Kosmická loď Sojuz zakotvila k úniku chladicí kapaliny na Mezinárodní vesmírné stanici

Kosmická loď Sojuz zakotvila k úniku chladicí kapaliny na Mezinárodní vesmírné staniciCNN

Ruská kosmická agentura Roskosmos zrušila plánovanou výstup do vesmíru poté, co zjistila únik chladicí kapaliny pocházející z kosmické lodi Sojuz MS-22, která je v současné době ukotvena na Mezinárodní vesmírné stanici.

V televizním vysílání NASA to Rob Navias z NASA označil za „poměrně důležitý“ únik. Živé snímky během vysílání ukazovaly kapalinu vytékající z kosmické lodi Sojuz. Navias uvedl, že únik byl poprvé zaznamenán ve středu kolem 19:45 SEČ.

Kosmická loď Sojuz zakotvila u ruské části vesmírné stanice.

Posádka je v bezpečí a všechny systémy vesmírné stanice a lodi fungují normálně, uvádí Roskosmos v ruskojazyčném prohlášení zveřejněném ve čtvrtek ráno na Twitteru. (CNN přeložila prohlášení.)

„Posádka oznámila, že se spustil alarm diagnostického systému lodi, což naznačuje pokles tlaku v chladicím systému,“ uvedl Roskosmos. „Vizuální kontrola potvrdila únik, po kterém bylo rozhodnuto přerušit plánované mimovozové aktivity členů posádky ruského oddělení Mezinárodní vesmírné stanice Sergeje Prokopjeva a Dmitrije Petlina.“

Příčina úniku chladicí kapaliny, řekl Navias, „není známá a dopad v tuto chvíli není znám, protože ruští manažeři nadále prohlížejí data a konzultují s manažery a inženýry NASA“ a externími odborníky. Řekl, že astronauti uvnitř stanice nebyli „nikdy v nebezpečí“.

Podle Roskosmosu ruská kosmonautka Anna Kikina pomocí fotoaparátu na ruském modulu Nuka vesmírné stanice „vyfotografovala a vyfotografovala vnější povrch lodi“. „Data byla odeslána na Zemi a specialisté již začali studovat snímky.“

„Nebyla učiněna žádná rozhodnutí o bezpečnosti Sojuzu MS22 nebo o tom, jaký bude další postup,“ dodal Navias na závěr televizní zpravodajství NASA o zrušené vesmírné cestě.

Roskosmos dodal, že před rozhodnutím o dalším postupu bude situace analyzována.

NASA zvolila podobný tón Čtvrteční prohlášení„NASA a Roskosmos budou pokračovat ve spolupráci na určení dalšího postupu po probíhající analýze.“

READ  Co je uvnitř vnitřního jádra Země? Seismické vlny odhalují hlubší jádro.

Vozidlo Sojuz MS-22 dopravilo astronauta NASA Franka Rubia a dva ruské kosmonauty na vesmírnou stanici 21. září a má je vrátit na Zemi koncem března.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *