Litva otevírá obchodní kancelář na Tchaj-wanu, protože vztahy s Čínou se zhoršily

Litva včera otevřela obchodní zastoupení na Tchaj-wanu, což potenciálně eskaluje napětí s Čínou, které vře od té doby, co členský stát Evropské unie dostal ostré pokárání z Pekingu.

Otevření obchodní kanceláře přichází rok poté, co vláda v Taipei otevřela kancelář v litevském hlavním městě Vilniusu. Čína reagovala snížením diplomatických vztahů s pobaltským státem kvůli tomu, že úřad výslovně používal název Tchaj-wan.

Nová litevská obchodní kancelář nese jméno Tchaj-pej, což se možná vyhne tvrdší reakci Pekingu.

Foto: Ann Wang, Reuters

„Dnes se můžeme radovat z prvních úspěchů litevské spolupráce s Tchaj-wanem,“ uvedl v prohlášení litevský ministr hospodářství a inovací Usrin Armonaite. „Nepochybuji, že naše práce s tímto slibným trhem se po otevření litevské obchodní kanceláře v Taipei dále zintenzivní.“

Spor mezi Čínou a Litvou, pobaltským státem s 2,8 miliony obyvatel, pomohl destabilizovat vztahy mezi nejlidnatější zemí světa a Evropskou unií jako celkem.

Po otevření tchajwanského obchodního úřadu Čína stáhla svého velvyslance a čelila obvinění ze zastavení odbavování litevského zboží ve svých přístavech. Tato konfrontace přiměla Evropskou unii, aby se Světovou obchodní organizací upozornila na problém obchodních překážek.

Foto z Ministerstva zahraničních věcí

Litevský prezident Gitanas Nauseda minulý měsíc řekl, že represivní opatření Číny a její podpora ruské invazi na Ukrajinu ukázaly, že Peking je „systémovým rivalem EU“.

Mezitím britský ministr zahraničí pro obchodní politiku Greg Hands jednal s tchajwanskými představiteli v Tchaj-peji, aby „prověřil“ britskou ekonomiku v nadcházejících desetiletích, protože administrativa britského premiéra Rishi Sunaka se chystá zaujmout tvrdší postoj k Číně.

Poté, co se export do Číny prakticky zastavil, Litva vyrovnala své ztráty zvýšením prodeje na 10 dalších trhů v indicko-pacifické oblasti o 60 procent v prvních osmi měsících roku, uvedlo litevské ministerstvo hospodářství.

READ  Bývalý slovenský premiér Robert Fico čelí trestnímu stíhání | Majitel

Včera také Tchaj-wan oznámil svou první investici ve výši 3,5 milionu eur (3,49 milionu USD) v Litvě do výroby ultrarychlé laserové technologie společnosti Litilit.

Představitelé Tchaj-peje uvedli, že dvě další investice v Litvě budou oznámeny koncem tohoto roku nebo začátkem příštího roku, čímž se celková částka zvýší na 10 milionů eur.

Investice Litilitu byla první investicí 200milionového Tchajwanského investičního fondu pro střední a východní Evropu, který byl založen poté, co Litva v listopadu loňského roku umožnila Tchaj-wanu otevřít de facto ambasádu na svém území.

Fond se zaměřuje na Litvu, Slovensko a Českou republiku.

Vedoucí tchajwanského zastoupení ve Vilniusu včera uvedl, že Tchaj-wan, největší světový dodavatel polovodičů, investuje více než 10 milionů eur do výroby čipů v Litvě.

Zástupce Litvy Eric Huang (黃 鈞 耀) uvedl, že Institut průmyslové technologie a výzkumu (工業 ) bude spolupracovat s litevským výrobcem elektroniky Teltonika na vybudování kapacit polovodičových technologií v pobaltském státě.

Dodal, že Litevcům bude nabídnuto více než dvacet tchajwanských stipendií na technické školení.

„Toto není dohoda (výměnou za to, že Litvě umožní otevřít kancelář),“ řekl Huang. „Je to proto, že Tchaj-wan chce spolupracovat s Litvou na posílení odolnosti našeho demokratického dodavatelského řetězce tváří v tvář nátlaku ze strany autoritářských režimů.“

Začátkem tohoto roku Tchaj-wan spustil akciový investiční fond v hodnotě 200 milionů eur a úvěrový nástroj ve výši 1 miliardy eur pro Litvu a další země střední a východní Evropy.

První kapitálové investice v celkové výši 10 milionů eur v Litvě budou dokončeny začátkem příštího roku, řekl Huang a dodal, že prvních 9 milionů eur v půjčkách vyprší do konce tohoto měsíce.

Tchaj-wan také udělil dovozní licence pro litevské mléko, ryby a vaječné výrobky a do konce roku by mohl povolit dovoz vlastního hovězího masa.

READ  Sabalenková, Collinsová, Cornetová se na Australian Open vrací

Další zpráva od Reuters

Komentáře budou moderovány. Uchovávejte komentáře související s článkem. Poznámky obsahující obscénní nebo obscénní jazyk, osobní útoky jakéhokoli druhu, propagace a zákaz uživatele budou odstraněny. Konečné rozhodnutí bude na uvážení Taipei Times.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.