Macron přijíždí do Bílého domu na první státní návštěvu Bidenovy administrativyCNN

Americký prezident Joe Biden se v rámci své práce účastní řady akcí První státní návštěva Od nástupu do funkce setkání s Francouzský prezident Emmanuel Macron Po přivítání jeho a jeho manželky Brigitte Macronové, čtvrtek.

Macronova cesta do Bílého domu je jejich druhým čestným hostem na státní návštěvě, poprvé tak učinili během administrativy Donalda Trumpa v roce 2018. Čtvrteční program je plný oficiálních fanfár s řadou akcí, které mají upozornit na síla zásadního vztahu mezi státy.Spojené státy americké a jejich nejstarší spojenec.

Macronovi ve čtvrtek ráno vystoupili na jižní trávník Bílého domu na oficiální příjezdový ceremoniál, kde je přivítalo množství vysokých francouzských a amerických úředníků a tisíce dalších účastníků. Pompézní program zahrnoval vojenské pocty, pozdrav z 21 zbraní, národní hymny obou zemí, přehled vojáků a prohlášení obou vůdců.

Během ceremonie prezident Biden zmínil Macronovu rodinu jako „blízké přátele“ a uvedl, že je „skutečnou ctí vás hostit na první státní návštěvě mé administrativy a oslavit současnou sílu a dynamiku mezi Francií a Spojenými státy. Ameriky.“

Francie je „nejstarším spojencem“ a „neochvějným partnerem“ Spojených států,“ řekl Biden s odkazem na historii vztahu od Lafayette po pláže Normandie. Řekl, že koalice „bude v příštích desetiletích jen sílit“.

Macron poukázal na sdílené hodnoty Spojených států a Francie, přičemž tyto země označil za „sestry v boji za svobodu“ a vyzval jejich země, aby se uprostřed ruské války na Ukrajině „znovu staly bratry ve zbrani“.

Macron následuje návratem na návštěvu jiné země Významné oživení americko-francouzských vztahů Ve srovnání s pouhým rokem, kdy Macron učinil neobvyklý krok a odvolal svého velvyslance ve Washingtonu kvůli obchodu s americko-australskou ponorkou, který Francouze ohromil a stál je miliardový kontrakt na obranu. Zdá se, že roztržka je hodně za nimi a Biden a Macron svůj vztah během minulého roku dále prohloubili ve společném úsilí bojovat proti válce na Ukrajině.

Elysée oznámila, že Macron předal prezidentovi čtyři dary: vinyl a CD se soundtrackem k filmu, který pár sledoval na prvním rande – „Un Homme et une Femme“, sklenice domu Christofle symbolizující vazby mezi Francie a Spojené státy, bunda z House Saint James a hodinky z horlogerie Lip. Také dal první dámě výtisky „Madame Bovary“ a „Nákaza, pád, vyhnanství a království a vybrané eseje“. A viceprezident Kamala obdaroval Harrise modelem rakety Ariane V – kývnutí na sdílené vesmírné zájmy, které sdílejí Spojené státy a Francie.

Americký prezident a první dáma představili zakázkové zrcadlo vyrobené z padlého dřeva z areálu Bílého domu, které je podle Bílého domu replikou zrcadla, které visí v západním křídle. Francouzský prezident navíc dostal sadu vinylů věnovanou velkým americkým hudebníkům spolu s „archivní replikou amerického patentu Thomase Edisona na fonograf z roku 1877“, uvedl Bílý dům. První dáma obdarovala paní Macronovou náhrdelníkem od francouzsko-amerického návrháře.

Po oficiálním příjezdu do Bílého domu Biden a Macron zahájili bilaterální jednání. Před účastí na společné tiskové konferenci jsou oba lídři připraveni prodiskutovat řadu otázek včetně témat společného zájmu – jako je Ukrajina, Írán a Čína.

Na začátku bilaterálního setkání v Oválné pracovně Biden zopakoval důležitost aliance.

„Věci se mění rychle, opravdu rychle. A je opravdu důležité, abychom zůstali v úzkém kontaktu. Neznamená to, že se shodneme na každé jednotlivé věci. Znamená to, že se shodneme téměř na všem,“ řekl s tím, že budou pracovat na podporovat „bezpečnost a prosperitu“.

Macron řekl, že ruská invaze na Ukrajinu bude jedním z hlavních témat diskuse a že „udržitelný mír“ je o respektování suverénních států.

Macron dodal: „Chceme budovat mír, udržitelný mír znamená plné respektování suverenity a územní celistvosti Ukrajiny, ale zároveň s novým záměrem zajistit, že máme udržitelný mír z dlouhodobého hlediska.“

Američtí a francouzští představitelé neočekávají, že by návštěva přinesla nějaké významné výsledky, ale obě strany ji považují za příležitost pro obě země prohloubit své partnerství v celé řadě globálních výzev. Obě strany také pokročí v diskusích pracovních skupin zahájených v návaznosti na loňský problém ponorek s cílem zintenzivnit spolupráci v otázkách vesmíru, kybernetického prostoru a energetiky.

Očekává se však, že se objeví oblasti neshod.

Jedním z největších bodů napětí budou více než miliardy dolarů dotací na elektromobily zahrnuté v zákoně o snížení inflace, který se vztahuje pouze na vozidla vyrobená v Severní Americe. Macron toto opatření kritizoval jako protekcionistické a francouzští představitelé uvedli, že hodlá na toto téma upozornit na setkáních s Bidenem a vůdci v Kongresu.

Ve čtvrtek navštívily Jill Biden a Brigitte Macronová také Planet Word, jazykově zaměřené muzeum ve Washingtonu. Francouzský představitel uvedl, že se očekává, že prezident Macron se zúčastní oběda na americkém ministerstvu zahraničí a setká se s dvoustrannou skupinou kongresmanů.

Ve čtvrtek večer se Macronové vrátí do Bílého domu První státní večeře pro Bidenovu administrativu. Mezi francouzskými hosty jsou podle francouzského představitele filmový režisér Claude Lelouch, ředitel Louvre Laurence de Cars a generální ředitel LVMH Bernard Arnault.

Bílý dům neuvedl, koho pozval na čtvrteční opulentní večeři, ale v předpremiéře uvedl, že rodák z New Orleans John-Baptiste představí hudební výběry.

Ve středu Harris přivítal prezidenta Macrona v NASA, aby oslavil spolupráci obou zemí ve vesmíru. První rodina také uspořádala soukromou večeři s rodinou Macronových před státní večeří ve čtvrtek.

Během poslední části své návštěvy Spojených států Macronovi odletí v pátek do New Orleans, aby zdůraznili nové snahy o rozšíření francouzského jazykového vzdělávání ve Spojených státech.

Tento příběh a název byly aktualizovány o další vývoj.

READ  Kroky Bidenovy administrativy k řešení nárůstu venezuelských přistěhovalců vyvolávají kritiku jak zleva, tak zprava.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.