Los Angeles se rozhodlo hostit Summit of the Americas, hlavní setkání regionálních vůdců

Bidenova administrativa si vybrala Los Angeles, aby uspořádala letošní Summit of the Americas, velké setkání, o kterém američtí představitelé doufají, že pomůže napravit diplomatické vztahy na západní polokouli.

Bílý dům v úterý večer oznámil, že schůzka – která se bude konat na americké půdě již podruhé od založení fóra před téměř třemi desetiletími – se bude konat začátkem června v Los Angeles.

Administrativa uvedla jako jeden z důvodů svého výběru „hluboké a silné“ vazby města na celé polokouli, podle úředníka Bílého domu, který promluvil pod podmínkou anonymity, aby záležitost prodiskutoval před oficiálním oznámením.

Setkání se zúčastní prezident Biden. Bývalý prezident Trump vynechal poslední summit konaný v Peru v roce 2018. Summit se má konat každé tři roky, i když tentokrát byl kvůli epidemii o rok odložen.

Pro Bidenovu administrativu poskytuje setkání v Los Angeles způsoby, jak demonstrovat vztah mezi vnitřní politikou USA a zahraniční politikou. Město má velkou latinskoamerickou populaci s rodinnými příslušníky roztroušenými po celé Střední a Jižní Americe. Los Angeles také obzvláště tvrdě zasáhl COVID-19, nemoc, která neúměrně postihuje Latinoameričany.

Představitel Bílého domu uvedl, že poloha LA je „obzvláště důležitá pro ty z nás, kteří jsme rozkolísaní Američané“, a poznamenal, že se v širší oblasti Los Angeles, která představuje 140 zemí, mluví „více než 224 jazyky“.

První summit tohoto druhu se konal v Miami v roce 1994, pořádaný prezidentem Clintonem. To bylo popisováno jako místo brzy po studené válce pro regionální partnerství v oblasti obchodu, pomoci a bezpečnosti.

Bidenova administrativa měla občas potíže s formulováním a prováděním svých politik v Latinské Americe. Zaměření na tzv. severní trojúhelník středoamerických států, který podporuje imigraci do Spojených států, narazil na četné překážky; Mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador se ukázal být rtuťnatý a nepředvídatelný a venezuelská politika zaměřená na svržení diktátora Nicolase Madura je v rozkladu.

READ  Modi BJP: Vůdce indické vládnoucí strany prohlásil, že „odpovědnost spočívá na nás“, pokud jde o propuknutí koronaviru

Další obtížnou otázkou je, kdo je pozván na vrchol. Účast byla obecně omezena na demokratické země. Peru zrušilo pozvání Venezuely v roce 2018. Kuba se zúčastnila jen zřídka, s výjimkou Panamy v roce 2015, kdy si prezidenti Raul Castro a Obama potřásli rukama, čímž by došlo k historické deeskalaci americko-kubánských vztahů – dokud Trumpova administrativa tyto snahy nezabila.

Představitel Bidenovy administrativy uvedl, že se stále diskutuje o kritériích, kdo bude pozván, jako zda země jako Nikaragua a Salvador, kde stále více autoritativní vůdci vykonávají kontrolu, zavedou škrt.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.