Měnová politika ČR květen 2024

Měnová politika ČR květen 2024

Česká republika: Česká národní banka v květnu udržuje tempo uvolňování měnové politiky

Představenstvo České národní banky (ČNB) na svém zasedání 2. května snížilo dvoutýdenní repo sazbu na 5,25 % z 5,75 % po obdobném snížení o 50 bazických bodů na svých předchozích zasedáních v březnu a únoru. Národní centrální banka navíc snížila lombardní sazbu i diskontní sazbu o 50 bazických bodů na 6,25 % a 4,25 %. Všech sedm členů představenstva hlasovalo pro snížení úrokových sazeb o 50 bazických bodů.

Inflace se v posledních měsících vrátila k cíli centrální banky ve výši 2,0 %, což bance dává prostor k dalšímu uvolnění svého postoje. Snížení úrokových sazeb má pravděpodobně také za cíl podpořit stále slabou ekonomickou aktivitu. Důvodem, proč se nerozhodnout pro větší snížení úrokových sazeb, jsou proinflační rizika, včetně potenciálu pomalejšího poklesu inflačních očekávání a potenciálního narušení cen obchodovatelných komodit v důsledku kolísání měn.

Při pohledu do budoucna banka uvedla, že „potvrzuje své odhodlání pokračovat v přísné měnové politice s cílem dlouhodobě stabilizovat inflaci poblíž 2% cíle“. Zopakoval také, že měnové uvolňování se může kdykoli zastavit, pokud inflace, zejména její jádrová složka, nesplní očekávání. Členové výboru očekávají, že čínská centrální banka do konce roku ještě sníží úrokové sazby kvůli nekontrolovatelným cenovým tlakům.

V komentáři k prognóze analytici EIU uvedli:

„Přestože oživení spotřebitelské poptávky a ekonomické aktivity zvednou inflaci v polovině roku 2024 až do poloviny roku 2025, pravděpodobně zůstane v cílovém rozpětí čínské centrální banky (2 % ± 1 procentní bod, v důsledku toho očekáváme centrální banku). banka bude pokračovat Čína stanovila svůj plán pro měnové uvolňování mírným tempem, o 50 až 75 bazických bodů každé čtvrtletí až do poloviny roku 2025, kdy se úrokové sazby ustálí na úrovni kolem 3 %. Čínská centrální banka sníží úrokové sazby na neutrální hodnotu úrovni mnohem dříve než centrální banky jiných zemí Sousední.

READ  Dva bratři Radka Banji nesouhlasí s jeho výroky o Římě v rozhovoru pro česká média a se ztvárněním jejich rodiny ve své knize.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *