„Létající loď“ a nad ní fatamorgána

Pro Davida Morrisa to byla minulý měsíc pravidelná procházka po útesech jihozápadního pobřeží Anglie: jeho nora, slunečné ráno, s loděmi v dohledu.

Ale jedna loď se zdá být trochu na místě. zvuk výše Obzor, jako by se vznášel nad mořem, visí ve vzduchu.

„Pomyslel jsem si:„ Musíš být na vodě, “řekl pan Morris, 52letý realitní developer, který žije poblíž Lizard, nejjižnějšího bodu kontinentální Británie. „Moje hlava tomu nechce rozumět, ale musí to být na vodě.“

Morris řekl, že neočekával, že by na sociálních médiích způsobil rozruch, když na svůj účet na Facebooku zveřejnil fotografii, která vypadala jako plovoucí loď. „Je to jen obrázek lodi,“ řekl v telefonickém rozhovoru.

Ale to samozřejmě nebylo. Nyní se mnozí snaží zabalit hlavu kolem obrazu, který zřejmě zobrazuje nemožné.

To, co viděl pan Morris, viděl příklad optické iluze známé jako vynikající přelud, ke kterému dochází, když teplotní rozdíl mezi mořem a vzduchem způsobí změnu hustoty vzduchu a Světlo ze slunce je nuceno ohýbat se za obzorem.

Chladnější vzduch obvykle sedí nad teplým vzduchem – čím více stoupání, tím chladnější. Ale onoho slunečného rána v Cornwallu minulý měsíc se situace obrátila: nad studeným mořem ležel studený vzduch, nad ním teplý vzduch.

Obrácení teploty způsobilo fatamorgánu. Světlo přicházející z lodi se lámalo směrem k panu Morrisovi, protože povětrnostní podmínky vytvářely vrstvy vzduchu s různými teplotami, díky nimž světlo procházelo jinou rychlostí.

Loď vypadala příliš vysoko, protože lidský mozek – a jak se ukázalo, kamery – nedokáže zpracovat vliv různých teplot na to, jak jsou obrazy vnímány.

(Buď trpělivý.)

Dr. Claire Sisowski, vědecký pracovník v optometrii na univerzitě v Glasgow, uvedla, že světlo obvykle cestuje do očí přímými liniemi, což jim umožňuje vidět věci přímým způsobem.

READ  Čína a Indonésie po vzácném summitu v Pekingu vítají „oboustranně výhodnou“ spolupráci

Ale ona řekla: „Někdy je obraz zkosený, když paprsky světla, které k nám přicházejí, procházejí různými vrstvami.“

To se děje při pohledu na vodu: sláma ve sklenici vody nebo ruka ponořená do moře se mohou objevit nevyrovnaná, protože světlo prochází vzduchem a vodou různými rychlostmi.

Dr. Sisovsky uvedl, že stejný princip platí pro loď v Cornwallu, až na to, že místo pohybu z vody do vzduchu cestuje světlo ze vzduchu do vzduchu.

„Vzduch není vždy stejný – má různé vlastnosti, ať už je studený nebo horký,“ řekla. „Takže jak světlo prochází různými vrstvami jinak, náš mozek se tomu snaží porozumět.“

V případě experimentu pana Morrise, protože studený vzduch je hustší než teplý vzduch, jsou světelné paprsky vycházející z lodi odkloněny směrem dolů. Z pobřeží se panu Morrisovi zdálo, že loď je ve vyšší poloze, než ve skutečnosti byla.

„Když se světlo dostane do našich očí, nemohou úplně obnovit cestu, jako by byla zakřivená,“ řekl doktor Sisovsky. „Takže vytváříme obraz, jako by pocházel z přímky, protože naše oči chtějí prodloužit to, co vidí.“

A stejně jako oko nemůže kamera podle Dr. Sisovského rekonstruovat ani zakřivenou cestu. „Je to, jako by paprsek světla vycházel také z přímky.“

Není to poprvé, co se na internetu objevily optické iluze a plovoucí loď nedosáhla stejné popularity jako Šaty v modré a černé barvě – Nebo to bylo zlaté a bílé? – Udělal to v roce 2015. Alespoň zatím.

Morris uvedl, že to není poprvé, co viděl něco, co se zdá být plovoucí lodí, ačkoli hlasatel BBC David Breen řekl Krátké video To, co se stalo, bylo vzácné. „Je velmi neobvyklé vidět takovou optickou iluzi v britských vodách, ale zřídka se to stane,“ řekl.

READ  Biden trestá Putina, zatímco Rusko pokračuje v útoku na Ukrajinu

Vynikající přeludy jsou častější v Arktidě, kde k nim dochází, protože teplotní rozdíly mezi mořem a vzduchem způsobují s rostoucí frekvencí podobnou změnu hustoty vzduchu.

Lidé však mohou být více zvyklí na svůj opak: nižší fatamorgánu. Když horký povrch způsobí, že studený vzduch zůstane nad teplým vzduchem, paprsky světla se ohnou nahoru a způsobí, že divák uvidí v poušti skvrnu modré oblohy jako kaluž vody nebo přelud na silnici.

V Cornwallu pan Morris uvedl, že nevěnoval velkou pozornost stoupající lodi – Maribel, která byla od soboty u francouzského pobřeží a má dorazit do New Yorku v úterý.

Místo toho je při své kariéře ohromen okolní krajinou.

Řekl: „Pomyslel jsem si:“ Jaké štěstí máme, že žijeme v této části světa. „

Mike Ives a Shannon Hall přispěli ke zprávě.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *