Kostelní Lhota v centru Čech, obec roku

Vesnice roku České republiky je celostátní soutěž, která se koná od roku 1995 a každoročně ji vyhlašuje Ministerstvo pro místní rozvoj.

Jeho cílem je podporovat „obnovu“ a „rozvoj“ českého venkova prostřednictvím komunitních projektů realizovaných samotnými obyvateli vesnice.

Do soutěže se každoročně přihlásí stovky českých a moravských vesnic. Vzhledem k zaměření na venkov je téma královské jedním z charakteristických znaků soutěže.

Kostelní Lhota ve středních Čechách je pojmenována po české vesnici z roku 2022. Má asi 900 obyvatel.

Mezi Poděbrady a Sadskou, podél silnice, které se dříve říkalo Slezká (Slezsko) nebo Náchodská (podle města Náchod) jsou čtyři obce, jejichž název nese Lhota. Jsou to: Přední Lhota, Vrbová Lhota, Písková Lhota a Kostelní Lhota (kostel Lhota).

Dominantní stavbou Kostelní Lhoty je samozřejmě místní kostel, v němž se s farářem a školou nachází historické jádro obce.

Všechny výše uvedené Lhoty vznikly v druhé polovině čtrnáctého století. V této oblasti byl dříve hluboký les a také rozsáhlé bažiny, které zasahují až do místa, kde se dnes nachází Vrbova Lota s řekou Výrovkou, která tehdy nebyla organizována.

A do soutěže se zapojilo 175 obcí a měst.

Porota hodnotila vesnice podle řady kritérií: úroveň veřejného života, rozvoj infrastruktury, rozmanitost dostupné zábavy, kvalita interakce mezi místními úřady a obchodníky, zájem o zeleň a přírodu, účast dětí a mládež v životě na vesnici.

READ  Krátký nezávislý film „Poolside“ získává ocenění na prestižních mezinárodních filmových festivalech

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.