Lesní požáry pustoší italskou Sardinii v „bezprecedentní katastrofě“

Asi 1 000 obyvatel a turistů bylo evakuováno z oblastí západní Sardinie, které byly zpustošeny lesní požáry O víkendu hořely lesy, pastviny a vesnice na italském ostrově.

„Je to bezprecedentní katastrofa,“ uvedl v neděli stav nouze guvernér okresu Christian Solinas.

Italské orgány uvedly, že nebyly hlášeny žádné úmrtí ani zranění. Požáry však stále zuřily v pondělí, kdy se k italské flotile hasičů přidaly čtyři hasičská letadla z Francie a Řecka, aby pomohly zvládnout požár.

Alespoň od časné soboty, kdy u lesa ve vesnici Bonacardo vypukly požáry Zapálilo se 50 000 akrů půdy. Stovky ovcí, koz, krav a prasat zahynuly poté, co byly požáry uvězněny na statcích, a to navzdory snahám záchranářů o jejich záchranu.

V neděli večer italský premiér Mario Draghi vyjádřil „plnou solidaritu“ s osobami zasaženými požáry a nabídl podporu nepřetržitě pracujícím hasičům.

Snímky zaznamenané italskými hasiči ukazovaly silnou vrstvu kouře, která se šíří po bytových domech, skladech a stodolách, a plameny hořící za vilkami na pláži v Porto Alabi, oblíbeném turistickém místě, více než 25 mil severně od místa, kde požáry vznikly. .

Požáry vypukly na hektarech původních korkových a dubových lesů v této oblasti. Oheň zničil tisíc let starý olivovník, který byl symbolem vesnice na kopci Coglieri.

„Dnes ráno torzo stále hořelo,“ napsala Maria Giovanna Campos, místní archeologka v důchodu. v Facebooku Minulou neděli byly zveřejněny fotografie mrtvého stromu, jeho ohořelého kmene a jeho větví visících na zemi.

„Byli jsme hrdě informováni turisty o jeho existenci, ale nakonec jsme to zanedbali a nechali jsme ho zapálit,“ řekla a dodala, že „k ochraně a zachování by stačilo čištění okolí.“

Zatím není jasné, co požáry způsobilo.

Odborníci však uvedli, že aby se zabránilo požárům, musí být lesy a pastviny udržovány v čistotě a musí být vytvořeny nárazníkové zóny. Řekli, že v postižených oblastech Sardinie a jinde v Itálii není opuštěná půda často řádně udržována, což by mohlo pomoci šíření požáru.

V suchém středomořském prostředí Sardinie jsou v létě běžné požáry, zvláště když fouká horký jihozápadní vítr ve dnech, kdy teploty dosáhnou 104 stupňů Fahrenheita, jako tomu bylo v posledních několika dnech.

„Jedná se o požáry, které jsou mimořádně velké, ale také běžné pro sezónu a rychlost, bohužel,“ řekl Gianfilippo Messilo, vedoucí italského odboru koordinace lesních požárů. „Letní požáry na Sardinii každoročně hoří spoustou suché vegetace, silným větrem a vysokými teplotami. Tyto požáry vytvářejí vlastní mikroklima a šíří se velmi rychle.“

Misello uvedl, že Itálie v letošním roce zaznamenává nárůst požárů, což se děje každé čtyři nebo pět let, kdy v opuštěných oblastech rostou dostatečně nízké a křovinné keře, aby se staly palivem pro jiskru zapálenou náhodně nebo záměrně lidskou činností.

Hasiči uvedli, že Itálie zaznamenala téměř o 13 000 více lesních požárů než loni, zejména v jižních oblastech Apulie, Kalábrie a na Sicílii.

Ještě před 10 lety, řekl pan Misio, k požárům v alpských oblastech v zimě a ve střední a jižní Itálii během léta. Nyní požáry překlenuly čas a prostor, protože teploty zůstaly vyšší až do října a vegetace vyschla.

„A tyto nové jevy souvisejí se změnou klimatu, protože Itálie se bezpochyby zahřívá,“ řekl pan Mecilo.

Požáry související se změnou klimatu zničily části země Západní USA a Kanada Letos v létě kvůli extrémním teplotám a suchu vegetace vyschla.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *