Ministři zahraničí Spojených států a Číny vedou první osobní jednání od října

NUSA DUA, Indonésie (Reuters) – Americký ministr zahraničí Anthony Blinken a čínský ministr zahraničí Wang Yi se v sobotu setkali k prvnímu osobnímu jednání od října poté, co se zúčastnili summitu G20, kde americký diplomat vedl úsilí o nátlak na Rusko. Kvůli válce na Ukrajině.

Američtí představitelé tvrdí, že Blinkenovo setkání s Wangem na Bali v Indonésii, včetně ranní diskuse a pracovního oběda, je zaměřeno na udržení stabilních obtížných vztahů USA s Čínou a na zabránění tomu, aby se nechtěně dostaly do konfliktu. Přečtěte si více

„Neexistuje žádná náhrada za diplomacii tváří v tvář,“ řekl Blinken novinářům na začátku setkání.

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

„Velmi se těšíme na plodný a konstruktivní dialog,“ řekl.

Očekává se, že Blinken zopakuje své varování Číně, aby nepodporovala ruskou válku na Ukrajině, a obě strany budou řešit sporné otázky týkající se Tchaj-wanu, rozsáhlých nároků Číny v Jihočínském moři, jejího rozšíření vlivu v Tichomoří, lidských práv a obchodu. tarify.

Obě strany však sdílejí zájem na udržení stability vztahu a Blinken a američtí představitelé tvrdí, že prezident Joe Biden a čínský prezident Si Ťin-pching by měli v příštích týdnech znovu promluvit, což bude pravděpodobně řešit sobotní setkání.

„Čína a Spojené státy jsou dvě velké země, takže je nutné, aby obě země udržovaly normální směny,“ řekl Wang novinářům.

„Zároveň musíme spolu mluvit, abychom zajistili, že se tento vztah bude i nadále ubírat správným směrem,“ řekl Wang.

Daniel Russell, vysoký americký diplomat pro východní Asii za bývalého prezidenta Baracka Obamy, který má úzké kontakty s představiteli Bidenovy administrativy, řekl, že věří, že hlavním cílem schůzky bude prozkoumat možnost osobního setkání mezi Bidenem a Si Ťin-pchingem. Poprvé jako lídři, možná na okraj listopadového summitu G-20 na Bali.

READ  Rakousko nařídilo celostátní uzamčení pro neočkované osoby

Spojené státy označují Čínu za svého hlavního strategického rivala a obávají se, že se jednoho dne mohou pokusit získat kontrolu nad samosprávným demokratickým ostrovem Tchaj-wanem, stejně jako Rusko zaútočilo na Ukrajinu.

Nejvyšší americký diplomat pro východní Asii Daniel Krettenbrink v úterý řekl, že očekává „upřímnou“ výměnu názorů s Wangem, a řekl, že to bude další příležitost „sdělit naše očekávání o tom, co očekáváme od Číny a co ne kontext Ukrajiny“.

Krátce před ruskou invazí na Ukrajinu 24. února oznámily Peking a Moskva partnerství „bez hranic“. Američtí představitelé ale uvedli, že neviděli, že by se Čína vyhýbala tvrdým sankcím pod vedením USA vůči Rusku nebo že by mu dodávala vojenské vybavení.

Čína však odmítla odsoudit kroky Ruska a kritizovala rozsáhlé sankce.

Američtí představitelé varovali před důsledky, včetně sankcí, pokud Čína začne poskytovat materiální podporu ruskému válečnému úsilí, které nazývá „zvláštní vojenskou operací“ s cílem oslabit ukrajinskou armádu, i když to Kyjev odmítá jako zábor půdy v imperiálním stylu. .

Navzdory své strategické rivalitě zůstávají dvě největší světové ekonomiky hlavními obchodními partnery a Biden zvažuje odstranění cel na řadu čínského zboží, aby omezil rostoucí inflaci v USA před listopadovými volbami v polovině období, s ohledem na kontrolu Kongresu. Přečtěte si více

(Tento příběh byl parafrázován, aby se upravil titulek tak, aby zobrazoval první osobní konverzace)

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Další zprávy Ryana Wua v Pekingu. Napsal Ed Davies. Střih Christian Schmolinger, Robert Percel

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.