Labouristická strana odhaluje plány na změnu financování stážistů

Labouristická strana odhaluje plány na změnu financování stážistů

zdroj obrázku, Getty Images

  • autor, Josh Barry
  • Role, BBC novinky

Labouristé slibují, že pokud vyhrají červencové volby, poskytnou podnikům větší flexibilitu v tom, jak utrácejí vládní peníze aktuálně přidělené na učňovské školství.

Stínová ministryně školství Bridget Phillipsonová říká, že strana umožní podnikům využít až 50 % peněz poskytnutých vládou na financování učňovského vzdělávání nebo školení pro stávající zaměstnance.

Labouristé již dříve nastínili plán „řešení nedostatku dovedností“, ale oznámení poskytuje více podrobností o tom, jak doufá, že tento plán bude fungovat v praxi.

Přichází poté, co konzervativci řekli, že zruší některé univerzitní kurzy, aby mohli financovat více učňovských oborů.

Konzervativci uvedli, že návrh labouristů „nebyl dobře promyšlený“.

Učňovské vzdělávání je částečně financováno z peněz získaných z daní a také z „učňovského odvodu“, který platí velké společnosti s roční mzdou vyšší než 3 miliony liber.

Tyto firmy, ale i malé firmy pak mohou tyto peníze použít na školení učňů.

Plány práce týkající se toho, co nazývá „daň z růstu a dovedností“, zahrnují, že společnosti mají možnost utratit až polovinu peněz, které dostanou, na školení stávajících zaměstnanců v „technických dovednostech na vysoké úrovni“, jako je modernizace nebo strojírenství.

V rámci těchto programů mohou zaměstnavatelé také nabízet kurzy „předučňovské přípravy“, aby lidi připravili na plnohodnotné vyučení nebo zaměstnání.

Minimálně 50 % peněz z daní bude stále vyhrazeno na odborné vzdělávání.

Tvrdí, že všechny kurzy musí být ze schváleného seznamu základních dovedností, který může zahrnovat oblasti, jako jsou digitální a zelené dovednosti, sociální péče nebo péče o děti, a že je společnosti nebudou moci použít pro interní školení, jako jsou lidské zdroje nebo zdraví. a bezpečnost.

Bridget Phillipsonová uvedla, že plány vytvoří „zlatý věk celoživotního učení“.

Dodala: „Práce postaví podniky do čela, aby vytvořily příležitosti, které lidé potřebují k postupu v práci.“

Mluvčí strany uvedl, že zvýšení daně neplánuje.

Ministryně školství Gillian Keegan uvedla, že plány labouristů sníží počet učňovských míst na polovinu a zasáhnou malé a střední podniky.

„Od roku 2010 jsme od základů vybudovali systém učňovského vzdělávání světové třídy…vytvářeli jsme cesty pro 70 % kariér prostřednictvím učňovského vzdělávání.“

Liberální demokraté uvedli, že mezi jejich vlastní plány patří dát každému dospělému během svého pracovního života „hrnec peněz“, který může utratit za vzdělání a rekvalifikaci.

Institut pro fiskální studia (IFS) varoval, že aby učňovské programy vyvinuté kteroukoli stranou uspěly, musí být více společností přesvědčeno, aby získaly dostupné finanční prostředky.

„Obě hlavní strany si nyní stanovily aspirace na zvýšení počtu zaměstnanců – zejména mladých zaměstnanců – v rámci školení nebo učňovského vzdělávání,“ řekl Imran Tahir, ekonomický výzkumník společnosti IFS.

„Zaměstnavatelé se nakonec rozhodnou, jak finance využijí, a v tuto chvíli se mnozí rozhodnou, že k dostupným financím nebudou mít přístup.

„Pokud mají být tyto nové programy přínosem pro nejmladší zaměstnance, bude muset kterákoli ze stran přesvědčit zaměstnavatele, aby změnili své současné vzorce, kdy téměř polovina učňovských programů financovaných z daní absolvuje zaměstnanci ve věku 25 a více let.

David Hughes, výkonný ředitel College Union, řekl, že plány jsou „dobrým prvním krokem“ k transformaci současného odvodu za učňovské vzdělávání, který, jak říká, „nebyl zaveden pro mladé lidi“.

Dodal: „Rád bych viděl větší odhodlání rozvíjet školení a financování dovedností na vysokých školách pro dospělé, kteří se potřebují učit v rychle se měnícím světě.

Podle Institutu pro fiskální studie klesly průměrné výdaje zaměstnavatelů na školení od roku 2011 reálně o 27 % a veřejné výdaje na vzdělávání dospělých a dovednosti klesly za stejné období o 31 %.

V posledních letech také klesá počet lidí, kteří dokončí odborné vzdělání.

V Anglii dokončilo a prošlo závěrečným hodnocením v letech 2022–23 54,6 % stážistů, což je výrazně pod vládním cílem 67 % do konce let 2024–25.

Zpráva ministerstva školství zveřejněná v březnu 2022 uvádí, že čtyři z 10 lidí, kteří nedokončili své učňovské vzdělání, uvedli osobní důvody, jako jsou problémy s duševním zdravím, pečovatelské povinnosti nebo kariérní změny.

Přibližně čtyři z 10 však uvedli, že učební obory byly špatně řízeny, nedostali dostatek času na školení nebo nesplnili jejich očekávání.

Neexistují žádné údaje o počtu učňů pro celé Spojené království, ale v roce 2023 jich bylo v Anglii 752 200, což je více než během narušení způsobených pandemií Covid, ale méně než v polovině roku 2000.

Další zprávy od Branwen Jeffries a Louise Martin

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *