Měny se stabilizují a rubl tento týden zaostává za svými vrstevníky v Evropě, na Středním východě a v Africe

9. července (Reuters) – Většina měn rozvíjejících se trhů se stabilizovala z pátečního poklesu dolaru, ale byla stanovena na týdenní ztráty kvůli obavám z rychle se šířící delta proměnné COVID-19 a bezpečnostního zákroku v Číně, což tlumilo chuť k riziku řízeným aktivům .

Měnový index rozvíjejících se trhů MSCI se obchoduje na stejné úrovni poté, co od pondělního závěru poklesl o 0,8%. Index má tento týden také ztratit 0,5%.

Akciový index rozvíjejícího se trhu se rovněž nezměnil, ale tento týden měl poklesnout o 2,9%, protože v Asii prudce vzrostly virové infekce a čínské technologické akcie klesly.

Baidu, Alibaba a Tencent, tři největší čínské technologické společnosti, mají tento týden ztratit 5% až 10% kvůli obavám z větší kontroly ze strany regulačních úřadů, po zásahu čínské vlády proti aplikaci sdílení jízd Didi Global.

Dolar se usadil těsně pod tříměsíčními maximy poté, co tento týden těžil z poptávky v bezpečném přístavu, protože rostoucí obavy ze zpomalení růstu vedly ke spěchu do bezpečí. Rozpětí mezi rozvíjejícími se trhy a rozvinutým světovým dluhem se také rozšířily.

Rostoucí inflace a smíšené ekonomické hodnoty v hlavních rozvíjejících se tržních ekonomikách poněkud tlumily optimismus ohledně letošního zotavení po koronaviru, a to i přes solidní začátek roku 2021.

„Dynamika růstu se v druhé polovině roku obrací proti rozvíjejícím se trhům, o čemž svědčí jak konsenzuální ekonomický výhled, rozdílné PMI, zvýšená fiskální konsolidace, tak možná proměnná delta, která má větší prostor k narušení rozvíjejících se tržních ekonomik než jejich silně opevněné pokročilé protějšky na trhu, napsala v nedávné poznámce Deutsche Bank.

Ruský rubl, který vzrostl přibližně o 0,1%, měl být tento týden po silné volatilitě na ropném trhu nejhorší měnou v regionu EMEA.

READ  Report uvádí, proč Moyes protestoval proti přesunu West Hamu za „výjimčného“ útočníka

Ceny ropy po pádu jednání OPEC o zvýšení těžby koncem tohoto roku zažily volatilní relace, než se tento týden ustálily na nižší úrovni.

Rubl má jednu z nejvyšších expozic vůči ropě mezi měnami rozvíjejících se trhů, spolu s brazilským reálným a mexickým a kolumbijským pesem.

Turecké lírě se tento týden dařilo mnohem lépe než svým kolegům na rozvíjejících se trzích a měla skončit téměř beze změny. Měna je však v tomto roce nejhorší jednotkou na rozvíjejícím se trhu se ztrátou téměř 17%.

Ve střední Evropě se maďarský forint a česká koruna odrazily od dvouměsíčních minim vůči euru, zatímco polský zlotý se stabilizoval poté, co centrální banka ve čtvrtek podle očekávání zastavila úrokové sazby.

GRAPHIC o výkonnosti devizových trhů na rozvíjejících se trzích v roce 2021 viz http://tmsnrt.rs/2egbfVh

Získejte to nejlepší z CNBC Africa zaslané přímo do vaší doručené pošty s nejnovějšími obchodními zprávami, postřehy a aktualizacemi od odborníků z celého kontinentu.

Získejte toto do své doručené pošty a další informace o našich produktech a službách. Přihlášením k odběru našich zpravodajů souhlasíte s našimi podmínkami použití a zásadami ochrany osobních údajů.

GRAPHIC o výkonu indexu MSCI Emerging Index v roce 2021 viz https://tmsnrt.rs/2OusNdX

(Hlášení Ambar Warrick; Úpravy Emilia Sithole Mataris)

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.