Krystaly ukazují, že první lidé v Kalahari před 105 000 lety byli stejně inovativní jako jejich pobřežní sousedé

Krystaly ukazují, že první lidé v Kalahari před 105 000 lety byli stejně inovativní jako jejich pobřežní sousedé

Archeologické naleziště v skalním úkrytu v poušti Kalahari v Jižní Africe: Před více než 100 000 lety lidé používali k duchovním činnostem takzvaný North Rockshelter na kopci Ga-Mohana Hill. Uznání: Jane Wilkins

Archeologické důkazy ve skalním úkrytu na okraji pouště Kalahari v Jižní Africe zpochybňují představu, že původ našeho druhu byl spojen s pobřežním prostředím.

„Naše nálezy z tohoto skalního úkrytu ukazují, že příliš zjednodušené modely původu našeho druhu již nejsou přijatelné. Důkazy naznačují, že bylo zapojeno mnoho regionů po celém africkém kontinentu a Kalahari je jen jeden,“ řekl Dr. Wilkins.

„Archeologické důkazy o počátcích Homo sapiens byly objeveny převážně v pobřežních lokalitách v Jižní Africe, což podporuje myšlenku, že náš původ souvisel s pobřežním prostředím. Ve vnitrozemí Jižní Afriky bylo jen velmi málo dobře zachovaných a historických archeologických lokalit, které by to mohly vypráví o původu Homo sapiens daleko od pobřeží.

„Jedním z takových míst je skalní úkryt na kopci Ga-Mohana, který stojí nad rozlehlou savanou Kalahari.“

Archeologické vykopávky v Ga Mohana Hill North Rockshelter

Archeologické vykopávky na vrchu Ga-Mohana Hill North Rockshelter, kde byly nalezeny časné důkazy o složitém chování Homo sapiens. Uznání: Jane Wilkins

Archeologický výzkum ve skalním úkrytu, který dnes jako místo pro duchovní aktivity používá místní komunita, odhalil dlouhou historii jako místo duchovního významu.

Vědci vykopali 22 krystalů bílých krystalů vápence a fragmenty skořápky pštrosích vajec, o nichž se předpokládá, že se používají jako nádoby na vodu, z ložisek sahajících až 105 000 let na vrchu Ga-Mohana Hill North Rockshelter, kdy bylo prostředí mnohem vlhčí než dnes. Vědci byli šťastní, když zjistili, že shromáždění lidských sebraných krystalů a fragmentů skořápky pštrosích vajec na kopci Ga-Mohana bylo mnohem starší než ty, které byly hlášeny ve vnitřním prostředí jinde.

READ  Long Covid: Mohl by hrát roli monovirus nebo tukové buňky?

„Naše analýza naznačuje, že krystaly nebyly zavedeny do sedimentů přirozenými procesy, ale byly záměrně shromážděny jako objekty, které pravděpodobně souvisejí s duchovními vírami a rituály,“ řekl Dr. Wilkins.

„Krystaly označují duchovní nebo kulturní využití přístřešku před 105 000 lety,“ řekl Dr. Sishaba Mabe z University of Witwatersrand. „To je skvělé vzhledem k tomu, že tento web je dnes využíván k rituálním aktivitám.“

Životnost archeologických vrstev byla omezena opticky stimulovaným seznamováním (OSL) v laboratoři OSL na katedře geologie na univerzitě v rakouském Innsbrucku.

„Tato technologie měří přirozené světelné signály, které se časem hromadí ve zrnkách křemene a sedimentárního živce,“ řekl Dr. Michael Mayer, vedoucí OSL. „Každé zrno si můžete představit jako miniaturní hodiny, ve kterých můžeme číst tento přirozený světelný nebo scintilační signál, který nám dává stáří vrstev archeologických nalezišť.“

Krystaly shromážděné Homo sapiens v Kalahari

Krystaly sbíral Homo sapiens na začátku jižního Kalahari před 105 000 lety. Uznání: Jane Wilkins

Jméno Kalahari je odvozeno od slova Tswana Kgala, což znamená „intenzivní žízeň“. Dnes je podnebí Ga-Mohana polosuché, s malým až žádným monzunem. Starověké důkazy o bohaté vodě nad krajinou jsou však patrné z bohatých tufových útvarů kolem úkrytu. Při použití metody datování uran-thorium se jejich věk pohyboval před 110 000 až 100 000 lety – ve stejném časovém období, jaké tam lidé žili.

„Toto je příběh vody v tom, co nyní známe jako suchá krajina, o adaptivních lidech, kteří využívají krajinu nejen k přežití, ale také k prosperitě“ (HERI) na univerzitě v Kapském Městě, říká Dr. Robin Pickering, ředitel Výzkumný ústav lidské evoluce.

Vzhledem k trvalému duchovnímu významu kopce Ga-Mohana Hill si vědci uvědomují, že po každé sezóně snižují jejich dopad na využívání skalních úkrytů místními komunitami.

READ  Sonda na Marsu objevila něco, co nikdy předtím nevidělo - BGR

„Nezanechání žádného viditelného dopadu a spolupráce s místní komunitou jsou pro udržitelnost projektu zásadní,“ řekl Dr. Wilkins. „Aby kopec Ga-Mohana mohl i nadále poskytovat nové pohledy na původ a vývoj Homo sapiens v Kalahari.“

Odkaz: „Inovativní chování Homo sapiens před 105 000 lety ve vlhčí Kalahari“ Jane Wilkins, Benjamin J. Scoville, Robin Pickering, Luke Giljanick, Benjamin Collins, Kyle S. Brown, Jessica von der Meden, Wendy Komalo, Michael C Mayer, Sechaba Maape, Alexander F. Blackwood a Amy Hatton, 31. března 2021, Mírná povaha.
DOI: 10.1038 / s41586-021-03419-0

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *