Maďarsko zaujímá první místo v nárůstu Evropské unie poprvé v roce 2021

Přihlaste se k odběru našeho denního ekonomického zpravodaje, sledujte nás @ Ekonomika A přihlaste se k odběru našich stránek Podcast.

Maďarsko se dostalo do popředí při provádění prvního zvýšení sazeb v Evropské unii od pandemie, protože vysoká inflace přiměla tvůrce politik pohybovat se ve východním bloku.

Sousední Česká republika byla pravděpodobně prvním hnacím motorem Evropské unie, dokud místopředseda maďarské centrální banky Bernabas Viraj v pondělí neřekl, že ke zvýšení sazeb bude příští měsíc odpovídat přísnější měnová politika – což povede k ziskům forintů.

Viraj na tiskové konferenci v Budapešti uvedl, že banka by měla v červnu zvážit zvýšení referenční úrokové sazby v rámci „zpřísnění dat“ řízeného cyklu, který proběhne v několika krocích. Řekl, že stimulační opatření budou také nakonec zrušena, ačkoli bude pokračovat kvantitativní uvolňování a objemy by mohly vzrůst, pokud je to oprávněné.

„Rizika inflace jednoznačně vzrostla,“ uvedl Verage. Centrální banka chce na pokračující inflační rizika reagovat srovnávací sazbou.

Diskuse o zvyšování úrokových sazeb ve východní Evropské unii přichází v době, kdy velké světové centrální banky tvrdí, že budou udržovat uvolněnou měnovou politiku uprostřed vlny inflace, kterou považují za dočasnou. Zatímco dánská centrální banka v březnu zvýšila základní úrokovou sazbu Tento krok byl popsán jako „technický“ a jeho cílem není ovlivnit ceny na peněžním trhu.

Na druhou stranu, Verageovy komentáře byly mezníkem dosáhnout Nyní je vyčkávací přístup k inflaci v Maďarsku. Spotřebitelské ceny v dubnu vyskočily o 5,1%, což bylo nejrychlejší tempo v Evropské unii a více než 5% maximum, které centrální banka předpověděla dříve.

I když se v létě očekává, že se inflace zpomalí, aby se vrátila v rámci oficiálního cílového rozpětí – stanoveného na jeden procentní bod na obou stranách cíle 3% – cenové tlaky se podle Verageho projevují v delším horizontu.

READ  UNHCR schválilo český program v hodnotě 1,2 miliardy EUR na podporu samostatně výdělečně činných osob a partnerů v malých společnostech s ručením omezeným postižených vypuknutím koronaviru.

Maďarsko naposledy zvýšilo výpůjční náklady v září, kdy byla týdenní úroková sazba vkladu zvýšena na 0,75%, 15 bazických bodů nad referenční hodnotu. Zatímco Viraj neřekl, jak vysoko se tentokrát benchmark zvýší, uvedl, že by to mělo mít „silný“ účinek na trhy s aktivy.

„Jedná se o důležitý vývoj,“ řekl ekonom Maďarska Kevin Daly z Goldman Sachs o zpřísnění maďarských plánů. „Je jasné, že interpretují nejnovější údaje o inflaci velmi jestřábově.“

Goldman Sachs začal v červnu zvyšovat svou referenční sazbu o čtvrt bodu, plus ve třetím čtvrtletí o dalších 15 bazických bodů. Citigroup Inc. Agresivnější zpřísnění, kdy se základní sazba do září zdvojnásobila na 1,2% při čtyřech po sobě jdoucích nárůstech o 15 bazických bodů, tvrdí budapešťský ekonom Eszter Gargyan.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *