Macron uznává strašlivou odpovědnost Francie za genocidu ve Rwandě

Kampala, Uganda – Francouzský prezident Emmanuel Macron veřejně uznal „strašnou odpovědnost“ své země Genocida ve Rwandě z roku 1994 Požádal o amnestii ve snaze obnovit vztahy mezi oběma zeměmi během první návštěvy francouzského vůdce ve východoafrické zemi po více než deseti letech.

V střízlivém prohlášení v Památník Jezouziho genocidy V hlavním městě Kigali, kde je pohřbena téměř třetina z 800 000 obětí, Macron uvedl, že Francie udělala chyby v úsudku tím, že se postavila genocidnímu režimu během 100 dnů masakrů.

„Francie má ve Rwandě politickou odpovědnost a je její povinností uznat podíl utrpení, které způsobila rwandskému lidu,“ řekl Macron krátce po položení věnce k pomníku. „Uvědomil jsem si naše povinnosti; odpustit mohou jen ti, kteří přežili.“

Zatímco prohlášení pana Macrona nepředstavovala úplnou omluvu, jeho zaměření na oběti a přeživší zdůraznilo pokračující úsilí Francie o rozmrazení zmrazených vztahů s Kigali po tři desetiletí. Televizní poznámky pana Macrona byly pozitivně přijaty také ve většině Rwandy, s médii pod přísnou kontrolou.

„Je to historický bod obratu,“ řekl 37letý přeživší genocida z Kigali, který při vraždách ztratil své rodiče. „Francie přijetím odpovědnosti uzdravuje mnoho ran.“

READ  Trudeau říká, že po jednáních s Bidenem neexistuje dohoda o zrušení hraničních omezení

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *