Lotyšsko a Litva se chystají blokovat příjezdy migrantů přes Bělorusko

Vojáci litevské armády položili ostnatý drát na hranici s Běloruskem v Druskininkai, Litva, 9. července 2021. REUTERS/Jannis Layzans/Soubor Foto

VILNIUS – Reuters

Do Litvy, Lotyšska a Polska dorazilo stále více migrantů, kteří obviňují běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka z toho, že tuto otázku využila k nátlaku Evropské unie na zrušení sankcí. Přečtěte si více

Polsko říká, že Bělorusko oplácí tento týden Varšavské rozhodnutí poskytnout útočiště Kristině Tsimanoskaya, běloruské atletce, která odmítla přijít z olympijských her v Tokiu.

Bělorusko se v květnu rozhodlo umožnit migrantům vstup do Litvy jako odplatu za sankce Evropské unie, které uvalilo poté, co Minsk přinutil letadlo Ryanair přistát na jeho půdě a na palubě zadržel disidentského blogera. Lukašenko řekl, že se Bělorusko nestane „záchytným místem“ migrantů z Afriky a Blízkého východu.

V úterý vyhlásila lotyšská vláda v pohraničních oblastech výjimečný stav, který umožňuje armádě a policii podporovat pohraničníky.

Baltic News Service (BNS) uvedla, že pohraniční stráž, ozbrojené síly a policie budou zmocněny nařídit nelegálním přistěhovalcům, aby se vrátili do země, ze které přišli, a použili fyzickou sílu, pokud to odmítnou.

Nouzový stav platí od středy do 10. listopadu a vyžaduje schválení parlamentu, které se očekává ve čtvrtek.

Od 6. srpna bylo zatčeno asi 283 lidí za nelegální přechod do Lotyšska z Běloruska, uvedla ruská tisková agentura (BNS), čímž se celkový počet pro letošní rok zvýšil na 343.

V sousední Litvě hlasoval parlament o vybudování čtyřmetrového kovového plotu zakončeného žiletkovým drátem 508 kilometrů od hranice 670 kilometrů, kterou sdílí s Běloruskem.

„Bez této fyzické bariéry není možné chránit naše hranice, to je velmi jasné,“ řekla agentuře Reuters ministryně vnitra Agni Belutaitová.

Litevský parlament rovněž odhlasoval povolení armády hlídkovat na hranicích spolu s pohraniční stráží a vrátit lidi, o nichž se věří, že překročili nelegální území.

READ  Thajští protivládní demonstranti se střetli s policií v Bangkoku

Ti, kteří chtějí požádat o azyl, tak musí učinit nyní na oficiálním hraničním přechodu nebo na ambasádě.

Litevské ministerstvo vnitra minulý týden uvedlo, že do Litvy, země s 2,8 miliony lidí, se z Běloruska letos nelegálně dostalo z Litvy, 4 066 lidí, zatímco v roce 2020 jich bylo celkem 74.

Podle litevské pohraniční stráže většina pochází z Iráku, následuje Konžská republika a Kamerun. Litva říká, že jim Bělorusko umožňuje odletět k litevským hranicím poté, co odletěli do běloruského hlavního města Minsku.

Další zprávy od Janis Laysance, Entes Kalinins, Gladys Fuchs a Nerijus Adomaitis; psaní od Juladis Fuchs; Úpravy John Stonestreet a Giles Elgood

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *