Maďarský forint pokulhává, i když centrální banka zvyšuje úrokové sazby

Maďarský forint pokulhává, i když centrální banka zvyšuje úrokové sazby

Ilustrační fotografie ženy držící bankovky maďarských forintů v Budapešti dne 24. července 2013. REUTERS/Laszlo Balogh

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

  • Centrální banka zvýšila týdenní depozitní sazbu o 200 bazických bodů na 9,75 %
  • Maďarský forint se vzdal negativního rizikového sentimentu
  • Prohlubuje se deficit C/A, tíží jej nedostatečný přístup k fondům EU
  • Vláda se zavazuje dodržet cíle týkající se deficitu – náměstek předsedy vlády
  • Vláda dělá ústupky Bruselu v jednáních o financování EU

BUDAPEŠŤ (Reuters) – Maďarská centrální banka ve čtvrtek zvýšila svou týdenní depozitní sazbu o 200 bazických bodů na 9,75 procenta a vláda se zavázala omezit rozpočtový schodek ve snaze podpořit forint poté, co tento týden klesl na rekordní minima.

Oživení měny je pro vládu premiéra Viktora Orbána velkou výzvou, protože dvojí deficit Maďarska a nedostatečný přístup k fondům EU nutí investory prodávat forinty při zhoršujícím se sentimentu na mezinárodních trzích.

Obavy z evropské recese a možného zhoršení energetické krize oslabily euro vůči dolaru a přispěly k propadu forintu.

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

„V tuto chvíli existuje tolik rizika, že se prostě nevyplatí držet forintová aktiva,“ řekl Peter Verovac, analytik ING.

Deficit běžného účtu Maďarska spolu s nedostatkem dohody o uvolnění zmrazených fondů EU podle něj zdůraznil zhoršující se rizikovou situaci v zemi. Tím se forint oddělil od středoevropských protějšků – forint letos oslabil o více než 10 %, zatímco polský zlotý klesl o něco málo přes 4 %.

Ve snaze mluvit o forintu řekl náčelník Orbánova generálního štábu na brífinku pro média, že vláda je odhodlána dosáhnout cílů rozpočtového deficitu v tomto a příštím roce a má v úmyslu co nejdříve uzavřít jednání s Evropskou komisí o uvolnění fondů EU. . .

READ  Crypto SPAC nastavují standard

Gergeli Julias řekl, že rozhovory pokročily s tím, že Maďarsko udělalo ústupky ve čtyřech otázkách, ale je pravděpodobné, že dohody bude dosaženo až na podzim.

„Co můžeme udělat, je držet se našeho cílového rozpočtového deficitu,“ odpověděl na otázku ohledně poklesu forintu a dodal, že Maďarsko – které většinou závisí na ruském plynu – bude usilovat o diverzifikaci dovozu energie.

Omezené nástroje

Forint je už týdny na slabé cestě, což komplikuje úsilí centrální banky omezit dvoucifernou inflaci a vystavuje maďarská aktiva jakémukoli negativnímu posunu nálady kvůli válce v sousední Ukrajině a rostoucím nákladům na energie.

Očekává se, že schodek běžného účtu Maďarska se letos prohloubí na 5,6 %-6,6 % HDP ve srovnání s 2,2 %/HDP v České republice a deficitem 1,5 % HDP v Polsku. Úroveň veřejného dluhu Maďarska se pohybuje kolem 77 % – výrazně nad 42 % HDP v české ekonomice a kolem 56 % v Polsku.

V pátek Maďarsko zveřejní údaje o inflaci za červen, u kterých se očekává, že meziroční inflace vzroste na 11,5 %, a to i přes vládou nařízená omezení cen paliv, účtů za energie a základních potravin. Centrální banka očekává, že inflace dosáhne vrcholu na podzim, ale slabý forint přináší další inflační rizika prostřednictvím importované inflace.

Přestože ekonomiku stále táhne silná domácí poptávka, očekává se, že vyšší inflace a náklady na půjčky v příštím roce zpomalí.

Bahrajnská národní banka ve středu uvedla, že situace na finančním trhu zvyšuje inflační rizika a použije „všechny nástroje“ k zásahu, aby zajistila cenovou stabilitu.

Analytici však tvrdí, že nástroje banky mají omezený potenciál k posílení forintu a že dohoda s Evropskou unií bude zásadní.

„Od této chvíle nemá smysl zvyšovat úrokové sazby… Musíme podepsat dohodu s Evropskou unií a musíme nakonec ukončit válku,“ řekl Girgili Saban, analytik Magyar Bank Holdings v Budapešť. „To není v rukou centrální banky.“

READ  Tajemník Lipavský se setkal s ministrem zahraničních věcí Vietnamu

Forint se ihned po novém zvýšení sazeb stabilizoval na 407,80, ale zisky odezněly a v 1044 GMT se měna obchodovala kolem 410,75, což je po komentářích Julie mírně silné.

Výnosy maďarských dluhopisů tento týden také vyskočily, s 10letým výnosem kolem 8,6 %, ale obchodníci a analytici uvedli, že investoři drží vládní dluhopisy denominované ve forintech.

Středeční průzkum agentury Reuters ukázal, že forint by se mohl postupně zotavit a v příštím roce přidat více než 7 %, pokud začnou proudit peníze Evropské unie, zpomalí se inflace a vnější rizika odezní. Přečtěte si více

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

(Reportáž Krisztina Than a Anita Komuves) Střih Toby Chopra, Barbara Lewis a Carmel Kremens

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *