Maďarsko se vysmívá svým spojencům, když se ujímá předsednictví v Radě Evropské unie

BRUSEL – Maďarsko strávilo posledních několik let protesty proti Evropské unii. Během příštích šesti měsíců bude Maďarsko pomáhat vést tuto cestu – a rýsuje se z ní divoká a objevná cesta.

1. července Maďarsko, největší obstrukce EU, přebírá rotující předsednictví v Radě EU, což je práce, která formuje agendu EU, ale jen zřídka se dostane na titulky mimo ospalý Brusel.

Slogan země během jejího funkčního období – „Udělejme Evropu znovu skvělou“ – však naznačuje, že Maďarsko plánuje co nejvíce využít svého obratu u mikrofonu EU, nejspíše tím, že zesměšní své spojence v EU a bude mluvit o obnovené pravici.

Maďarský premiér Viktor Orbán se dostává do centra pozornosti v době, kdy úspěch krajně pravicových a krajně pravicových stran v nedávných volbách otřásl evropským establishmentem a svět uvažuje o možném návratu jiného populistického vůdce, bývalého prezidenta Donalda Trumpa. .

Ve Francii silný výkon krajně pravicové strany Marine Le Penové přiměl prezidenta Emmanuela Macrona k rozpuštění parlamentu a vypsání předčasných voleb, což uvrhlo hlavní mocnost Evropské unie do politického chaosu. Německo se mezitím vzpamatovává z úspěchu krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD), strany, kterou tuzemské zpravodajské služby považují za extremistickou.

Orban má silné vazby na Trumpovo politické hnutí a využívá tuto chvíli k tomu, aby vyslal zprávu krajně pravicovým postavám na obou stranách Atlantiku: Jsme v tom společně a stoupáme.

Být zatčen

Příběhy, které vás informují

„Konzervativní, suverénní a křesťanské nacionalistické síly jsou na vzestupu v celé Evropě.“ Napsáno na X Toto jaro. „Jsme nejhorší noční můrou byrokratů v Bruselu.“

Dodal: „#MakeEuropeGreatAgain“, „#MEGA“ – hra na „Make America Great Again“, bez červených klobouků (prozatím).

Orbán a Evropská unie se už léta hádají, ale v Bruselu momentálně není nijak zvlášť populární, protože zastavil finanční podporu Ukrajině. Zdá se, že problém použili jako páku Jak se snaží přimět unie, aby uvolnila miliardové finanční prostředky zmrazené kvůli obavám o maďarskou demokracii.

READ  Vzhledem k tomu, že se krize v Indii Covid-19 zhoršuje, vede Modi ve velkém průzkumu veřejného mínění

Daniel Freund, německý poslanec Evropského parlamentu a hlasitý kritik Orbana, nedávno napsal Dopis požadující pozastavení maďarského předsednictví Z těchto důvodů napsal: „Je čas, aby se Evropská unie postavila zastrašování vlády, která má zjevně problémy s prosazováním našich nejzákladnějších evropských zásad a hodnot.“

Dopis pokračoval: „Maďarsko ve svém současném stavu nikdy nebude schopno splnit kritéria pro vstup do Evropské unie, jeho zločinnému vedení by proto nemělo být dovoleno Unii zastupovat.

Předsednictví ale pokračuje. Během příštích šesti měsíců bude Maďarsko muset najít rovnováhu mezi kritikou EU a jejím využitím k prosazování jejích zájmů.

Maďarskí diplomaté v Bruselu stanovili agendu, která se zdá relativně mainstreamová: snížení migrace, zlepšení konkurenceschopnosti EU a posílení evropské obrany. Zdá se však, že Orbán a jeho blízcí spojenci vidí příštích šest měsíců jako příležitost přelstít Brusel, zejména s Bruselem Podpora máčení doma.

Orbánův mluvčí Zoltan Kovacs na briefingu o maďarském předsednictví uvedl, že cílem je „změna v Bruselu“. Pozorovatelé EU jsou však skeptičtí ohledně toho, kolik toho může Maďarsko skutečně udělat, vzhledem k povaze mise a zejména k tomuto politickému momentu.

Rotující předsednictví v Radě Evropské unie vyžaduje, aby země odložily své národní zájmy a jednaly jako aktéři na úrovni EU, stanovující a utvářející agendu. Maďarsko zasahuje bezprostředně po volbách do Evropského parlamentu, v době, kdy se úředníci a diplomaté EU soustředí spíše na zajišťování nových pracovních míst než na práci na velkých spisech.

Maďarsko patří v posledních letech mezi země odmítající Evropskou unii, zejména zpomalováním snah pomoci Ukrajině a frustrováním Ruska. Členské státy pokročily ve snaze zabránit nepokojům, zahájily přístupové rozhovory – například s Ukrajinou a Moldavskem – a souhlasily s poskytnutím větší vojenské pomoci Ukrajině.

„I kdyby Maďarsko chtělo věci bránit nebo řídit diskuse jedním či druhým směrem, nebylo by mnoho legislativních bitev k uzavření,“ řekl Erik Maurice, šéf maďarského zákonodárného sboru. Politický analytik Evropského politického centra, think tanku se sídlem v Bruselu.

READ  TUCKER CARLSON: Ben Shapiro, další proizraelské hlasy se nestarají o Spojené státy

Místo toho očekávejte, že se Maďarsko zaměří na rétorická vítězství ve stylu MAGA (nebo MEGA?). „Největší výzvou v příštích šesti měsících bude oddělit humbuk od skutečného dopadu, protože očekávám hodně hluku,“ řekl Zselecki Tsaki, vedoucí výzkumný pracovník Centra pro evropskou reformu, londýnského think-tanku. .

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *