Končící česká vláda má nařídit očkování pro osoby starší 60 let

Praha (AB) – Končící česká vláda plánuje vydat nařízení o očkování pro 60leté a některé profesní skupiny, řekl v pátek ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Není ale jasné, zda tento krok provede jeho nástupce.

Vojtěch řekl, že jeho ministerstvo příští týden vydá nařízení, kterým nařídí očkování pro osoby starší 60 let, zdravotníky, policisty, hasiče a studenty medicíny.

Tato objednávka vstoupí v platnost v březnu – ale nemusí fungovat.

Současnou administrativu premiéra Andrzeje Babiše brzy nahradí nová vláda sestavená pěti stranami, které vyhrály říjnové parlamentní volby.

Očekává se, že nová vláda formálně převezme své povinnosti koncem tohoto měsíce. Koalice a jí jmenovaný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek se staví proti nařízení o očkování seniorů a po převzetí moci jej mohou zrušit.

Dosud bylo plně proočkovaných pouze 59,6 % z 10,7 milionu lidí. Podle nedávného průzkumu zveřejněného v pátek je proti vakcíně téměř 20 % české populace.

Země čelí bezprecedentnímu dopadu koronaviru. Nový denní nárůst byl minulý týden na historickém maximu v téměř 28 000 případech. Za posledních sedm dní ve čtvrtek přibylo 1135 nových případů infekce na 100 000 obyvatel, což je v současnosti jedna z nejhůře postižených zemí v Evropě.

READ  Česká inflace začíná klesat a dosahuje 16,7 %

Fiala se v neděli ujal funkce, aby vedl 18člennou vládu.

Babiš, populistický miliardář a jeho vláda po volbách formálně rezignovali, ale zůstanou u moci, dokud nebude jmenována úplně nová vláda.

———

Sledujte všechny příběhy AP o epidemii https://apnews.com/hub/coronavirus-pandemic

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *