Ministři EU přijali nová doporučení pro screening rakoviny – EURACTIV.com

Ministři EU přijali nová doporučení pro screening rakoviny – EURACTIV.com

Ministři zdravotnictví zemí EU-27 v pátek (9. prosince) konečně přijali nová doporučení týkající se screeningu rakoviny, což je pro českou vládu důležitý úspěch na poslední chvíli před koncem jejího předsednictví EU.

„Boj proti rakovině je jedním z hlavních prioritních témat českého předsednictví. Jsem proto velmi rád, že jsme toto doporučení dnes přijali,“ řekl po schválení ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Nové doporučení Rady pro screening rakoviny.

Předchozí doporučení zahrnovala doporučení pro screening rakoviny prsu, děložního čípku a tlustého střeva z roku 2003. Nově schválená doporučení pro rakovinu plic, prostaty a žaludku jsou nyní zahrnuta.

Válek ostatním ministrům zdravotnictví řekl, že text odráží „přístup založený na důkazech“.

„Včasné odhalení pomocí screeningu je jedním z důležitých pilířů Plán Evropy porazit rakovinu“ řekla Stella Kyriakites, komisařka EU pro zdraví.

„Od přijetí současných doporučení EU o rakovině prsu, děložního čípku a tlustého střeva uplynulo téměř 20 let. Za těch 20 let udělala medicína neuvěřitelný pokrok. A stále přetrvávají nepřijatelné rozdíly. Je tedy načase přijmout opatření, která tyto mezery zacelí, a proto je na místě, abychom tyto mezery odstranili,“ uvedl. “ dodal Kiriakids.

Kromě přidání screeningu nových druhů rakoviny do celoevropských doporučení nový text také doporučuje vylepšené pokyny pro rakovinu prsu, děložního čípku a tlustého střeva.

Členské státy EU doporučují „adekvátní, včasné a doplňkové diagnostické postupy a léčbu pro osoby s pozitivním screeningovým testem“.

Podle plánu Komise pro boj proti rakovině pro Evropu v roce 2021 bylo v Evropské unii diagnostikováno 2,7 milionu lidí s rakovinou a 1,3 milionu na následky této nemoci zemřelo.

Přestože má Evropa jednu desetinu světové populace, představuje jednu čtvrtinu celosvětových pacientů s rakovinou. Odhadovaný ekonomický dopad rakoviny se odhaduje na více než 100 miliard EUR ročně.

Vítězství v předsednictví České republiky

Během celého předsednictví v Radě byla prevence rakoviny pro Českou hlavní pozornost.

V červenci ministr Válek řekl EURACTIVu, že doufá, že Rada rozhodne o programech screeningu rakoviny.

„Pokud jde o screening, mezi zeměmi EU existují značné klinické a politické rozdíly,“ řekl v červencovém rozhovoru.

Jak je tam uvedeno Evropský registr nerovností rakoviny, průměr EU u žen, které nikdy nepodstoupily vyšetření prsu, je 11,4 %. To se však v rámci bloku značně liší: ve Finsku je toto číslo 1 %, zatímco v Rumunsku toto číslo dosahuje 71,6 %.

Podobně, pokud jde o screening rakoviny děložního čípku, průměr EU u žen, které nemají screening děložního čípku, je 13,7 %, ale opět s výraznými rozdíly: pro Českou republiku je toto číslo 2,6 % a v Rumunsku 47,4 %. %. .

Průměr EU pro osoby bez screeningu rakoviny tlustého střeva je vysoký, 48,7 %, přičemž nejnižší je v Dánsku (17,4 %) a v Bulharsku nejvyšší (94 %).

[Edited by Nathalie Weatherald]

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *