Kosmická loď NASA se přiblíží k Zemi

Kosmická loď NASA se přiblíží k ZemiCNN

Tuto neděli bude na obloze kosmická loď jménem Lucy – jen bez diamantů.

Vesmírná loď Lucy od NASA Obletí Zemi a na své cestě ke vzdáleným trojským asteroidům Jupiter bude v okruhu několika set mil od nás.

Kosmická loď proletí v neděli ráno 220 mil nad zemským povrchem. Vyplývá to z tiskové zprávy NASA.

Někteří šťastní pozorovatelé budou moci spatřit Lucy ze Země, říká NASA.

Kosmická loď katapultující se z asteroidu bude viditelná ze Západní Austrálie přibližně v 6:55 EDT. Po několika minutách ale zmizí z dohledu. V 7:26 EDT by to mělo být vidět na západě USA – za předpokladu, že je jasná obloha a milovníci oblohy mají pořádný dalekohled.

Přiblížení se k Zemi bude vyžadovat, aby se kosmická loď pohybovala v oblasti plné satelitů a trosek. NASA zavádí speciální opatření, aby zabránila Lucy, aby se během letu do něčeho dostala.

„Tým Lucy připravil dva různé manévry,“ řekla Coralee Adam, zástupkyně vedoucího navigačního týmu KinetX Aerospace, Lucy, v prohlášení. „Pokud tým zjistí, že Lucy je v nebezpečí srážky se satelitem nebo kusem trosek, pak – 12 hodin před nejbližším přiblížením k Zemi – kosmická loď udělá jednu z těchto věcí a změní čas nejbližšího přiblížení buď o dva kusy, nebo čtyři sekundy.

„Toto je malá oprava, ale dostačující k tomu, aby se zabránilo potenciálně katastrofické kolizi.“

Lucyina 12letá mise začala v říjnu 2021. Cílem mise je prozkoumat roje trojských asteroidů obíhajících kolem Jupiteru. Asteroidy nebyly nikdy předtím přímo pozorovány; Obrázek nahoře ukazuje ilustraci Lucy přibližující se k asteroidu. Pokud ale vše půjde podle plánu, Lucy poskytne první snímky asteroidů ve vysokém rozlišení.

Kosmická loď se během své mise zhoupne blízko Země celkem třikrát. Příchod na oběžnou dráhu Země pomáhá Lucy dodat energii, kterou potřebuje, aby mohla pokračovat ve svém kurzu.

READ  Proč může být nejhorší z pandemie Covid-19 za námi – pro některé

„Když jsme kosmickou loď viděli naposledy, byla uvězněna v galerii užitečného zatížení na Floridě,“ řekl Hal Levison, hlavní výzkumník Lucy v Southwest Research Institute v Boulderu v Coloradu, s odkazem na ochranný kužel nosu používaný při startech. „Je vzrušující, že budeme moci stát tady v Coloradu a znovu vidět vesmírnou loď.“

„A tentokrát bude Lucy v nebi.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *