Kus rakety SpaceX je na cestě ke srážce s odvrácenou stranou Měsíce

SpaceX se chystá zanechat ve vesmíru trvalou stopu. Astronomové tento týden uvedli, že kus rakety Falcon 9, která byla vypuštěna v únoru 2015, je v současné době na dráze, aby se za pár týdnů srazila s Měsícem.

Raketa opustila floridský Cape Canaveral a vypustila NOAA’s Deep Space Climate Observatory, projekt, který umožňuje výzkumníkům udržovat data v reálném čase pro přesnější výstrahy a předpovědi vesmírného počasí. Podle NOAAmít tato data „kritická“, protože události vesmírného počasí „mají potenciál narušit téměř každý hlavní systém veřejné infrastruktury na Zemi“.

Podle meteorologa a vesmírného redaktora Ars Technica Erica Bergera během tohoto rozmístění druhému stupni Falconu 9, který mu poskytuje druhou podporu k dosažení požadované oběžné dráhy, došlo palivo pro návrat na Zemi. Druhý stupeň od té doby obíhá Zemi a nyní je podle údajů shromážděných astronomy na dobré cestě zasáhnout Měsíc.

Bill Gray, který píše software Project Pluto, který používají amatérští i profesionální astronomové, shromáždil data od těchto vesmírných pozorovatelů za posledních několik týdnů, aby předpověděl, kdy přesně dojde k dopadu. Na základě informací, které shromáždil, bude a „určitý dopad“ s odvrácenou stranou Měsíce 4. března, řekl.

Astronom Jonathan McDowell také potvrdil datum kolize a v úterý tweetoval: „Pro ty, kteří se ptají: ano, starý druhý stupeň Falconu 9, který zůstal na vysoké oběžné dráze v roce 2015, zasáhne Měsíc 4. března.“

To ukazuje dráhu objektu mezi 1. lednem a dopadem 4. března. Zelený kruh ukazuje oběžnou dráhu Měsíce; Země je červený kruh ve středu.

Bill Gray/Projekt Pluto


Raketový stupeň v současné době pluje pryč od Země a mimo oběžnou dráhu Měsíce na „chaotické“ oběžné dráze, řekl Gray, ale v nadcházejících dnech se očekává, že se otočí a zamíří zpět k Zemi. 5. ledna provedl „těsný průlet kolem Měsíce“, ale 4. března se jeho dráha zkříží s dráhou Měsíce.

„Kdyby to byl kámen, byl bych 100%,“ napsal Gray na Project Pluto o své jistotě, že druhý stupeň zasáhne Měsíc. „Vesmírné smetí však může být trochu ošemetné. …Předpokládám, že výše uvedená předpověď může být chybná o několik kilometrů a sekund od předpovídaného času. Budeme potřebovat (a jsem si jistý, že získáme) další pozorování na začátku února, aby se předpověď upřesnila.“

I když je kolizní kurz zajímavý, McDowell na Twitteru uvedl, že to „není velký problém“.

„Věci, které zůstaly na cislunární oběžné dráze, jsou nestabilní,“ napsal na Twitteru jedné osobě, která se zeptala, zda je srážka záměrná. „[They] nakonec buď zasáhne Měsíc nebo Zemi, nebo se naruší na sluneční orbitu.“

Gray souhlasil s tím, že z bezpečnostního hlediska neexistuje žádná obava. Nicméně řekl, že jde o „první neúmyslný případ“ dopadu vesmírného smetí na Měsíc, kterého si je vědom. Další vesmírné mise vedly k záměrnému namíření boosterů na Měsíc, řekl.

Není jasné, zda budou astronomové na Zemi schopni pozorovat skutečnou kolizi, řekl Gray.

„Velká část Měsíce stojí v cestě, a i kdyby byl na blízké straně, k dopadu dojde pár dní po novu,“ řekl.

Mohlo by to však poskytnout více odpovědí o složení Měsíce Země, pokud budou lunární orbitery schopny pozorovat místo havárie.

„Pokud můžeme říct [lunar orbiter] lidé přesně tam, kde je kráter, nakonec projdou přes to místo a budou moci vidět velmi čerstvý impaktní kráter a pravděpodobně se dozvědí něco o geologii (no, selenologii) té části Měsíce,“ řekl Gray.

READ  Jak vesmírná nebezpečí ovlivnila asteroid Ryugu?

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *