Mezinárodní trestní soud zahájil vyšetřování ruské invaze na Ukrajinu

Norsko poskytne Ukrajině humanitární pomoc a vojenské vybavení ve výši 226 milionů dolarů.

Norská vláda oznámila podpůrná opatření v pondělním prohlášení s tím, že toto „mimořádné přidělení Ukrajině má za cíl posílit úsilí humanitárních aktérů na pomoc nejzranitelnějším skupinám, včetně dětí“.

Norský premiér Jonas Gahr Store odsoudil „ruské vojenské útoky na Ukrajině“, které podle něj „způsobují masivní ztráty na životech a utrpení mezi civilním obyvatelstvem, ničí životně důležitou infrastrukturu a nutí lidi opustit své domovy“.

Pokud jde o vojenskou pomoc, Norsko pošle na Ukrajinu „vojenské vybavení, jako jsou helmy a neprůstřelné vesty“. Norský ministr obrany Roger Enoxen dodal, že Ukrajina si vyžádala veškeré vybavení a mohlo by být rychle odesláno.

Zdůraznil neutěšenou situaci ukrajinského lidu „bojujícího o přežití proti přesile vojenské síly“.

„Ruský útok na Ukrajinu ohrožuje evropskou bezpečnost způsobem, který jsme neviděli od druhé světové války. Představuje hrozbu pro normy, hodnoty a principy, na kterých jsou založeny naše demokratické společnosti,“ pokračoval Enoxen.

Norsko se připojuje k Evropské unii a uvaluje „přísné sankce na Rusko“, uvádí se v prohlášení a dodává, že další sankce oznámené v pondělí „budou cílit také na Bělorusko“.

Norský ministr financí Trygv Slagsvold Widom se také chystá požádat norský státní investiční fond, globální státní penzijní fond, aby „okamžitě zmrazil všechny své investice v Rusku“ a stáhl své investice z Ruska.

Posledním krokem Norska je uzavřít svůj vzdušný prostor ruským leteckým společnostem a připojit se tak k hrstce dalších evropských leteckých společností.

READ  Chybějící indonéská ponorka: USA a Austrálie pomáhají hledat 53 členů posádky, kterým dochází kyslík

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *