Mezinárodní soud se většinou postavil na stranu Somálska v hraničním sporu s Keňou

Haag (Reuters) – Vrchní soud OSN v úterý do značné míry rozhodl ve prospěch Somálska v jeho sporu s Keňou a stanovil námořní hranici v části Indického oceánu, o které se věří, že je bohatá na ropu a plyn.

Somálsko uvedlo, že rozhodnutí bylo výsledkem „obětí a boje“ ze strany země Africký roh.

Nová hranice vytyčená Mezinárodním soudním dvorem byla nejblíže linii navržené Somálskem a připisovalo jí několik pobřežních ropných oblastí nárokovaných Keňou.

Soudce Joan Donoghue uvedl, že revidovaná námořní hranice podél VHZ kontinentálních šelfů Somálska a Keni „dosahuje spravedlivého řešení“.

Soud dospěl k závěru, že Keňa, která zajistila určité území mimo rozsah somálského nároku, nedokázala vytvořit pevnou námořní hranici mezi oběma státy, což by jí poskytlo větší část sporného území.

„Děkuji Bohu za výsledek dlouhého boje, který Somálci bojovali, aby zabránili Keni získat si část Somálského moře,“ řekl somálský prezident Mohamed Abdullahi Mohamed ve vysílání na facebookové stránce své kanceláře.

Rozhodnutí padlo poté, co minulý týden Nairobi prohlásilo, že zrušilo uznání jurisdikce soudu. Nikdo z Keni nebyl oficiálně přítomen ani u soudu, ani prostřednictvím video odkazu.

Soud uvedl, že stažení Keni není retroaktivní a nemá vliv na úterní rozhodnutí.

Somálsko předložilo případ v roce 2014 nejvyššímu soudu OSN pro řešení sporů mezi zeměmi.

Případ u Mezinárodního soudního dvora, známého také jako Světový soud, se týká hraničního sporu o více než 100 000 kilometrů čtverečních (téměř 40 000 čtverečních mil) mořského dna, který si obě země nárokují.

Další hlášení od Stephanie van den Berg, Další hlášení od Abdi Sheikha v Mogadišu a George Obulutsy v Nairobi.

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.