Klavírní hvězdě z Tennessee, 14, byly amputovány ruce a nohy poté, co onemocnění podobné chřipce vedlo k smrtelnému syndromu toxického šoku

Klavírní hvězdě z Tennessee, 14, byly amputovány ruce a nohy poté, co onemocnění podobné chřipce vedlo k smrtelnému syndromu toxického šoku

Caitlin Tilley, zdravotní korespondent pro Dailymail.Com

16:40 13. září 2023, aktualizováno 16:48 13. září 2023

  • Matias Uribe musel po septickém šoku amputovat ruce a nohy
  • Dostali podporu života, ale jeho končetiny nedostávaly dostatek krve
  • Čtěte více: Masturbátorka, která si ve 20 letech nechala odstranit prsa, dělá prsa

Dospívající klavírní hvězdě z Tennessee byly odstraněny ruce a nohy poté, co nemoc podobná chřipce vyvolala fatální přehnanou imunitní reakci.

Matias Uribe (14) z provincie Sumer onemocněl v polovině června něčím, co vypadalo jako obyčejná rýma, ale během několika týdnů byl sotva schopen dýchat a byl převezen na pohotovost.

Lékaři mu diagnostikovali syndrom toxického šoku, ke kterému dochází, když infekce uvolní toxiny do krevního řečiště, kde se rozšíří do orgánů a způsobí poškození.

Když mu začaly selhávat plíce, byl umístěn na podporu života, ale jeho tělo mělo potíže se správným čerpáním krve, což způsobilo, že kůže na končetinách hnila do gangrény, což přinutilo lékaře amputovat všechny čtyři končetiny.

Matiasova matka, Catalina Uribe, řekla, že bylo „opravdu těžké“ dívat se na videa, jak běhá a hraje na klavír, od té doby, co byla střižena. ‚B„Zároveň se na něj dívám a říkám: Je tady,“ řekla.

Matthias byl talentovaný pianista, než mu byla amputována noha. Jeho rodiče doufají, že si jednoho dne bude moci znovu hrát s protetikou

Doktorka Katie Boyle, dětská lékařka na jednotce intenzivní péče, je vedoucí Matthiasova ošetřovatelského týmu, který se snažil zachránit, co se dalo. Jeho stav byl „extrémně vzácný“. Sdělit WSMV.

„Někdy, když dostanete chřipku, vystavíte se bakteriální infekci,“ řekla. „Ale ani potom většina dětí neonemocní tak jako Matthias.“

Mathias trpěl syndromem streptokokového toxického šoku, který je způsoben bakteriemi streptokoka skupiny A, které se běžně vyskytují v krku a na kůži a jsou obvykle benigní.

READ  Ve britské studii bylo u očkovaných osob třikrát méně pravděpodobné, že se nakazí variantou delta

Když je něčí imunitní systém již oslaben infekcí, zůstává zranitelný vůči relativně neškodným bakteriím.

Mathiasovo utrpení se změnilo 30. června, kdy byl převezen do nemocnice a dostal zástavu srdce.

Byl letecky transportován do dětské nemocnice Monroe Carell Jr. ve Vanderbiltu, kde byl na podpoře života.

Po 20 dnech intenzivní léčby lékaři informovali Mathiasovy rodiče o zprávě, že mu budou muset být amputovány ruce a nohy.

Přestože mu přístroj na podporu života zachránil život během 12 dnů, kdy na něm byl, zásobováním jeho hlavních orgánů krví, jeho končetiny v té době dostatečně neprokrvovaly.

Matthias (na obrázku vlevo) s matkou a mladším bratrem
Mathias byl ve škole nadšeným sportovcem

Když je končetina příliš dlouho zbavena průtoku krve a kyslíku, může to vést k odumření tkáně a infekci. Pokud je poškození vážné, může být nutná amputace.

Kromě toho ThKdyž má někdo sepsi, zánět způsobuje srážení krve a zhoustnutí, což ztěžuje pohyb po těle. Vzhledem k tomu, že živiny se nemohou dostat do tkání v prstech, rukou, pažích, prstech, chodidlech a nohou, tělesné tkáně začnou odumírat, což může způsobit gangrénu.

Čtěte více: Příznaky sepse u dětí: Pět varovných signálů, které by měli znát všichni rodiče

Tato mrtvá tkáň musí být odstraněna, protože může způsobit šíření infekce. Pokud je oblast gangrény dostatečně malá, chirurg může být schopen odstranit dost, aby zastavil šíření. Pokud je však poškození rozsáhlé, může být nutná amputace.

21. července mu lékařský tým Mathias amputoval levou nohu pod kolenem. O čtyři dny později mu byla amputována pravá noha těsně pod kolenem. 1. srpna mu byly sejmuty ruce těsně nad zápěstím.

Sepse je lékařská pohotovost, kterou zdravotní odborníci nazývají „tichý zabiják“. Je způsobena závažnou reakcí těla na infekci. Sepse nastává, když chemikálie uvolňované do krevního řečiště v boji proti infekci způsobují zánět v celém těle. To spustí řetězovou reakci, která způsobí selhání orgánů.

READ  Inženýři MIT vytvářejí „nemožné“ – nový materiál, který je pevnější než ocel a lehký jako plast

Mathias podstoupil více než tucet operací, ale ještě pár dalších má před sebou.

Očekává se, že po určitou dobu zůstane v dětské nemocnici Monroe Carell Jr. ve Vanderbiltu.

Jeho rodina je Sbírat peníze Na pokrytí jeho lékařských účtů a nákladů na protetiku. Doufají, že časem bude Mathias moci znovu hrát na klavír a sportovat.

„Bude mít úžasný život,“ řekla jeho matka s odkazem na rozhovor, který vedla se svým synem. „Půjdeš na MIGT.“ Budete dělat, co budete chtít. Nemáš žádné limity, protože jsi tady Matyási, jsi tady.

„Řekl jsem mu, že budeme tvoje ruce a nohy, dokud na to všechno nepřijdeme,“ dodal jeho otec.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *