Když Rusko útočí, Spojené státy a Evropa přemýšlejí o konci poválečného světa, který vytvořily

Jádrem zahraniční politiky USA je po desetiletí pomáhat prosazovat Evropu „celou, svobodnou a mírovou“, což je fráze prosazovaná Georgem H. W. Bushem ke konci studené války. S projektem budování a upevňování demokracie zasahujícím do hlubin kontinentu chtěla řada amerických prezidentů obrátit svou pozornost na asijsko-pacifický region, konkrétně na Čínu.

Stažení z Afghánistánu v loňském roce a Bidenovo zjevné upřednostnění Tichomoří způsobily, že Evropané měli pocit, že to byl dodatečný nápad – něco, co neochotně přijímali, dokud na jejich kontinentu zůstal mír.

„Vždy byla otázka, jak daleko tato svoboda a bezpečnost v Evropě sahá,“ řekl Josh Shifrinson, odborník na mezinárodní vztahy z Bostonské univerzity. Nyní se zdá jasné, že na Ukrajině utrpěla velkou a možná i smrtelnou ránu.

Spíše než vpřed za studenou válkou se zdá, že aliance je připravena udělat krok zpět k hlubokému zmrazení mezi NATO a Ruskem. Výsledkem může být další rozkol mezi těmi bývalými komunistickými státy na východním křídle aliance, které chtějí větší zapojení Američanů do své obrany, a těmi, jako je Francie, které dlouho prosazovaly větší evropskou sebeobranu.

Německo, zdaleka největší evropská ekonomika, ale jedna z nejnižších výdajů NATO na obranu, může čelit obzvláště těžkému rozhodnutí.

„Šok, když vidím, že se dvě hodiny od Berlína rozvinula vojenská kampaň, je obrovský,“ řekla Liana Fix, německá historička a politoložka, která je v současné době rezidentem German Marshall Fund. „Je to silná připomínka toho, že vojenská síla a vojenská síla jsou zpět a mírumilovný a prosperující ostrov, který byl v posledních několika desetiletích velkou částí Evropy,“ již neodráží realitu. „

Od Bidena dolů západní vůdci prohlásili, že Putinův krok, více než útok na Ukrajinu, je útokem na samotný kontinent.

Biden řekl novinářům, že ruská invaze představuje „nebezpečný okamžik pro celou Evropu“. Francouzský prezident Emmanuel Macron, řekl Putin, „se rozhodl spáchat nejvážnější porušení míru a stability, jaké Evropa za poslední desetiletí viděla“.

READ  Globální průmysl vodíkových sponek 2021-2035 s profily klíčových hráčů: Air Liquide, British Petroleum, FuelCell Energy, Linde Group, Shell a další

Český prezident Miloš Zeman, bývalý zastánce vřelejších vztahů s Ruskem, teprve minulý týden prohlásil, že k žádné invazi na Ukrajinu nedojde, a varování USA podle českých médií označil po Iráku a Afghánistánu za „třetí fiasko“ amerických tajných služeb. Informaci citovala ruská agentura Tass.

Zeman ve čtvrtečním projevu označil ruskou akci na Ukrajině za „zločin proti míru“ a vyzval k nejpřísnějším možným sankcím, včetně odříznutí Ruska od mezinárodního platebního systému SWIFT, což je krok, který Biden dosud odmítl tváří v tvář odporu učinit. . většího počtu členů NATO, uvedla z Prahy agentura Reuters.

Předseda vlády Petr Fiala ve čtvrtek řekl, že Česká republika pevně stojí za svobodnou a nezávislou Ukrajinou a má vlastní historickou zkušenost s ruskou „bratrskou pomocí“ s odkazem na invazi Sovětského svazu do bývalého Československa v roce 1968 za účelem potlačení reformistů.

Česká republika se tento týden připojila k dalším bývalým sovětským státům ve východní Evropě, včetně Bulharska, Estonska, Lotyšska, Litvy, Polska a Rumunska, v žádosti o naléhavé konzultace pro alianci podle článku 4 Charty NATO, který umožňuje kterémukoli členskému státu vyzvat setkání, když je ohrožena jejich územní celistvost nebo nezávislost.politická hrozba.

Přestože Ukrajina není členem NATO – a odmítnutí aliance vyloučit budoucí členství bylo jedním z uváděných důvodů Putinovy ​​invaze – „Toto je nebezpečný okamžik pro bezpečnost Evropy,“ řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg po čtvrtečním mimořádném zasedání. Severoatlantické rady. Politický rozhodovací orgán se rozhodl aktivovat nouzové obranné plány, včetně možného rozmístění tisíců dalších vojáků na východním křídle NATO.

„Cílem Kremlu je obnovit sféru svého vlivu,“ řekl Stoltenberg. „Zrušte globální pravidla, která nás všechny udržovala v bezpečí po celá desetiletí, a změňte hodnoty, které si ceníme. To je nový normál pro naši bezpečnost.“

I když se Biden ze všech sil snažil Evropu ujistit, že Spojené státy ji podporují, někteří se obávají, že již existují náznaky, že neudělá dost pro posílení bezpečnosti kontinentu. Představitel evropské obrany shledal čtvrteční oznámení prezidenta o nových sankcích proti Rusku „extrémně zklamáním“.

READ  Češi zapálili téměř 30 000 svíček na počest obětí COVID-19 | Majitel

Úředník, který mluvil pod podmínkou anonymity, aby poskytl upřímnou reakci, vyjádřil znepokojení nad tím, že Bidenovo tvrzení, že rozmístění nových amerických sil v Evropě nebylo zamýšleno k vypořádání se s Ruskem, poslalo Putinovi zelenou, což naznačuje, že Ukrajina je Rusko. . Pokud Rusko okupuje Ukrajinu, řekl úředník, další by mohly být země NATO.

Útok na zemi NATO by mohl riskovat širší konflikt s celou vojenskou aliancí kvůli jejímu článku 5 článku o kolektivní obraně. Konflikt na Ukrajině by ale mohl přimět další evropské země mimo alianci, jako je Finsko a Švédsko, aby zvýšily svůj zájem o připojení, nebo už méně kvůli současnému riziku vyvolání vojenské konfrontace s Ruskem. Stoltenberg pozval lídry obou zemí na páteční virtuální summit NATO.

I když Biden a další označili invazi na Ukrajinu za to, co prezident nazval „útokem na samotné principy, které jsou základem světového míru“, jiní poukazovali na to, že se zdaleka nejedná o první porušení státní suverenity za podmínek považovaných za nelegitimní. . nebo potenciálně nezákonné.

Porušil rok 2003 normy suverenity? Je rok 2014? Spojené státy zároveň použily jiné nevojenské, ale destruktivní taktiky ke změně směřování suverénních států, jako jsou tvrdé sankce proti Íránu, Iráku, Kubě atd., stejně jako tajné vměšování v minulých letech.

Pokud jde o NATO, Biden zopakoval svůj závazek „bránit každý centimetr území NATO plnou silou americké síly“, pokud Rusko rozšíří své vojenské operace mimo Ukrajinu.

A i když tento závazek trvá, někteří se domnívají, že Ukrajina bude bodem obratu v evropské obraně sebe sama, což povede k většímu financování a spravedlivějšímu rozdělení odpovědnosti.

„Pro Evropany je to škoda, špatné situace, ve které jsme, protože nejsme jednotní. V zahraniční politice je chaos, existuje rozdělení,“ řekl Norbert Röttgen, významný německý zákonodárce, který byl předsedou zahraničního výboru. ve svém parlamentu až do října.

READ  Očekává se, že 10 zemí povede vlnu kryptoměn v roce 2022

Röttgen řekl, že nově zvolená německá koaliční vláda „bude muset dostát vysokým vojenským výdajům jako jednomu základu pro efektivitu zahraniční politiky“. „Je tu hybná síla, kterou bychom to měli vysvětlit naší populaci,“ kteří byli dlouho skeptičtí k vojenské expanzi.

„V Evropě to povede k situaci, kdy se bezpečnost a obrana stanou důležitějšími než v minulosti,“ řekl Fix z German Marshall Fund, i když to způsobí politické nepokoje. Řekla, že Rusko využije „každou příležitost k rozdělení“ Evropy od Spojených států, včetně vytlačení více imigrantů na západ, zesílení války proti dezinformacím a podpory pravicových hnutí na kontinentu.

Jak velkou přitažlivost chce Evropa vložit do hry rovnosti v rámci NATO, se ukáže na příštím pravidelném summitu aliance v červnu v Madridu, kde má být představen nový „strategický koncept“.

Mezi projednávanými návrhy je ostré přerovnání financování, rolí a odpovědností v rámci aliance, kde jsou výdaje na obranu USA vyjádřené jako procento HDP více než dvojnásobné oproti průměru evropských členů NATO.

„Myslím, že Ukrajina posiluje potřeby,“ řekl Alexander Vershbow, bývalý americký velvyslanec v Rusku a zástupce generálního tajemníka NATO. „Potřeby v Evropě porostou, vypořádat se s opravdu agresivním odvetným Ruskem, včetně umístění vojáků na východním křídle.“

„Spojené státy mohou něco z toho udělat,“ řekl. Ale s „požadavky amerických sil vypořádat se s Čínou je téměř nezbytné, aby Evropa nesla alespoň polovinu břemene“.

Mezi návrhy diskutovanými konceptualisty je 50procentní cíl pro evropské příspěvky do NATO do roku 2030 a přerozdělení rolí a odpovědností.

Evropané nemohou bránit Evropu sami. „Stále to bude důležité přes Atlantik,“ řekl Vershbow. Ale s věcmi, jako je krizové řízení a strategické prostředky, jako je kapacita doplňování paliva, zvedání těžkých břemen, zpravodajství a průzkum, „potřebují více investovat, aby nemuseli volat Pentagon“, aby tyto potřeby naplnili.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.