daň je stále ve fázi návrhu, ačkoli vláda přidala do letošního rozpočtu odhadované příjmy.

Šéfka výboru pro spravedlivé důchody ministerstva práce Danus Nirudova pro Aktuálně.cz uvedla, že ji také znepokojuje, kde vláda najde prostředky na financování zvýšení důchodů.

„Bez jasné vize, kde získat prostředky, je to jen další nezodpovědný způsob, jak zvýšit státní dluh, který porušuje zásadu solidarity mezi generacemi.“

Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horska mezitím pro Aktualne.cz řekla, že zvyšování důchodů je luxus, který lze poskytnout, pouze pokud lze ušetřit, například ve státních provozních výdajích.

READ  Janet Malcolm, provokativní novinářka s bystrým okem, zemřela v 86 letech

Rovněž zopakovala řadu svých kolegů, kteří řekli, že načasování oznámení podporuje spekulace, že se jedná o krok zaměřený na zajištění více voličů pro vládní koalici před nadcházejícími volbami ve Sněmovně reprezentantů plánovanými na příští říjen.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *