Kosmický odpad zasáhl a poškodil Mezinárodní vesmírnou stanici

Nevyhnutelné se stalo. Zasáhlo kousek vesmírného odpadu, který byl příliš malý na to, aby byl sledovatelný, a poškodil část Mezinárodní vesmírné stanice – konkrétně CanDarm 2 Robotické rameno.

Nástroj je stále v provozu, ale předmět prorazil tepelnou přikrývku a poškodil výložník pod ním. Je to realistické připomenutí, že problém vesmírného odpadu v LEO je časovaná bomba.

Je jasné, že vesmírné agentury po celém světě si jsou vědomy problému vesmírného odpadu. Na nízké oběžné dráze Země je sledováno více než 23 000 objektů, aby pomohly satelitům a Mezinárodní vesmírné stanici vyhnout se kolizím – všechny však mají velikost softballu nebo větší.

Cokoli pod touto velikostí je příliš malé na to, aby bylo možné jej sledovat, ale cestování orbitální rychlostí může stále způsobit značné škody, včetně proražení plechu.

Kolizní otvor vlevo v anténě Hubbleova kosmického dalekohledu (NASA) z roku 1997

Canadarm2 – formálně známý jako Systém vzdálené manévrování vesmírné stanice (SSRMS), navržený Kanadskou kosmickou agenturou – je základem vesmírné stanice již 20 let. Jedná se o vícelinkové titanové robotické rameno, které může pomáhat při manévrování s objekty mimo Mezinárodní vesmírnou stanici, včetně přepravy nákladu a provádění údržby stanice.

Není přesně jasné, kdy došlo k účinku. Poškození bylo poprvé zaznamenáno 12. května, během rutinní prohlídky. NASA a Kanadská kosmická agentura spolupracovali na zachycení a vyhodnocení podrobných snímků poškození.

„Navzdory účinku výsledky průběžné analýzy naznačují, že výkon paže nebyl ovlivněn.“ ČSA napsal v blogu. „Poškození je omezeno na malou část výložníku a tepelné přikrývky. Canadarm2 pokračuje ve svých plánovaných operacích.“

Přestože Mezinárodní vesmírná stanice tentokrát vypadá šťastně, zdá se, že problém vesmírného odpadu roste. V loňském roce musela Mezinárodní kosmická stanice provést nouzové manévry třikrát, aby nedošlo ke kolizi s vesmírnými úlomky ve výšce asi 400 kilometrů (250 mil).

READ  Vrtulník NASA Mars je na výletě po chybě navigace

Od uvedení Sputniku 1 v roce 1957 se hromadily vesmírné úlomky. Podle zprávy Evropské kosmické agentury se v současnosti nachází kolem Země odhadem 130 milionů kusů antropogenní hmoty menších než milimetr. Tento odhad vylučuje přírodní vesmírný prach.

“Abychom i nadále mohli těžit z vědy, technologie a dat, které práce ve vesmíru přináší, je zásadní, abychom dosáhli lepšího souladu se současnými pokyny pro zmírňování vesmírného odpadu v konstrukci a provozu kosmických lodí,” řekl Tim Fleurier, vedoucí vesmírného odpadu Evropské vesmírné agentury. úřad, řekl loni. .

„Nelze to dostatečně zdůraznit – to je nezbytné pro udržitelné využívání vesmíru.“

Kanadská kosmická agentura uvedla, že robotické operace na Mezinárodní vesmírné stanici využívající Canadarm2 budou v blízké budoucnosti pokračovat podle plánu. Obě kosmické agentury však budou i nadále shromažďovat údaje, aby mohly provést analýzu události, pochopit, jak k ní došlo, a vyhodnotit budoucí rizika.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *