Kyjev byl zasažen výbuchy během útoků nového roku v Rusku

Kyjev byl zasažen výbuchy během útoků nového roku v Rusku

Nové kolo výbuchů otřáslo Kyjevem za méně než hodinu až do roku 2023 poté, co Rusko před silvestrovskými oslavami zaútočilo na Ukrajinu raketami mířícími na hlavní město a další města.

Starosta Vitali Kličko v Telegramu uvedl, že první exploze v novém roce začaly asi 30 minut po půlnoci a zasáhly dva okresy a dodal, že nejsou žádné bezprostřední zprávy o zraněných.

Prezident Volodymyr Zelenskyj dříve večer řekl, že Ukrajinci budou bojovat až do vítězství.

V projevu řekl: „Bojujeme a budeme bojovat. O hlavní slovo:“ vítězství „“, zatímco jeho země byla svědkem konce starého roku, několik hodin po nové vlně stávek.

„Chci vám všem říct: Ukrajinci, jste neuvěřitelní! Podívejte se, co jsme udělali a co děláme!“ řekl Zelenskyj v emotivním projevu.

Pokračoval: „Bojujeme jako jeden tým – celá země, všechny naše regiony. Obdivuji vás všechny. Chci poděkovat každému nezdolnému regionu Ukrajiny.“

Zatímco ruským regionům Dálného východu zvoní v roce 2023, ruský vůdce Vladimir Putin pronesl svůj půlnoční projev – obvykle odehrávající se na pozadí Kremlu – mezi vojáky a ženami, kteří bojovali na Ukrajině.

Řekl jim, že „historická korektnost“ je na jejich straně.

Přibližně ve stejnou dobu otřásly ukrajinským hlavním městem exploze, když novináři AFP brzy odpoledne slyšeli nejméně 11 silných explozí.

Kličko na sociálních sítích uvedl, že v důsledku sobotních útoků zemřel nejméně jeden člověk, zatímco městské úřady uvedly, že 22 dalších bylo zraněno.

Jedna z explozí roztrhla roh čtyřhvězdičkového hotelu Alphavito v Kyjevě a vysypala sutiny do ulice, viděl korespondent AFP.

Nedaleké chodníky byly pokryty sklem z rozbitých oken v této oblasti, včetně z Kyjevského národního paláce umění.

Režisér Yaroslav Mutenko (23) žije v nedalekém bytovém komplexu a řekl, že se sprchoval a chystal se na silvestrovskou párty, když zaslechl ránu.

Řekl, že k podobným explozím v oblasti došlo během dřívějšího útoku v říjnu, ale nic se tak úplně nevyrovnalo zvuku sobotního výbuchu.

Když sledoval, jak záchranáři kordonují z ulice před hotelem, řekl agentuře AFP, že stále plánuje jít na párty v domě přítele.

„Naši ruští nepřátelé mohou zničit náš klid, ale nemohou zničit naši duši,“ řekl.

„Proč chodím slavit s přáteli? Protože letos chápu, že je důležité, aby lidé byli kolem tebe.“

Útoky přicházejí v době, kdy Putinova invaze na Ukrajinu vstupuje do 11. měsíce, přičemž ruské údery systematicky míří na energetickou infrastrukturu a miliony lidí nechávají uprostřed zimy v chladu a tmě.

Objevily se zprávy o útocích ve městě Mykolajiv na jihu země, kde podle místního představitele bylo zraněno sedm lidí.

Starosta Mykolajiva Oleksandr Senkievič již dříve uvedl, že v jedné z městských částí vypukl požár a v důsledku stávek bylo poškozeno několik obytných budov.

Vzhledem k tomu, že Ukrajina nadále spoléhá na vojenskou podporu a pomoc z Evropy a Spojených států při odrážení ruských útoků, francouzský prezident Emmanuel Macron se v sobotu zavázal pomoci Ukrajincům „bez selhání…až do vítězství“.

Putin slaví nový rok

  • Nejméně čtyři lidé byli zraněni na západě Ukrajiny v Chmelnické oblasti, řekl guvernér Serhiy Jamali s tím, že část města Chmelnytskyi zůstala bez elektřiny.

Náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalognyj řekl, že Rusko v sobotu odpálilo 20 řízených střel, z nichž 12 sestřelilo.

Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova přednesl Putin svůj novoroční projev z velitelství jižního ruského vojenského okruhu, kam byl v sobotu dříve na návštěvě a předal vyznamenání vojákům.

Ruské tiskové agentury uvedly, že mezi oceněnými byl i velitel ruských sil na Ukrajině generál Sergej Surovkin.

Na záběrech odvysílaných ruskou státní televizí bylo vidět, jak Putin zvedá sklenku šampaňského s vojáky v uniformách, z nichž někteří měli na hrudi vyznamenání.

Putin ve svém tradičním silvestrovském projevu, odvysílaném na kanálech těsně před půlnocí, řekl Rusům, že „morální a historická korektnost je na naší straně“.

Putin řekl, že tento rok byl poznamenán „skutečně stěžejními a osudovými událostmi“, které se staly „hranicí, která pokládá základ pro naši společnou budoucnost, pro naši skutečnou nezávislost“.

„Dnes za to a za ochranu našich lidí v našich historických zemích bojujeme v nových ustavujících entitách Ruské federace,“ dodal s odkazem na čtyři ukrajinské regiony, o kterých Rusko tvrdilo, že je anektovalo.

Ministr obrany Sergej Šojgu dnes dříve ve zprávě svým vojákům řekl, že vítězství Ruska na Ukrajině je „nevyhnutelné“.

Ministerstvo obrany také oznámilo dobytí vesnice Dorozhjanka v jižní oblasti Záporoží — vzácný zisk, který Rusko údajně utrpělo po sérii porážek na Ukrajině.

Ministerstvo také uvedlo, že 82 ruských vojáků bylo propuštěno v rámci výměny zajatců s Ukrajinou, zatímco Kyjev uvedl, že vrátil 140 lidí.

READ  Napětí v Izraeli polevilo, protože Netanjahu zastavil reformu soudnictví

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *