Mám mít v paži vakcínu Covid?

Nyní je většina lidí obeznámena s tím, jak aplikovat vakcínu Covid-19: rychlý kop do paže. Ale na těle je méně známé místo, kde byla schválena injekční vakcína: třísla.

I když je očkování v rozkroku vzácné, můžete zvážit některé skupiny. Pokud spadáte do jedné z níže uvedených kategorií a myslíte si, že by bylo pro vás lepší dostat vakcínu Covid-19 do třísel než do paže, je nejlepší se o tom nejdříve poradit se svým lékařem.

Lymfedém je chronický a bolestivý stav, který způsobuje otoky v částech těla. Může se vyvinout například u pacientů s rakovinou prsu, kteří potřebují operaci k odstranění lymfatických uzlin z podpaží. Odstranění lymfatických uzlin narušuje tok lymfatické tekutiny, což je přebytečná tekutina z tkání, která normálně odvádí lymfatický systém do krevního řečiště, což způsobuje návrat tekutiny a zvětšení prsou, trupu nebo paže na postižené straně.

V každém z moderní A Pfizer – Bioetec V klinických studiích vakcíny došlo u některých účastníků ke zduření lymfatických uzlin v oblasti podpaží nebo krku dva až čtyři dny po očkování, na stejné straně, kde byla injekce podána do paže. Jedná se o krátkodobý, normální vedlejší účinek, který znamená, že tělo reaguje na vakcínu. V případě přípravku Moderna byla průměrná doba otoku 1 až 2 dny a u těch, kteří dostávali Pfizer-BioNTech, trvala v průměru 10 dní.

U pacientů, kteří mají lymfedém nebo je u nich riziko vzniku lymfedému, může být tento nežádoucí účinek znepokojující. Pokud má někdo lymfedém v obou pažích nebo pokud je u pacienta riziko vzniku lymfedému v obou pažích, některá zdravotnická zařízení doporučují jeho pacientům preventivně dostat vakcínu Covid-19 do rozkroku. Obavy spočívají v tom, že vakcína by mohla paže více nafouknout nebo u osob s rizikem vzniku lymfedému by mohla způsobit znepokojující příznaky, pokud by nebyly přítomny.

Imunitní odpověď může být také méně účinná, pokud byla injekce podána do paže bez lymfatických uzlin nebo do paže se špatnou lymfodrenáží.

READ  Japonsko vypíná lunární přistávací modul SLIM poté, co jeho baterie klesne na 12 %: NPR

„ Lymfatické cévy jsou odpovědné za vypouštění tekutin ze všech našich tkání, takže pokud váš odtok lymfy není dobrý, vaše tkáně nabobtnají z tekutiny – to také znamená, že vakcínu nebudete přenášet velmi efektivně z tkáně do lymfy, “ řekl Mark Jenkins, ředitel Centra pro imunologii na University College of Medicine v Minnesotě.

Sherrill Brownell, zástupce ředitele Výzkumného programu pro lymfedém ve Všeobecné nemocnici v Massachusetts v Bostonu, uvedla, že pacienti, kterým byly odstraněny lymfatické uzliny z paže, mohou dostat vakcínu do zdravé paže místo do slabin.

Oteklé lymfatické uzliny v podpaží mohou být známkou rakoviny prsu. Paní Brunel řekla: Pokud někdo, kdo má v anamnéze rakovinu prsu, věděl, že vakcíny Pfizer-BioNTech nebo Moderna mohou produkovat zvětšené lymfatické uzliny, mohlo by to pro ni být „velmi děsivé, protože si mysleli, že by se mohlo jednat o opakování“.

Aby se zmírnily potenciální obavy, lidé s anamnézou rakoviny prsu se mohou rozhodnout, že budou mít vakcínu na třísla, pokud si to přejí.

Koronavirové vakcíny mohou Způsobte zduření lymfatických uzlin V podpaží nebo v blízkosti klíční kosti, které se na mamogramu objeví jako bílé skvrny a mohou být mylně považovány za známku rakoviny. The Asociace pro zobrazování prsou Doporučuje pokusit se naplánovat rutinní mamogram před první dávkou vakcíny Covid-19 nebo alespoň jeden měsíc po druhé dávce vakcíny. Záložní plán je však dostat vakcínu do rozkroku.

„Je nepravděpodobné, že by injekce do stehna způsobila otoky podpaží,“ řekla New York Times na začátku tohoto měsíce dr. Constance Lehmann, vedoucí mamografie v Massachusetts General Hospital.

Pokud dáváte přednost očkování na paži a máte již naplánovaný mamogram, můžete si tuto schůzku rezervovat – společně s očkováním – a zavolat mamografickému centru předem, abyste věděli načasování očkování.

READ  Vesmírný dalekohled Jamese Webba odhaluje písečné překvapení na vzdálené exoplanetě

Pokud jste měli vakcínu Covid v paži za posledních šest týdnů, bude váš radiolog očekávat otok lymfatických uzlin na stejné straně, jako jste dostali vakcínu. Bude to normální výsledek, pokud otok nepřetrvává déle než šest týdnů nebo pokud neexistují jiné klinické obavy; Paní Brunel v tomto případě uvedla, že podle potřeby pořídí více fotografií.

To může trvat trochu vytrvale. Weby s vakcínami Covid-19 nabízejí lidem hlavně očkování na paži: Je to rychlé, efektivní a není třeba hledat speciální místnost, aby se zbavila jejích šatů. Protože drtivá většina lidí bude dostávat injekce do paže, nemusí být na některých očkovacích místech vyškoleni pracovníci v oblasti injekcí do stehen.

„Doporučuji pacientům, aby zavolali předem a informovali očkovací kliniku nebo lékárnu, aby věděli, že si objednávají vakcínu na třísla,“ řekla paní Brunell. „ Rovněž doporučuji pacientům, aby v případě, že místní zařízení nebo praktický lékař, který podává vakcínu, nevěděl o slabinách jako o schváleném náhradním místě, může pacient sdílet dokument trvalých objednávek CDC, který uvádí tříslo jako alternativní místo pro oba Pfizer A moderní Vakcíny. „

V New Yorku mohou lidé, kteří navštíví očkovací místa ministerstva zdravotnictví, hovořit se zaměstnanci, pokud mají obavy, že vakcínu dostanou do paže, uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Michael Lanza. Dodal, že tyto stránky obsahují také „tiché místnosti“, kde lze tajně provádět injekce do stehen, ale „mělo by to být provedeno pouze v případě, že je to z lékařského hlediska nutné“.

Odborníci říkají, že si nemusíte dělat starosti, pokud jste již byli očkováni na straně, kde jste měli rakovinu prsu, nebo pokud jste byli očkováni v paži, která má méně lymfatických uzlin.

READ  Skutečný důvod, proč po večeři toužíte po sladkém...a co můžete udělat, abyste své chutě překonali

„Nechceme zastrašit ženy, které již byly očkovány,“ řekl Dr. Alphonse Tagian, ředitel Výzkumného programu pro lymfedém ve všeobecné nemocnici v Massachusetts. „To nemusí být vůbec problém.“

Chcete-li zjistit více, Dr. Tagian a paní Brunel budou zkoumat současné a bývalé pacienty s rakovinou prsu o vedlejších účincích vakcíny, aby lépe pochopili, kolik pacientů hlásí zvětšené lymfatické uzliny a kdy a jak se příznaky objevují. Doufají, že budou mít výsledky do konce roku.

Dr. Tagian povzbuzuje pacienty s anamnézou rakoviny, aby s otázkami nebo obavami kontaktovali svůj onkologický tým a informovali svého lékaře, pokud se u nich objeví nové známky otoku.

Vakcíny Covid-19 jsou určeny k injekční aplikaci do svalů, svaly horní části paže jsou vhodné pro injekci a jsou považovány za méně bolestivé než některé jiné oblasti těla. Ale vakcína může být aplikována do jiných svalů, pokud jsou v blízkosti stovek lymfatických uzlin v těle. Například horní část stehna je umístěna blízko více lymfatických uzlin a již bylo prokázáno, že po očkování vyvolává účinnou imunitní odpověď.

Dr. Akiko Iwasaki, profesor imunobiologie na Yale University, uvedl, že lymfatické uzliny jsou „nesmírně důležité pro vytváření imunitních odpovědí“.

Dodala, že když vakcína vstupuje do paže nebo stehenního svalu, putuje do blízké lymfatické uzliny. Vakcínu tam berou speciální buňky, které učí bílé krvinky, známé jako T buňky a B buňky, aby se staly zabijáckými buňkami, které se snaží zničit. Buňky infikované koronaviry„Nebo buňky vytvářející protilátky.

Před desítkami letDo hýždí se často vstřikují další vakcíny. Vědci si však nyní uvědomují, že vrstev tukových buněk v našich spodní části je příliš mnoho na to, aby umožňovaly snadný přístup ke svalům a mízím, což činí imunitní odpověď neúčinnou. Stejně dobřeHoubové roubování se obecně neprovádí, aby nedošlo k poranění sedacího nervu.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *