Metro v Dháce: Hlavní město Bangladéše otevírá svou první linku rychlé hromadné dopravy

Metro v Dháce: Hlavní město Bangladéše otevírá svou první linku rychlé hromadné dopravy
(CNN) – Bangladéš ve středu zahájil svou první linku metra v hlavním městě DhákaÚředníci a dojíždějící doufají, že to pomůže usnadnit dopravu v jednom z nejhustěji osídlených a přeplněných měst na světě.

Deník Dhaka Tribune uvedl, že projekt z velké části financovaný Japonskem známý jako linka 6 byl slavnostně otevřen premiérem Sheikhem Hasinou, který novou železnici popsal jako „mezník“. „Další pírko je přidáno na korunu rozvoje v Bangladéši,“ řekla.

Dodala, že tam budou také vlakové vagony pouze pro ženy, a uvedla, že metro v Dháce pomůže „výrazně“ snížit dopravní zácpy ve městě.

Linka, která se táhne více než 20 kilometrů (asi 12 mil), obslouží 16 stanic a prozatím spojí severní část Dháky s vládními úřady a nemocnicemi, uvádí se v prohlášení státního podniku Dhaka Mass Transit Limited. (DMTCL). ).

Nakonec se rozšíří tak, aby protínala město až do finanční čtvrti Motijil na jihu, řekla.

Cestující procházejí dopravní zácpou v Dháce v Bangladéši 13. září 2022.

Kazi Salahuddin Razo/Norvo/Associated Press

Dháka je největší město Bangladéše a její ucpané silnice a dopravní zácpy jsou zdrojem každodenní frustrace pro více než 20 milionů obyvatel.

V Bangladéši umírá více než 3000 lidí Dopravní nehody každý rok, ke mě Údaje shromážděné Světovou zdravotnickou organizací. Při hrozném incidentu v roce 2018 byli zabiti dva studenti zabíjení urychleným autobusem – přitahujícím davy rozhněvané mládeže demonstrantů v ulicích.

Odborníci poukazují na to, že infrastruktura Dháky nedokázala držet krok s velikostí populace. Problém podle nich zhoršila přílišná závislost země na automobilech a – zatím – nedostatek organizované veřejné dopravy.

Shwana Chowdhury, vysokoškolská studentka na Bangladéšské univerzitě, tráví každý den hodiny v autobusech, rikšách a autech. Řekla, že se těší, až „změní své každodenní dojíždění“.

READ  Biden hledá jednotu, nachází neshody na vrcholu Ameriky

„Hodně mého života se technicky ztratilo v provozu,“ řekla CNN. „Pro Bangladéš je to důležitá změna. Veřejná doprava má potenciál změnit naše životy.“

Řekla, že nová trasa metra je majákem naděje na zlepšení života obyvatel Dháky.

„Velká světová města Singapur, Japonsko a Francie mají úžasně vyvinuté systémy veřejné dopravy,“ řekla. „Doufám, že Dháka časem zažije svou vlastní transformaci – snížení aut a znečištění na silnicích, metro se stane normou.“

Horní foto: Bangladéšský premiér Sheikh Hasina vztyčuje vlajku z první jízdy vlakem metra v Dháce 28. prosince 2022. Kredit: Sazzad Hossain/SOPA Images/SIPAPRE/AP

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *