Linux 6.0 integruje opravu výkonu AMD, která řeší staré „fantomové čekání“

Dnes ráno jsem upozornil na nějakou nevyřízenou práci V linuxovém jádře existuje řešení pro 20 let starou čipovou sadu, která poškozuje moderní systémy AMD Pokračováním v nesprávném aplikování změny na moderní zařízení. Naštěstí si tento patch nyní včas vyzvedl Linus Torvalds Linux 6.0 Očekává se, že stabilní jádro bude spuštěno na konci příštího týdne.

Jak bylo vysvětleno v předchozím článku, od roku 2002, kdy byla do jádra přidána podpora ACPI, byl přidán proces „falešného čekání“ kvůli nějaké čipové sadě v té době, kdy STPCLK# nebylo včas potvrzeno na nečinné cestě jádra. Fantomové I/O čtení zpožďuje zpracování dalších instrukcí, dokud není CPU úplně vypnuto. Ale inženýr AMD si nedávno všiml, že toto chování je aplikováno na nejnovější počítače AMD Zen 3 a zjistil, že to může vést k problémům s výkonem u pracovních zátěží, které rychle přepínají mezi zaneprázdněnou a nečinnou fází, zejména u větších počítacích platforem, jako jsou platformy Ryzen Threadripper a EPYC.Vzorkování určitých pracovních zátěží pomocí IBS na systému AMD Zen3 ukazuje, že značné množství času se stráví fiktivním procesem, který je nesprávně vypočítán jako pobyt v C-State. Velká hodnota rezidence v C-State může dát pokyn regulátoru CPU, aby doporučil hlubší stav C během následných klidových stavů, čímž se spustí začarovaný kruh, který sníží výkon v pracovní zátěži, která rychle přechází mezi zaneprázdněnou a nečinnou fází.

Jednou z takových zátěží je tbench, kde lze během určitých běhů pozorovat masivní snížení výkonu.

Technik AMD K Prateek Nayak prokázal významný dopad na výkon, který může mít toto vadné hardwarové řešení na systémy AMD. Mezitím systémy Intel nepoužívají tuto kódovou cestu pro moderní hardware, a proto nejsou ovlivněny.

Oprava AMD byla původně navržena, ale poté ji vyčistil/zjednodušil inženýr Intel Dave Hansen. Tento patch jednoduše neimplementuje toto „fiktivní čekání“ řešení s výjimkou starších (před Nehalem) systémů Intel, takže systémy AMD nyní opustí tento proces, který může snížit výkon moderních systémů. Vzhledem k tomu, že to většinou ovlivňuje pracovní zátěže, které často přepínají mezi zaneprázdněným a nečinným stavem, a také je znatelnější u větších počítacích platforem, výkon AMD EPYC serveru s touto opravou by měl být velmi zajímavý zejména pro databázi zátěže web/server a další rychlé testy. Zítra zveřejním kompletní sadu široce založených benchmarků k vyhodnocení tohoto patche.

Patch byl zvýrazněn dnes večer jako součást oprav „x86/urgent“ zaslaných jako součást Tento mrak předchozí k Stabilní vydání Linuxu 6.0 se očekává 2. října. Je skvělé vidět, jak rychle klesá, a dávat si pozor na nějaké benchmarky.

READ  PSA: Aktualizujte WebView pro Android a opravte poškozené aplikace

You May Also Like

About the Author: Danielle Brown

"Přátelský průkopník popkultury. Hodně padá. Sociální média geek. Obecný fanatik do kávy. Televizní nadšenec. Potížista."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.