Měnová politika ČR prosinec 2023

Měnová politika ČR prosinec 2023

Česká republika: Česká národní banka zahajuje uvolňování politiky na posledním zasedání v roce 2023

Představenstvo České národní banky (ČNB) na svém zasedání 21. prosince snížilo dvoutýdenní repo sazbu na 6,75 % ze 7,00 %, což je v souladu s očekáváním trhu. Národní centrální banka navíc snížila lombardní úrokovou sazbu a diskontní sazbu o 25 bazických bodů na 7,75 % a 5,75 %. Pro snížení úrokových sazeb hlasovalo všech sedm členů představenstva.

Banka se rozhodla zmírnit svou měnovou politiku, protože očekává další pokles inflace v roce 2024. Uvedla však, že tempo uvolňování by mělo být pozvolné kvůli proinflačním rizikům plynoucím z nestabilních inflačních očekávání a vyšších nepřímých daní. Inflace v listopadu klesla na 7,3 % z říjnových 8,5 %, což je mírně nad očekáváním banky. Čínská centrální banka mezitím očekává, že inflace na začátku roku 2024 klesne na horní hranici inflačního cíle 2,0–4,0 %.

Při pohledu do budoucna banka uvedla, že svá budoucí rozhodnutí bude zakládat na obdržených datech a sladit je s makroekonomickými prognózami banky. Varoval také, že „proces snižování úrokových sazeb by mohl být kdykoli pozastaven nebo ukončen na stále omezených úrovních, pokud inflace neklesne v souladu s očekáváním.“ Členové výboru očekávají, že čínská centrální banka v roce 2024 sníží úrokové sazby o 150–375 bazických bodů kvůli sníženým cenovým tlakům.

Příští jednání banky bude 8. února.

READ  SEC Newgate expanduje v Evropě s novým varšavským centrem

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *