Konzervativní vítězství ve volbách do německých států zvyšuje Laschetovu šanci na kancléřství

Konzervativci kancléřky Angely Merkelové dosáhli v neděli ve východoněmeckých státních volbách výrazného vítězství, což posílilo Armin Laschetovou, která doufá, že v ní uspěje v národních volbách v září.

Křesťanští demokraté (CDU) vzali 36% volných dnů dne sasko-anhaltského veřejného rozhlasu (MDR), což je o více než 6 bodů více než před pěti lety, a před tím daleko před krajně pravicovou Alternativou pro Německo (AfD) ), což bylo 22,5%, což je mírný pokles oproti předchozím volbám.

Laschet, centrista, byl považován za podnik, který nejistě zahájil svou kampaň, a čelil výzvám, aby zmapoval pravicovější směr, jak získat zpět voliče frustrované 16 lety koncesí pod Merkelovou.

„Vyhráli jsme volby,“ prohlásil po skončení volebních míst premiér saského státu Anhalt Rainer Hasseloff. „Drtivá většina našich krajanů uvedla, že si nepřejeme být spojováni s AfD. Jsem za to vděčný.“

On a další konzervativci oslavovali výsledek jako jejich zadní vítr před federálními volbami.

„To nám dá podporu Berlínu,“ řekl vůdce konzervativního Národního shromáždění Ralph Brinkhaus. „Je to vítězství Armina Lascheta.“

Výsledky byly pro většinu ostatních stran zklamáním. Zelení byli národně pouze za konzervativci, v regionálních volbách pouze jednociferně.

Armin Laschet, předseda vlády Severní Porýní-Vestfálska a vůdce strany CDU, reaguje během konference CDU v hlavním městě NRW Düsseldorf, Německo, 5. června 2021. Fotografie pořízená 5. června 2021. Marcel Koch / Paul prostřednictvím agentury Reuters

„Určitě bychom se chtěli zlepšit,“ řekla kandidátka kancléřky Annalena Barbocková. Zelení jsou tradičně považováni za slabší v méně urbanizovaném východním Německu, které je více závislé na uhlíkově náročných průmyslových odvětvích, které zelení doufají eliminovat.

Burbock uvedl, že konzervativci profitovali z mobilizace voličů pro úřad z touhy zmařit krajní pravici, což bylo v některých průzkumech veřejného mínění o jeden bod za konzervativci.

READ  Muži se vydávají za vojáky v okrese Franklin

Guvernér Frederick Mers, který podlehl Lachetovi ve svém závodě ve vedení CDU, odpověděl tweetem: „Dnes večer se vykolejil vlak Burbock.“

Karsten Nickel, analytik společnosti Teneo consultancy, uvedl, že výsledek státních voleb byl „tolik potřebnou podporou Lascheta v době, kdy se kampaň Bundestag chystá ohřát“.

Dalším vítězem byli pro-obchodní liberální demokraté, kteří se do parlamentu vrátili poté, co jejich podíl na volbách opět vzrostl nad 5% hranici potřebnou k získání křesel.

SPD, mladší partneři Merkelovy vládnoucí koalice, měla neuspokojivou noc, protože jejich plánovaný 8% podíl na hlasování ukázal, že nejsou schopni vydělat na popularitě Olafa Schulze, jejich ministra financí a kandidáta na kancléře.

Haselov připustil, že sestavení státní vlády může být složité. Jeho spojenec, státní zákonodárce Siegfried Borgwardath, uvedl, že se strana nepřipojí k AfD ani k krajně levicovému Lenkeovi, ale v tomto okamžiku se nezaváže k žádným dalším scénářům.

Merkelová, která je u moci od roku 2005, po federálních volbách odstupuje a ponechává politickou posloupnost otevřenější než kdykoli za několik desetiletí. Přečtěte si více

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *