Kosmická loď NASA Mars Odyssey zachytila ​​masivní sopku blížící se 100 000 otáčkám

Kosmická loď NASA Mars Odyssey zachytila ​​masivní sopku blížící se 100 000 otáčkám

Tento graf ukazuje množství dat a počet snímků shromážděných kosmickou sondou NASA z roku 2001 Mars Odyssey během její 23leté práce kolem Rudé planety. Zdroj obrázku: NASA/JPL-Caltech

Nejdelší robot v historii NASA na Marsu má 30. června nastavit nový milník: 100 000 cest kolem rudé planety od svého startu před 23 lety. Během té doby sonda Mars Odyssey 2001 mapovala minerály a led na povrchu Marsu, identifikovala místa přistání pro budoucí mise a přenášela data z roverů a landerů NASA zpět na Zemi.

Vědci nedávno použili kameru kosmické lodi k zachycení úžasného nového snímku hory Olymp, nejvyšší sopky ve sluneční soustavě. Snímek je součástí pokračujícího úsilí týmu Odyssey poskytovat pohledy na horizont planety z velké výšky. (První z těchto pohledů byl zveřejněn na konci roku 2023.) Podobně jako perspektiva astronautů ze Země na palubě Mezinárodní vesmírné stanice umožňuje tento pohled vědcům dozvědět se více o oblacích a polétavém prachu na Marsu.

11. března nejnovější panoramatická fotografie zachytila ​​horu Olymp v celé její kráse. Se základnou o délce 373 mil (600 km) se štítová sopka tyčí do výšky 17 mil (27 km).

NASA Mars Odyssey zachycuje masivní sopku blížící se k oběžné dráze 100 000

Orbiter NASA z roku 2001 Mars Odyssey zachytil tento jediný snímek Olympus Mons, nejvyšší sopky ve sluneční soustavě, 11. března 2024. Kromě toho, že poskytuje bezprecedentní pohled na sopku, snímek pomáhá vědcům studovat různé vrstvy materiálu v atmosféře, včetně Mraky a prach. Zdroj obrázků: NASA/JPL-Caltech/Arizonská státní univerzita

„Normálně vidíme Olympus Mons shora v úzkých proužcích, ale otočením kosmické lodi směrem k obzoru můžeme na jednom snímku vidět, jak mohutná podívaná se rýsuje,“ řekl vědec projektu Odyssey Jeffrey Plaut z NASA Jet Propulsion Laboratory na jihu. Kalifornie, která misi řídí. „Obraz je nejen ohromující, ale také nám poskytuje jedinečná vědecká data.“

Kromě poskytnutí zmrazeného snímku mraků a prachu mohou takové snímky, pokud jsou pořízeny v mnoha ročních obdobích, poskytnout vědcům podrobnější pochopení atmosféry Marsu.

Modrobílý pás na dně atmosféry ukazuje množství prachu přítomného na tomto místě během časného podzimu, tedy období, kdy obvykle začínají prachové bouře. Fialová vrstva nahoře je pravděpodobně způsobena kombinací červeného prachu planety s namodralými vodními ledovými mraky. Konečně, v horní části obrázku je vidět modrozelená vrstva, když mraky vodního ledu dosahují asi 50 kilometrů k obloze.

Laura Kerber, zástupkyně projektového vědce pro orbiter NASA Mars Odyssey, vysvětluje, jak a proč kosmická loď v květnu 2023 zachytila ​​pohled na Rudou planetu podobný pohledu Mezinárodní vesmírné stanice na Zemi. Zdroj obrázku: NASA/JPL-Caltech

Jak to fotili?

Pojmenováno po klasickém sci-fi románu Arthura C. Clarkova orbitální sonda „2001: A Space Odyssey“ zachytila ​​scénu pomocí teplotně citlivé kamery zvané Thermal Emission Imaging System neboli THEMIS, kterou postavila a provozovala Arizona State University v Tempe. Ale protože kamera je určena k tomu, aby se dívala na povrch, získání horizontálního záběru vyžaduje zvláštní plánování.

Vystřelením trysek umístěných kolem kosmické lodi může Odyssey nasměrovat THEMIS na různé části povrchu nebo se dokonce pomalu převrátit, aby viděla malé měsíce Marsu, Phobos a Deimos.

Moderní zobrazování horizontu bylo koncipováno jako experiment před mnoha lety během přistání mise NASA Phoenix v roce 2008 a roveru Curiosity v roce 2012. Stejně jako u jiných přistání na Marsu před a po přistání těchto misí hrála Odyssey důležitou roli při přenosu dat během kosmické lodi. . Spěchal jsem ke střeše.

Aby bylo možné přenést životně důležitá technická data zpět na Zemi, musela být anténa Odyssey namířena na nově příchozí kosmickou loď a její přistávací dráhy. Vědci byli zvědaví, když si všimli, že umístění antény Odyssey pro misi znamená nasměrování THEMIS k horizontu planety.

„Rozhodli jsme se zapnout kameru, abychom viděli, jak to vypadá,“ řekl Steve Sanders, provozní inženýr kosmické lodi pro misi Odyssey ze společnosti Lockheed Martin Space v Denveru. Lockheed Martin postavil Odyssey a pomáhá provádět každodenní operace po boku velitelů misí v JPL. „Na základě těchto experimentů jsme navrhli sekvenci, která udržuje zorné pole THEMIS ve středu horizontu, když obíháme planetu.“

Tajemství dlouhého kosmického letu

Proč je Odyssey nejdelší nepřetržitě aktivní misí na oběžné dráze kolem jiné planety než Země?

„Fyzika za nás dělá hodně těžké práce,“ řekl Sanders. „Ale to jsou ty jemnější detaily, které musíme spravovat znovu a znovu.“

Tyto proměnné zahrnují palivo, sluneční energii a teplotu. Aby bylo zajištěno, že Odyssey používá palivo (hydrazin) šetrně, musí inženýři vypočítat, kolik zbývá, protože kosmická loď nemá palivoměr. Odyssey se při napájení svých spotřebičů a elektroniky spoléhá na solární energii. Tato energie se mění, když kosmická loď mizí za Marsem asi na 15 minut na oběžné dráze. Aby všechny přístroje Odyssey správně fungovaly, musí teploty zůstat vyrovnané.

„Chce to pečlivé sledování, aby mise pokračovala tak dlouho a přitom byla zachována historická časová osa vědeckého plánování a provádění – a inovativních inženýrských postupů,“ řekl projektový manažer Odyssey Joseph Hunt z JPL nadcházející roky.“

citátSonda Mars Odyssey NASA pořizuje fotografie masivní sopky, která se blíží 100 000 oběhů (2024, 27. června) Získáno 28. června 2024 z https://phys.org/news/2024-06-nasa-mars-odyssey-orbiter -captures. html

Tento dokument podléhá autorským právům. Bez ohledu na jakékoli poctivé jednání za účelem soukromého studia nebo výzkumu nesmí být žádná část reprodukována bez písemného souhlasu. Obsah je poskytován pouze pro informační účely.

READ  To může být alternativa, které se vědci obávají koronaviru

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *