Ministerstvo zahraničí platí 6 čísel za oběti havanského syndromu

Washington (AFP) – Ministerstvo zahraničí se podle úředníků a poradců Kongresu připravuje odškodnit oběti záhadného poranění mozku, které se hovorově nazývá „havanský syndrom“ šestimístnými platbami.

Úředníci a poradci uvedli, že současní a bývalí zaměstnanci ministerstva zahraničí a jejich rodiny, kteří utrpěli „způsobilá zranění“ od doby, kdy byly případy poprvé hlášeny mezi zaměstnanci amerického velvyslanectví na Kubě v roce 2016, dostanou platby ve výši 100 000 až 200 000 USD.

Přesné částky budou stanoveny podle rozsahu a závažnosti zranění obětí, která podle úředníků a jejich asistentů zahrnovala poškození mozku neomezující se na závratě, kognitivní poškození, problémy se zrakem a sluchem.

Platby se budou vztahovat pouze na oběti zaměstnané ministerstvem zahraničí a jejich rodiny. Ostatní oběti dostanou jakoukoli náhradu, kterou zpracuje federální agentura, která je zaměstnala. Asi 20 % z celkového počtu obětí je zaměstnáno nebo zaměstnáno ministerstvem zahraničí. Téměř všichni ostatní byli zaměstnáni CIA nebo ministerstvem obrany, které mají vlastní lékařskou politiku.

Před očekávaným zveřejněním plánu ministerstva zahraničí na odškodnění obětí podle ustanovení havanského zákona, který prezident Joe Biden loni podepsal, promluvili úředníci a poradci pod podmínkou anonymity.

Očekává se, že návrh pravidla bude zveřejněn počátkem příštího týdne a stane se konečným až po uplynutí 30denní lhůty, ve které bude požádáno o veřejné připomínky. Ministerstvo zahraničí spolu s Úřadem pro řízení a rozpočet a Úřadem pro personální management zváží připomínky před přijetím konečného pravidla.

Ministerstvo zahraničí ve čtvrtek odmítlo diskutovat o navrhovaných částkách plateb, ale poznamenalo, že havanský zákon ho opravňuje k „vyplácení plateb jednotlivcům za určitá způsobilá poranění mozku“ a vyžaduje, aby zveřejnilo své plány na implementaci takové úlevy, což se podle něj stane. již brzy.“

Navzdory téměř šesti letům vyšetřování nebyli vědci, lékaři a vládní úředníci schopni určit příčinu zranění, o nichž někteří spekulovali, že byla způsobena mikrovlnami nebo jinými typy útoků cizí mocnosti. Rusko je často obviňováno, že stojí za údajnými útoky, ačkoli neexistují žádné důkazy, které by taková tvrzení podporovaly.

READ  Iráčtí demonstranti zaútočili na budovu parlamentu v bagdádské zelené zóně | Protestní zprávy

Záhadné infekce byly poprvé hlášeny mezi zaměstnanci amerického velvyslanectví v Havaně na Kubě koncem roku 2016 a od té doby se rozšířily do téměř 70 zemí na všech kontinentech kromě Antarktidy. Počet hlášení se od začátku letošního roku výrazně snížil.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.