Maďarsko se rozdělí od Evropské unie kvůli očkováním Ruska a Číny

Maďarsko plánuje zahájit očkování svých občanů ruskou vakcínou Sputnik V již tento týden, čímž se stane první zemí v Evropské unii.

Maďarsko je také první zemí v Evropské unii, kde vnitrostátní orgány daly zelenou ruskému bodnutí, které dosud nebylo schváleno regulačním úřadem EU pro drogy.

Podle dohody mezi Budapeští a Moskvou Rusko dodá v příštích třech měsících do Maďarska dva miliony dávek vakcíny, což bude stačit pro jeden milion lidí. V Maďarsku žije 10 milionů obyvatel.

Regulační úřad v Maďarsku také na konci ledna udělil souhlas s nouzovým použitím čínské společnosti Sinopharm, první opět v Evropské unii, poté, co vládní nařízení zjednodušilo schvalovací postupy pro vakcínu v zemi.

Premiér Viktor Orban v polovině ledna řekl, že doufá, že se autorita rychle pohne.

Maďarsko zakoupilo od společnosti Sinopharm pět milionů vakcín, které dosud nebyly schváleny Evropskou agenturou pro léčivé přípravky.

Členské státy Evropské unie mohou nakupovat vakcíny i mimo smlouvy, které Evropská unie kolektivně podepsala pro více než dvě miliardy dávek s různými farmaceutickými společnostmi (evropskými a americkými).

Kritici jsou však skeptičtí ohledně postupu zrychleného mandátu v Maďarsku a opoziční politici vyjádřili podporu vakcínám schváleným EMA.

Politický tlak

Zatímco se všechny vlády snaží zajistit vakcíny co nejrychleji, aby mohly otevřít své ekonomiky, Orban se zatím rozhodl odpojit od očkovací strategie Evropské unie.

Po příštích jarních volbách je maďarský premiér pod tlakem, aby znovuotevřel ekonomiku, protože průzkumy veřejného mínění ukazují trhanou rasu, poprvé proti němu jednotná opozice.

Podle průzkumu společnosti Zavecz Research v prosinci Orbánův Fidesz od loňského srpna ztratil podporu půl milionu voličů.

„Nejdůležitějším faktorem ve vládní strategii jsou volby do roku 2022. Vládu ohromily ekonomické dopady epidemie, protože socioekonomický dopad druhé vlny začíná oslabovat jejich podporu,“ řekl Andras Piro Nagy Budapešťský web Policy Solutions pro EUobserver.

READ  Delilah Esch, trenérka ženského basketbalu na Yale University

Ve druhém čtvrtletí roku 2020 maďarská ekonomika poklesla o 13,6 procenta, čímž se zastavila na sedm let růstu.

„Je velmi důležité, aby vláda za několik měsíců zvítězila a poskytla ekonomice více času na zotavení včas před volbami,“ uvedla Biru Nagyová.

„Problém není v tom, že vláda hledá vakcíny jinde, ale je zřejmé, že zdravotnické orgány se dostaly pod politický tlak,“ uvedla Biru Nagyová.

Peru Nagy dodal, že přístup k ruským a čínským vakcínám je také „logickým výsledkem skeptické komunikace Orbana v Evropě“ a jeho předchozí snahy o posílení vztahů s Čínou a Ruskem.

„Pro jeho vládu není vakcína politickým problémem,“ řekl Urban minulý týden na ekonomické konferenci.

„Pokud jde o nás, nezáleží na tom, zda je kočka černá nebo že píše, pokud chytí myši. Používáme tedy západní a východní vakcíny: ruské, čínské, americké a britské vakcíny,“ řekl.

Minulý týden také ohlásil různá ekonomická opatření tím, že utratil peníze za hlavní skupiny voličů.

Urban plánuje zavést od února další platby důchodcům a od roku 2022 odstranit daň z příjmu mladých lidí.

Vláda také rozšiřuje program rodinných příspěvků, což je oblíbená politika u zdráhajících se voličů, a plánuje půjčky s nulovým úrokem pro malé podniky.

Prosincový průzkum společnosti Zavecz Research ukázal nespokojenost s vládním řízením ve zdravotním a ekonomickém aspektu epidemie, s celkovým skóre 2,7 (přičemž 5 je nejlepší).

Další miminka?

Komise Evropské unie uvedla, že za použití vakcíny mimo rámec EU nese odpovědnost členský stát a že „je velmi nakloněna získání licence prostřednictvím agentury EMA“.

Ale s tím, jak se vakcíny dostávají do Evropské unie pomalým tempem, vidí Čína a Rusko potenciální politické vítězství.

Německá kancléřka Angela Merkelová na začátku tohoto měsíce uvedla, že „každá vakcína je v Evropské unii vítána“, jakmile ji schválí EMA, a že o této záležitosti diskutovala s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

READ  Ekologické skupiny žalují Evropskou unii kvůli zelenému označení pro plyn a jadernou energii

Francouzský prezident Emmanuel Macron popsal minulý týden účinnost Číny při výrobě a exportu dávek vakcín do celého světa jako „jasný diplomatický úspěch“ a „poněkud pro nás ponižující“.

Český premiér Andrej Babiš, kterého letos na podzim čekají volby, byl minulý pátek v Budapešti, aby se informoval o pátém Sputniku.

Sám Urban dal jasně najevo, že nemá problém s vakcínami neschválenými Evropskou unií.

„Počkám si, až na mě přijde řada, a až přijde čas, zvolím čínskou vakcínu,“ řekl minulý týden v rozhlasovém rozhovoru.

V úterý (9. února) řekl Orban na devátém summitu Číny a zemí střední a východní Evropy: „Maďarsko je vděčné Čínské lidové republice a osobně prezidentovi Si Ťin-pchingovi za veškerou pomoc, kterou poskytli v těchto obtížných dobách.“

Jiní jsou méně přesvědčeni, že řešení přijde ze zemí mimo Evropskou unii.

„Pochybuji, že by se Sputnikem zachránili Evropu,“ řekl v úterý skupině novinářů Peter Lies ze středopravé Evropské lidové strany a dodal, že v Rusku bylo očkováno pouze milion lidí, ale ještě nebyli plně očkováni dvěma dávkami .

Litevská premiérka Ingrida Simonetti uvedla, že její země nebude nakupovat vakcíny z Ruska, i když vakcínu schválí EMA, uvedla agentura Bloomberg.

Simonet uvedla, že „není pochyb“, že ruské pokusy o prodej vakcíny před úplným očkováním jejích obyvatel byly „další geopolitickou hrou“.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *