Kritické ukazatele klimatu lámou v roce 2021 rekordy, říká OSN | klimatická krize

Podle zprávy OSN překonaly kritické globální ukazatele klimatické krize v roce 2021 rekordy, od stoupajících hladin oceánů až po úrovně emisí skleníkových plynů v atmosféře.

To jsou jasné známky vlivu lidstva na planetu, který má dlouhodobé účinky, uvedla Světová meteorologická organizace OSN (WMO). počasí pod psaSvětová meteorologická organizace popsala jako každodenní tvář klimatické nouze, organizace uvedla, že způsobila obrovské ztráty na životech a měla za následek ztráty odhadované na stovky miliard dolarů.

Sucha a záplavy způsobily růst cen potravin, které se v roce 2022 zhoršily. Světová meteorologická organizace Stav globálního klimatu v roce 2021 Zpráva také zjistila, že posledních sedm let bylo nejžhavějších v historii.

„Dnešní zpráva o stavu klimatu je skličujícím důkazem selhání lidstva vypořádat se s narušením klimatu. Fosilní paliva jsou slepá ulička – jak ekologická, tak ekonomická,“ řekl Antonio Guterres, generální tajemník Organizace spojených národů.

„Jediná udržitelná budoucnost je obnovitelná budoucnost. Dobrou zprávou je, že životodárná míza je přímo před námi. Větrná a solární energie je snadno dostupná a ve většině případů levnější než uhlí a jiná fosilní paliva. Pokud budeme spolupracovat, transformace obnovitelné energie může být projektem pro mír v 21. století“.

Profesor Petteri Taalas, generální tajemník WMO, řekl: „Naše klima se mění před našima očima. Skleníkové plyny způsobené člověkem budou ohřívat planetu po mnoho generací v budoucnu. Některé ledovce dosáhly bodu, odkud není návratu, a to bude mít dlouhodobé dopady ve světě trpícím nejvíce.Dvě miliardy lidí jsou již postiženy vodním stresem.

„Extrémní počasí má přímý dopad na náš každodenní život,“ řekl. „Nedávno jsme byli svědky mimořádné situace v oblasti sucha v Africkém rohu Smrtící záplavy v Jižní Africe a Velmi horké v Indii a Pákistánu. Systémy včasného varování jsou naprosto nezbytné [to save lives] Přesto je k dispozici pouze v méně než polovině ze 187 členských států organizace.“

READ  Abu Aqleh, nesoucí rakev, byl zatčen několik dní po izraelském útoku na pohřeb | Zprávy o izraelsko-palestinském konfliktu

Světové oceány absorbují více než 90 % tepla zachyceného skleníkovými plyny a rok 2021 byl rekordní. Rostoucí teplo v oceánu, které je nevratné v průběhu staletí až tisíciletí, bylo obzvláště silné v posledních 20 letech. Světová meteorologická organizace uvedla, že mnoho oceánů zažilo v roce 2021 alespoň jednu silnou vlnu veder.

Globální hladina moře také dosáhla nového rekordu v roce 2021. Od roku 1993 stoupla o 10 cm a vzestup se zrychluje díky tání ledových příkrovů a ledovců a tepelné expanzi oceánů. Světová meteorologická organizace uvedla, že nárůst ohrožuje stovky milionů obyvatel pobřeží a zvyšuje škody způsobené hurikány.

Téměř čtvrtina oxidu uhličitého2 Oceány absorbují emise, ale díky tomu jsou kyselejší. To ohrožuje divokou zvěř a korálové útesy, které tvoří hlemýždě, a tím i potravinovou bezpečnost, cestovní ruch a ochranu pobřeží, uvedla Světová meteorologická organizace. oceány nyní Kyselejší než nejméně 26 000 let.

Globální oteplování způsobilo za posledních 30 let zvýšení hladiny moří o 10 cm

ko2 A metan, silný skleníkový plyn, je spolu s oxidem uhličitým na rekordních úrovních2 Koncentrace o 50 % vyšší než před průmyslovou revolucí vedla k hromadnému spalování fosilních paliv. Globální teplota v roce 2021 byla o 1,1 °C vyšší než předindustriální průměr, Blíží se hranici 1,5°C Země světa se dohodly, že se vyhnou nejhorším dopadům klimatu.

WMO pozorovala výjimečné vlny veder v roce 2021 na západě Severní Ameriky a Středozemního moře a smrtící záplavy v Henanu, Číně, západní Evropě a Poprvé je zaznamenán déšť Na vrcholu grónské ledové čepice. Agentura varovala, že východní Afrika čelí vysokému riziku, že již čtvrtou sezónu nebudou srážky žádné, což by znamenalo nejhorší sucho za posledních 40 let.

Profesor James Hansen, který Varujte svět před klimatem Krize svědectví před americkým Senátem v roce 1988, Řekl tento týden Došlo k „ohromujícímu a trvalému selhání vlád přijmout účinné dlouhodobé energetické a klimatické politiky.

„Musíme všichni uznat, že požadavky na účinnou politiku přinesou pouze povrchní změny, dokud role zvláštních zájmů ve vládě zůstane neřešená.“

Minulý týden to odhalil deník Guardian 195 Ropa a plyn „Uhlíkové bomby“ Průmyslem plánované projekty, z nichž každý produkuje nejméně jednu miliardu tun oxidu uhličitého2. Tyto uhlíkové bomby samy o sobě posunou globální oteplování nad 1,5 °C, ale 10 největších ropných společností je na dobré cestě utratit 103 milionů dolarů denně až do roku 2030 na plány na snižování klimatu.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.