Lavrov odstupuje z jednání G-20 poté, co popřel, že Rusko způsobuje potravinovou krizi | G20

Ruský ministr zahraničí opustil setkání předních ekonomik G20 brzy poté, co svým protějškům řekl, že Rusko je invazí. Ukrajina Nebylo odpovědné za globální hladovou krizi a že sankce určené k izolaci Ruska se rovnaly vyhlášení války.

Páteční shromáždění bylo pro Sergeje Lavrova První přímá konfrontace S vůdci ze Západu od chvíle, kdy Rusko zahájilo útok na Ukrajinu, je Západ obviňován ze zběsilé kritiky toho, co tvrdil, že jsou oprávněné akce Moskvy.

V strohé, i když krátké přednášce na setkání na Bali pořádaném letošním prezidentem G20 Indonésií, Lavrov řekl: „Pokud Západ nechce rozhovory, ale chce porazit Ukrajinu, Rusko Na bojišti – protože zazněly oba názory – se se Západem asi není o čem bavit.“

Ostřílený ruský diplomat, který na setkání seděl mezi Saúdskou Arábií a Mexikem, obvinil Západ z nátlaku na Ukrajinu, aby v bojích „použila své zbraně“. Vyšel ven, když německá ministryně zahraničí Annalena Barbock začala mluvit.

Barbock později řekl: „Pravda je taková [Lavrov] Velká část jednání nebyla strávena v místnosti ani mimo ni, což potvrdilo, že z ruské strany není ani milimetr ochoty mluvit.“ Tvrdila, že nálada v místnosti byla 19 ku 1 proti ruské invazi, i když došlo k neshodám ohledně sankcí.

Lavrov tvrdil, že přijel na Bali, aby si udělal dojem, „jak dýchá Západ“. Bylo jasné, že to Západ nevyužil G20 Lavrov řekl pro účely, pro které byl vytvořen. Tvrdil, že účastníci z rozvojových zemí tento přístup nepodporují.

„Agresoři, vetřelci, obyvatelé. Těch věcí jsme dnes slyšeli docela dost,“ řekl, když popisoval projevy svých západních protějšků. Řekl, že některé projevy byly předneseny pro divadelní efekt, přičemž jako hlavní příklad uvedl Borise Johnsona. „No, on skončil, tak budiž,“ řekl Lavrov. Všichni říkali, že Rusko by mělo být izolováno. Ale zatím jeho strana obvinila Borise Johnsona.“

READ  Američtí senátoři chtějí zablokovat prodej zbraní Saúdské Arábii za 650 milionů dolarů

Velká část schůzek a diskusí na okraj byla zahájena snahou přesvědčit Rusko, aby povolilo vývoz Ukrajinské zásoby obilí Prostřednictvím nezávisle hlídané bezpečné námořní cesty v Černém moři. Ale rozhovory, vedené převážně Tureckem a Organizací spojených národů, pokračovaly týdny bez jakéhokoli pokroku.

„Ukrajina by měla ukončit blokádu svých přístavů, odstranit z nich miny nebo zajistit průchod minovými poli,“ řekl Lavrov.

Poté podle něj Rusko a Turecko zajistí bezpečnost nákladních lodí mimo ukrajinské suverénní území, aby se mohly ve Středozemním moři pohybovat vpřed. Setkání Lavrova s ​​tureckým ministrem zahraničí Mevlut Cavusoglu na Bali ale nevedlo k žádnému okamžitému průlomu.

Lavrov popřel, že by spor byl ústředním faktorem v širším globálním nedostatku obilí, a uvedl, že blokované obilí představuje 1 % celosvětové nabídky.

Západní diplomaté tvrdí, že Rusko považuje krádež ukrajinského obilí a obstrukce jeho vývozu za opatření zaměřená na oslabení ukrajinské ekonomiky a zvýšení nákladů na západní podporu pro bojující zemi. Na plenárním zasedání ministr zahraničí USA Anthony Blinkenvyzval Moskvu, aby nechala ukrajinské obilí světu.

Představitel řekl, že Blinkin oslovil přímo Rusko a řekl: „Našim ruským kolegům: Ukrajina není vaše země. Jeho obilí není vaše obilí. Proč blokujete přístavy? Měli byste obilí vypustit.“

Lavrov zase řekl, že Rusko nemůže kvůli západním sankcím vyvážet vlastní obilí, například proto, že lodě nejsou pojištěné nebo nemohou komunikovat v zahraničních přístavech.

Úředník EU pro zahraniční věci Josep Borrell reagoval slovy, že sankce EU „nezakazují dovoz ruského zboží nebo hnojiv, ani úhradu takového ruského vývozu“. Řekl, že Rusko napadlo chlebník světa a proměnilo lodní trasy Černého moře ve válečnou zónu.

Západní vůdci se odmítli připojit ke skupinové fotografii s Lavrovem, ale uvedli, že jejich přítomnost na schůzce, na rozdíl od úplného bojkotu, prokázala větší ochotu přednést svůj argument, než aby předpokládali, že s nimi budou přítomny další neutrální země.

READ  Ukrajina tvrdí, že ruská loď převážející ukrajinské obilí zabavená Tureckem

„Jsem tady jako německý ministr zahraničí se svými evropskými kolegy, abych dokázal, že z mezinárodní scény neodejdeme do Ruska,“ řekl před schůzkou například Barbock.

Přihlaste se k odběru prvního vydání, našeho bezplatného denního zpravodaje – každý všední den ráno v 7:00 GMT

Lavrov musel mít na mysli pozici nikoli Západu, ale jiných velkých mocností, jako je Čína, Saúdská Arábie a Indie. Lavrov se setkal s čínským ministrem zahraničí Wang Yi a řekl mu o „realizaci hlavních úkolů speciální vojenské operace“ na Ukrajině a zopakoval rétoriku Kremlu, že jejím cílem je „diskreditace země“.

Lavrovova návštěva Bali je zaměřena i na přípravu možné cesty Vladimira Putina na listopadový summit G20. Není jasné, zda se Putin zúčastní osobně nebo prostřednictvím video odkazu.

Britská ministryně zahraničí Liz Trussová opustila schůzku brzy, aby odletěla zpět do Londýna, kde se bude ucházet o předsedu vlády. Odešla z úředníka ministerstva zahraničí Sira Tima Barrowa, aby zastupoval Spojené království.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.