Kritika klíčových vůdců na Summit of the Americas odhaluje Bidenův boj o prosazení vedení USA na západní polokouli

Nyní velké středoamerické státy jdou ve stopách prezidenta Andrese Manuela Lopeze Obradora a místo svých vůdců posílají pouze delegáty na nižší úrovni. Než se Biden ve středu dostane na vrchol, otázky týkající se seznamu pozvaných a účastníků akce zakryjí jeho větší cíl, což je zdrojem frustrace pro úředníky administrativy, kteří nutně nepředvídali chaos.

Odhalilo potíže a rozpory v Bidenově slibu obnovit demokratické hodnoty americké zahraniční politice. I když se staví proti pozvání autokratů na summit na americké půdě, což vyvolalo hněv a bojkot ze strany těchto klíčových regionálních partnerů, jeho pobočníci zároveň plánují návštěvu Saúdské Arábie, která je v době globální energetiky považována za nutnost. krize, na navzdory vážnému stavu lidských práv v království. Tisková tajemnice Bílého domu Karen-Jean-Pierre v úterý řekla, že království je „důležitým partnerem“, i když Biden jednou řekl, že by se mělo stát „vyvrhelem“.

Nakonec Bílý dům v úterý oznámil, že 23 hlav států se zúčastní tento týden summitu Ameriky, což je podle představitelů administrativy v souladu s předchozími opakováními tříletého setkání. Jeden z vůdců, kteří byli na plotě, brazilský prezident Jair Bolsonaro, se zúčastní a poprvé se setká s Bidenem.

Nepřítomnost prezidentů Mexika, Salvadoru, Hondurasu a Guatemaly je však stále pozoruhodná, protože Spojené státy pracovaly na rozvoji těchto vůdců jako imigračních partnerů, což je problém, který se rýsuje jako velká Bidenova politická odpovědnost.

Představitelé administrativy v pondělí odmítli obavy z účasti na summitu a uvedli, že nevěří, že delegáti na nižší úrovni z určitých zemí výsledek změní.

„Opravdu očekáváme, že účast v žádném případě nebude překážkou pro odvedení důležité práce na summitu. Ve skutečnosti jsme naopak velmi potěšeni tím, jak jsou utvářeny výsledky a oddanost ostatních zemí vůči nim,“ řekl. vysoký administrativní úředník s tím, že závazky se budou pohybovat od krátkodobých až po dlouhodobé.

Bílý dům trval na tom, že prezident je pevný ve svém názoru, že autoritářští vůdci Kuby, Venezuely a Nikaraguy by neměli být zváni k účasti – i kdyby to znamenalo prohlubování rozdílů s ostatními zeměmi v regionu.

„Na konci dne, pokud jde o vaši otázku,“ řekl Jean-Pierre, „nemyslíme si, že by měli být zváni tyrani. Nelitujeme toho a prezident se bude řídit svými zásadami.“

READ  Sopka vybuchla na Islandu po desítkách zemětřesení poblíž Reykjavíku

Problémy se rýsují už měsíce

Očekává se, že Biden, který přijede do Los Angeles ve středu, by měl během shromáždění oznámit nové partnerství se zeměmi na západní polokouli jako součást širšího úsilí o stabilizaci regionu, podle úředníků.

On a jeho administrativa od loňského roku pracovali na organizaci summitu, který byl oficiálně oznámen loni v srpnu. Los Angeles bylo vybráno jako místo konání v lednu. Biden jmenoval bývalého senátora Chrise Dodda, svého přítele a bývalého kolegu v senátním výboru pro zahraniční vztahy, zvláštním poradcem pro tuto událost.

Dodd cestoval regionem, aby získal podporu, a je jedním z mnoha vládních vyslanců ve Střední a Jižní Americe, kteří zahrnovali Viceprezidentka Kamala Harrisová Dokonce i první dáma Jill Biden. Jak se však summit blížil, bylo jasné, že událost, jejímž cílem bylo znovu potvrdit vedoucí postavení USA v regionu, čelí vážným překážkám.

Týdny před zahájením summitu Lopez Obrador naznačil, že bude bojkotovat, pokud nebudou pozváni všichni vůdci regionu – včetně vůdců z Kuby, Nikaraguy a Venezuely, z nichž všichni čelili odporu USA kvůli jejich stavu v oblasti lidských práv. Ostatní lídři, většinou levičáci, naznačili, že by se také nemuseli zúčastnit, pokud by se pozvánky nedostaly ke všem.

Představitelé administrativy soukromě pochybovali, že by tito vůdci své hrozby dodrželi, a poznamenali, že šlo spíše o pokusy hrát si s domácím publikem, které je často vůči Spojeným státům skeptické.

Během dubnového telefonátu mezi Bidenem a Lopezem Obradorem zaznělo téma summitu. V prohlášení Bílý dům uvedl, že muži „se těší na další setkání na červnovém summitu Ameriky“, což je znamení, že administrativa věří, že se mexický prezident zúčastní.

Během posledních týdnů Dodd strávil dlouhé virtuální sezení lobováním u Lopeze Obradora, aby znovu zvážil svou hrozbu bojkotu. Členové Kongresu – včetně senátora Boba Menendeze, demokratického předsedy senátního výboru pro zahraniční vztahy – začali veřejně agitovat proti pozvání jakýchkoli vůdců z Kuby, Venezuely nebo Nikaraguy. Mezi úředníky administrativy vzrostla frustrace, že otázky týkající se pozvánek a účasti zastíraly zamýšlené cíle summitu.

READ  Liz Truss, ministryně zahraničí Spojeného království, zahájila nabídku na premiéra

„Největší problém je, že zaměření na návštěvnost nás odvádí od zaměření na podstatu, ale to je věc, která před summitem dává smysl. Je to jako období výroby klobás. O podstatě se moc nebavíme, protože bývalý americký velvyslanec Mexiko, které také sloužilo jako poradce,“ řekla Roberta Jacobson, bývalá velvyslankyně USA v Mexiku, která také sloužila jako poradkyně. Bidenovi k politice jižních hranic: „Summit ještě nezačal, jen mluvíme o tom, kdo by mohl buď tam.“

Nakonec týdny spekulací odezněly – ale ne tak, jak Bílý dům doufal.

„Nemůže se konat summit Ameriky, pokud se ho nemohou zúčastnit všechny země Ameriky,“ řekl Lopez Obrador na tiskové konferenci v Mexico City. Toto je pokračování staré intervenční politiky, nedostatku respektu ke státům a jejich lidem.

Úředníci tvrdí, že nepřítomnost mexického prezidenta není součástí většího sporu

Mexičtí představitelé sdělili rozhodnutí svého prezidenta Bílému domu předem a Biden byl informován ještě před zveřejněním zprávy. Místo setkání na summitu se příští měsíc ve Washingtonu setká s Bidenem a Lopezem Obradorem.

„Skutečnost, že se v této otázce liší, je nyní velmi jasná,“ řekl vysoký úředník.

Úředníci se snažili zdůraznit, že rozhodnutí o bojkotu bylo zakořeněno ve specifickém sporu o svolávací seznam a nenaznačovalo větší kontroverzi.

„To, co jsme dělali v posledních týdnech, už skoro měsíc, jsou konzultace – konzultace s našimi partnery a přáteli v regionu, abychom pochopili obrysy jejich názorů,“ řekl vysoký představitel administrativy. „Nakonec se prezident rozhodl a velmi často to uváděl ve všech našich závazcích…že věříme, že nejlepším využitím tohoto summitu je dát dohromady národy, které sdílejí soubor demokratických principů.“

Po sérii zahraničněpolitických krizí v jiných částech světa, včetně chaotického stažení z Afghánistánu a ruské invaze na Ukrajinu, se Biden soustředí na Ameriku. Svou první návštěvu Asie absolvoval na konci minulého měsíce.

Tento region je regionem, kde se jeho životně důležité poselství „autokracie versus demokracie“ objevuje v reálném čase, zatímco Čína pracuje na pokroku a ekonomicky ohrožené národy hledají podporu ze zahraničí.

Ve svém středečním úvodním slovu Biden odhalí takzvané „Partnership of the Americas“, které se zaměří na pět problémů, včetně hospodářské obnovy, mobilizace investic, dodavatelských řetězců, čisté energie a obchodu – to vše v naději na posílení partnerství USA v USA. kraj. Několik amerických vůdců bylo obviněno z nedbalosti.

READ  Indie a Čína stávkují v rozhovorech o zmírnění hraničních sporů

Během summitu se také očekává, že Biden oznámí více než 300 milionů dolarů na pomoc v boji s nedostatkem potravin, stejně jako další závazky soukromého sektoru, stejně jako zdravotní iniciativy a partnerství v oblasti odolnosti vůči klimatu.

Karavana zdůrazňuje potřebu rychle jednat v oblasti migrace

Na začátku summitu se v jižním Mexiku jasně ukázala potřeba pokroku v oblasti imigrace. V pondělí se tam pěšky vydala nová karavana imigrantů, načasovaná tak, aby upozornila na problém, zatímco se vedoucí představitelé setkávají v Los Angeles.

Skupina asi 2300 lidí opustila v pondělí jihomexické město Tapachula na sever, uvedl úředník vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Úředník uvedl, že skupinu tvoří většinou Venezuelané, ale zahrnuje také přistěhovalce z Nikaraguy, Kuby, Salvadoru a Hondurasu.

Regionální imigrační skupina Colectivo de Observación y Monitoreo de Derechos Humanos en el SE Mexicano v bulletinu uvedla, že skupina zahrnuje především rodiny a děti „požadující přístup k imigračním procedurám a důstojné zacházení ze strany úřadů“. Tapachula, která se nachází naproti hranici s Guatemalou, je oblíbenou mezistanicí pro přistěhovalce cestující ze Střední Ameriky.

Podle mexických imigračních zákonů jsou imigranti a žadatelé o azyl často nuceni čekat v oblasti měsíce s omezenými pracovními příležitostmi. Karavany migrantů mířících na sever v uplynulém roce pravidelně opouštěly Tapachulu, ačkoli se zdá, že karavany tohoto týdne jsou jedny z největších. Tato karavana se shromáždila částečně na protest proti imigrační politice a bude trvat týdny, než dosáhne jižní hranice Spojených států, za předpokladu, že to udělali všichni.

V Los Angeles se očekává, že Biden a další vůdci schválí nový dokument o přistěhovalectví, nazvaný Los Angeleská deklarace, během svých pátečních setkání. Má ukázat, jak by se země v regionu a na celém světě měly podělit o odpovědnost za přijímání migrantů.

Úředníci uvedli, že jsou přesvědčeni, že Mexiko podepíše.

K této zprávě přispěli Priscilla Alvarez a David Shortel ze CNN.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *