Loď, která krátce uvízla v Suezském průplavu, byla úspěšně vyzdvižena

KÁHIRA (Reuters) – Lodní agentura Leith ve čtvrtek uvedla, že remorkéry vynesly na hladinu velkou loď, která na několik hodin uvízla v Suezském průplavu, a umožnila tak návrat toku přes jednu z nejrušnějších vodních cest světa k normálu.

Leith identifikoval loď jako loď pro hromadný náklad třídy Shen Hai Tong 23 o délce 190 metrů (623 stop).

„Správě Suezského průplavu se podařilo vrátit zpět M/V XIN HAI TONG 23 v 07:40 (04:40 GMT). Sever směřující konvoj vstoupí v 09:30,“ uvedla agentura Leth na tweetu.

Kanálové úřady v prohlášení uvedly, že nahlásily poruchu motoru a nasadily remorkéry, aby plavidlo úspěšně vyplavaly. Dodali, že operace byla krátce odložena kvůli poruše lodního jeřábu.

Úřad zdůraznil, že „činnost nákladní dopravy v obou směrech se vrátí k normálu, jakmile proces odtahu skončí, jako preventivní opatření“.

Leith již dříve na Twitteru napsal, že se loď zastavila ve 4 hodiny ráno místního času, čímž narušila nejméně dva konvoje lodí.

Údaje o přepravě na Refinitiv Icon ukázaly, že plavidlo plující pod vlajkou Hongkongu „nevelí“ poblíž jižního konce kanálu. Loď byla zpočátku umístěna pod úhlem se zádí přiléhající k východní straně kanálu, ale zdá se, že se loď posunula směrem ke středu a otočila se na jih.

Sledovače ukázaly tři egyptské remorkéry obklopující loď.

Loď vyrazila z přístavu Al-Dhaba v Království Saúdské Arábie. Je vlastněna společností Xiang B12 HK International Ship Lease Company a provozována společností Tosco Keymax International Ship Management.

190metrové plavidlo najelo na mělčinu v egyptském Suezském průplavu ve čtvrtek, čímž oživilo obavy z narušení globálního obchodu na jedné z nejrušnějších námořních tras světa.

Přibližně 12 % světového obchodu se pohybuje přes Suezský průplav, nejkratší lodní trasu mezi Evropou a Asií.

Během silného větru v roce 2021 ztroskotala přes Suezský průplav masivní kontejnerová loď Ever Given, která na šest dní zastavila dopravu v obou směrech a narušila globální obchod.

READ  Čína naléhá na výrobce animací, aby odolávali „nezdravému“ obsahu

Loni vlečné čluny vynesly na hladinu ropný tanker, který nakrátko uvízl v kanálu po technické poruše kormidla, zatímco kolaps kontejnerové lodi v kanálu způsobil v březnu menší zpoždění.

(Zprávy Hatema Mahera a Ahmeda Tolby). Střih Muralikumar Anantharaman

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *