Macron klopýtá v české volební kampani – EURACTIV.com

Macron klopýtá v české volební kampani – EURACTIV.com

Francouzský prezident Emmanuel Macron, bývalý český premiér a současný kandidát na prezidenta Andrej Babiš, který je ve Francii rovněž vyšetřován kvůli praní špinavých peněz, vyzval jen tři dny před prezidentskými volbami k nepokojům v Česku.

Babiš je jedním z favoritů českých prezidentských voleb, jejichž první kolo se bude konat v pátek a sobotu (13.-14. ledna). Babiš v úterý v Elysejském paláci navštívil svého spojence v obnovující se Evropě Macrona v nejžhavější fázi předvolební kampaně.

Je samozřejmě běžné, že se političtí partneři před volbami vzájemně podporují. Každá taková podpora však musí mít své politické a kulturní limity,“ řekl EURACTIV.cz bývalý místopředseda liberálního Evropského parlamentu Pavel Teleczka.

Macronovo rozhodnutí přijmout Babiše jako hosta pár dní před českými prezidentskými volbami bylo podle něj „nesprávné“.

„Macron přijímá populistického kandidáta, který nesdílí mnoho jeho názorů a hodnot a je podezřelý z nekalých ekonomických praktik ve své zemi,“ dodal Telica.

Babišova strana ANO je součástí Evropských liberálů – zastoupených v Evropském parlamentu za Obnovu Evropy – ale sám Babiš byl k Evropské unii vždy kritický. Je také blízkým spojencem maďarského premiéra Viktora Orbána.

Babiš je navíc ve Francii vyšetřován kvůli daňovým únikům a praní špinavých peněz v souvislosti s nákupem rezidencí na jihu země. Francouzská národní finanční prokuratura zahájila předběžné vyšetřování Babiše kvůli obvinění z praní špinavých peněz v únoru 2022 poté, co v předchozím roce unikly informace o jeho držení ve Francii v takzvaných Pandora Papers.

Kancelář francouzského prezidenta uvedla, že úterní setkání Macrona a Babiše by nemělo být vnímáno jako podpora Babiše v nadcházejících volbách.

Babiš však okamžitě zveřejnil snímky s Macronem naproti němu Sociální média po schůzce.

„Jsem rád, že si na mě nejvýznamnější politik v Evropě našel čas a že máme tak srdečný vztah,“ napsal po schůzce Babiš na Twitteru.

READ  Česká centrální banka podruhé za sebou snižuje úrokové sazby, aby pomohla ekonomice

Telička, bývalý poslanec Babišovy strany ANO, se domnívá, že Macron se přijetím Babiše před prezidentskými volbami „před volbami zatáhl do veřejného prostoru v České republice, a to není ve francouzském zájmu.“

„To vyvolalo nejrůznější spekulace o tom, co by mohlo být za tímto setkáním,“ řekl Telica.

(Anita Žáková | EURACTIV.cz)

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *