Macron pořádá krizové setkání, protože ve Francii se objevují další protesty

Macron pořádá krizové setkání, protože ve Francii se objevují další protesty

Téměř dva týdny poté, co Macron schválil nový zákon v parlamentu pomocí speciálního článku, který se vyhýbá jakémukoli hlasování, se odbory zavázaly, že neustoupí v masových protestech, aby přiměly vládu ustoupit.

Na úterý vyzvali k dalšímu velkému akčnímu dni, desátému od zahájení protestů v polovině ledna proti kontroverznímu zákonu, který zahrnuje zvýšení věku odchodu do důchodu z 62 na 64 let.

Macron, jehož sledovanost v průzkumech veřejného mínění je na nízké úrovni, minulý týden prohlásil, že akceptuje „nepopulárnost“, kterou reforma přinesla.

Jeho hlavní ministryně Elizabeth Bourneová mezitím řekla, že ačkoliv neexistuje žádný plán na snížení legislativy, je připravena na nový dialog s odbory.

„Musíme najít správnou cestu,“ řekla AFP v nedělním rozhovoru. „Potřebujeme klid.“

Od pondělí Bourne naplánoval jednání po dobu tří týdnů, včetně jednání s členy parlamentu, politickými stranami, místními úřady a odbory.

Státní návštěva britského krále Karla III. ve Francii, která měla začít v neděli, byla kvůli současným nepokojům odložena.

Velmi velký tah

Místo toho, aby hostil britského panovníka na den plný pompy a oslav, uvedlo předsednictvo, že se měl Macron setkat s Bornem a dalšími ministry a vysokými zákonodárci na krizových jednáních v Elysee od 13:15 (1115 GMT).

Prezidentské zdroje uvedly, že Bourne měl konzultační plán představit prezidentovi na pondělní schůzce a poté jej předložit Macronovým spojencům a členům kabinetu.

Pokud odbory přijmou její nabídku k jednání, očekává se, že Borne předloží na stůl nová opatření, jejichž cílem je zmírnit dopad důchodového zákona, který se zaměřuje na fyzicky náročná zaměstnání, podmínky pro starší pracovníky a rekvalifikace.

Ale včasné reakce nebyly pro premiéra slibné.

Laurent Berger, prezident umírněné odborové organizace CFDT, která se nečekaně tvrdě postavila proti důchodové reformě, prohlásil, že nabídku na jednání přijme, ale pouze pokud bude reforma nejprve „stranou“.

READ  Biden zvažuje sankce vůči Indii kvůli ruským vojenským zásobám

Berger vyzval vládu, aby udělala „velmi velký krok v oblasti důchodů“.

Levicový kontroverzní aktivista Jean-Luc Melenchon v neděli řekl, že existuje „velmi jednoduchý způsob“, jak se vrátit k mírovým vztahům, a to „stažení zákona“.

Protestní hnutí proti penzijní reformě se ve druhém Macronově funkčním období změnilo v největší domácí krizi, kdy se policie a demonstranti od zavedení reformy pravidelně střetávají v Paříži a dalších městech.

„velmi narušený“

Minulý čtvrtek, v den předchozího velkého protestu, policie hlásila 457 zatčení po celé Francii a 441 zraněných policistů.

Vládní mluvčí Olivier Ferrand popsal Melenchona a jeho stranu jako „vymahače pobouření“, zatímco poslankyně Zelených Sandrine Rousseauová obvinila Macrona a ministra vnitra Geralda Darmanina z podněcování nepokojů.

Podle pařížské společnosti hromadné dopravy RATP budou v úterý metro a příměstské vlaky „vážně narušeny“.

Popeláři v hlavním městě pokračují ve stávce, v ulicích se od neděle hromadí téměř 8000 tun odpadků.

Francouzský úřad pro civilní letectví požádal letecké společnosti na pařížském letišti Orly a také na letištích v Marseille, Bordeaux a Toulouse, aby v úterý a ve středu zrušily 20 procent letů.

Mezitím se francouzská policie dostala pod palbu za svou tvrdou taktiku během nedávných demonstrací.

Rada Evropy v pátek uvedla, že pokojní protestující a novináři musí být chráněni před policejním násilím a svévolným zatýkáním.

V neděli útvar pro vnitřní záležitosti francouzské policie uvedl, že od začátku protestů zahájil 17 vyšetřování incidentů.

burs-jh/sjw/gil

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *