Kontroverzní těžba uhlí Turo posunula vpřed české rozhovory s Polskem

Uhelný důl Toro Open-Pit, provozovaný společností FGE, se nachází 15. června 2021 v polské Bogotinii. REUTERS / David W Černý

PRAHA 13. července (Reuters) – Česká republika a Polsko jednají o kontroverzních polských povrchových uhelných dolech, uvedl v úterý náměstek ministra životního prostředí. Schůze příští čtvrtek.

Případ české vlády proti Polsku, který byl podán u Evropského soudního dvora v únoru, zahájil přetahování mezi středoevropskými spojenci a zasáhl ekologické náklady uhelného dolu. Přečtěte si více

Češi řekli, že důl v Turo, který leží přímo na hranici, pohlcuje vodu a poškozuje okolní české komunity.

Když se Varšava snaží případ stáhnout, začala minulý týden jednání o dohodě o finanční kompenzaci a technologických vylepšeních na ochranu oblasti kolem dolu, která byla na obou stranách označena za tvrdou.

Náměstek českého ministra životního prostředí Vladislav SMRS v úterý uvedl, že jednání se stala efektivnějšími v pohledu na dopad vzduchu, hluku a vody poté, co byla rozdělena do tří expertních skupin.

Tyto skupiny by měly dospět k určitým závěrům do pátku, než budou příští týden pokračovat v rozhovorech na vysoké úrovni.

„Stále je třeba diskutovat o otevřených dohodách, ale dnes jsme dosáhli určitého pokroku,“ řekl Smers. „Příští (čtvrtek) čtvrtek můžeme říci, že máme dohodu o technických problémech.“

Polské ministerstvo pro klima v úterý uvedlo, že výsledek „určí průběh jednání“.

Stále budou existovat další aspekty dohody, včetně toho, jak bude každá transakce provedena, kterou česká strana nazývá „červenou linkou“.

Češi požadují od Polska pokutu ve výši 5 milionů eur denně za nesplnění květnového soudního příkazu k zastavení těžby v Toro, kterou provozuje státní podnik PGE (PGE.WA), dokud nebude rozhodnuto o českém případě.

Polsko vyrábí 70% své elektřiny z uhlí a do roku 2019 bylo zemí EU, což nepotvrzuje cíl snížit do roku 2050 objem čistých emisí skleníkových plynů na nulu.

READ  2024 Fairmont Praha: Povznesení českého cestování o luxus

Varšava, která v dubnu rozšířila svoji těžební nabídku na Turo, uznala, že přechod na čistší paliva je nevyhnutelný, a podnikla kroky ke snížení emisí uhlíku, aktivisté však tvrdí, že musí jednat rychle.

Zpráva Jasona Howetta, bratra Paula Simaa Koppera a další zprávy Aliji Pitakové o úpravách ve Varšavě

Naše standardy: Principy nadace Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *