Malawi: Vojáci pátrají po zmizelém vojenském letadle s viceprezidentem a bývalou první dámou

Malawi: Vojáci pátrají po zmizelém vojenském letadle s viceprezidentem a bývalou první dámou

Blantyre, Malawi (AP) – Prezident Lazarus Chakwera řekl, že vojáci prohledávají horské lesy poblíž města na severu Malawi poté, co v oblasti v pondělí zmizelo vojenské letadlo s viceprezidentem země a bývalou první dámou.

Letadlo s 51letým viceprezidentem Saulosem Chilimou, bývalou první dámou Chanel Dzimbiri a osmi dalšími odletělo z jihoafrického hlavního města Lilongwe v 9:17 a na mezinárodním letišti Mzuzu mělo přistát o 45 minut později. 370 kilometrů (230 mi) na sever.

Ale řízení letového provozu ji požádalo, aby se nepokoušela přistát a vrátit se kvůli špatným povětrnostním podmínkám a špatné viditelnosti, řekl Chakwera v projevu vysílaném živě na státní stanici MBC.

Dodal, že věž řízení letového provozu ztratila s letounem kontakt a krátce poté zmizel z obrazovek radarů.

„Vím, že je to srdcervoucí situace.“ Vím, že jsme všichni vyděšení a znepokojení,“ řekl Chakwera. „Držím se každé špetky naděje, že najdeme přeživší.“

Mzuzu je třetí největší město Malawi a hlavní město severní oblasti. Nachází se v horské lesní oblasti, které dominuje pohoří Vivia, jehož součástí jsou rozsáhlé plantáže borovic.

Prezident se zavázal pokračovat v pátracích operacích po celou noc a uvedl, že úřady pomocí komunikačních věží vystopovaly poslední známou polohu letadla do okruhu 10 kilometrů (6 mil) na farmě. Dodal, že na tuto oblast se zaměřily pátrací a záchranné operace prováděné obrannými silami Malawi.

„Dal jsem přísné rozkazy, že operace musí pokračovat, dokud nebude letadlo nalezeno,“ řekl Chakwera.

Chakwera uvedl, že Spojené státy, Spojené království, Norsko a Izrael nabídly pomoc při pátrání a poskytly „specializované technologie“, o kterých prezident doufá, že pomohou letadlo najít dříve.

Chakwera řekl, že mezi cestujícími byla také Dzimbiri, bývalá manželka bývalého prezidenta Bakiliho Muluziho. Skupina cestovala na pohřeb bývalého ministra vlády. Prezident řekl, že tři z nich na palubě byla vojenská posádka, která řídila letadlo.

READ  Ukrajinský ministr obrany řekl, že Ukrajina dostává rakety a houfnice Harpuny

Chakwera požádal Malawijce, aby se modlili za všechny na palubě a jejich rodiny.

Chilima je viceprezidentem od roku 2020.

Byl kandidátem v prezidentských volbách v Malawi v roce 2019 a umístil se na třetím místě. Toto hlasování vyhrál současný prezident Peter Mutharika, ale Ústavní soud v Malawi ho kvůli nesrovnalostem zrušil. Chakwera skončil druhý v těchto volbách.

Chilima se poté připojil k Chakwerově kampani jako jeho spolubojovník Historické znovuzvolení V roce 2020, kdy byl Chakwera zvolen prezidentem. Bylo to v Africe poprvé, kdy výsledek voleb zrušených soudem vedl k porážce úřadujícího prezidenta.

Viceprezident čelil obvinění z korupce kvůli obvinění, že dostal peníze výměnou za ovlivňování zadávání státních zakázek, ale žalobci minulý měsíc obvinění stáhli. To vedlo ke kritice, že Chakwerova administrativa nezaujala dostatečně tvrdý postoj proti štěpu.

Chilima byl zatčen na konci roku 2022 a několikrát stanul před soudem, ale proces ještě nezačal. Veškerá obvinění odmítl.

___

Imray hlásil z Kapského Města v Jižní Africe.

___

Zprávy IP Africa: https://apnews.com/hub/africa

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *