Maďarský premiér Czek uzavírá spojenectví s rakouskou pravicí


Maďarský premiér Viktor Orbán a jeho strana Fidesz oznámili, že vytvoří politickou koalici s názvem „Patrioti pro Evropu“ s pravicovými spojenci z Rakouska a České republiky.

Orbán na nedělní tiskové konferenci ve Vídni uvedl, že cílem nového uskupení je stát se dominantní pravicovou stranou v Evropě vedle lídrů Strany svobody Rakouska (FPO) a české Akce nespokojených občanů (ANO). . Zaměřuje se na politiku, migraci, zelenou politiku a rusko-ukrajinský konflikt.

„Historici za pár let rozhodnou, jak významný je tento den – myslíme si, že toto je den, kdy se evropská politika začne měnit,“ řekl Orbán. „Bruselská elita je proti. Neakceptuje evropské (voličské) rozhodnutí. Nechtějí změnu, chtějí držet status quo. To je nepřijatelné. Proto se tato současná koalice a platforma vytvořen.“

Všechny tři strany získaly v nedávných evropských volbách ve svých zemích nejvyšší pozice, získaly více křesel v Evropském parlamentu a těžily z nárůstu podpory pravice v celé Evropě.

Zpravodajský web Euractiv uvedl, že federace se tento týden snaží v parlamentu založit novou politickou skupinu.

Tři zakládající strany koalice již překračují 23 europoslanců potřebných k vytvoření oficiálního poslaneckého klubu.

Aby splnili podmínku mít poslance ze sedmi různých členských států, musí nyní zahrnovat strany ze čtyř dalších evropských zemí.

Prezident FPO Herbert Gicl označil oznámení za začátek „nové éry v evropské politice“ a doufal, že se „vlastenecká“ koalice brzy připojí k dalším stranám.

Šéf ANO a bývalý český premiér Andrej Babiš v příspěvku na sociální síti řekl: „Dáváme přednost federalismu před národní suverenitou, svobodě před rozkazy a míru před válkou.“

Skupina plánuje vydat „vlastenecký manifest“ proti stěžejnímu balíčku environmentální politiky předsedkyně Evropské komise Ursule van der Leyenové, Evropské zelené dohodě, a řešit evropské problémy přistěhovalectví, uvedl zpravodajský web Politico.

READ  bne IntelliNews - Česká policie poukazuje na ruskou GRU, protože vyšetřování výbuchu výbušnin bylo odloženo

Vývoj se shoduje s tím, že Maďarsko v pondělí přebírá předsednictví v Radě Evropské unie.

Orbánova pravicová strana Fidesz má v Maďarsku většinu od roku 2010, ale od roku 2021, kdy opustila středopravou skupinu Evropské lidové strany v Evropském parlamentu po hrozbách vyloučení, je do značné míry izolovaná.

Orbán, nelítostný bruselský kritik, trval na tom, že nová politická koalice ovládne evropskou politickou pravici „rychle“ a řekl, že „se to stane během několika dní a poté je limitem nebe“.


You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *