Kdo jsou diplomatičtí spojenci Tchaj-wanu? | Zprávy

Po odtržení Nikaraguy zůstalo na ostrově pouze 14 oficiálních diplomatických spojenců, většinou malých národů v Pacifiku, Karibiku, Latinské Americe a Jižní Africe.

Po odchodu Nikaraguy zbylo Tchaj-wanu pouze 14 oficiálních diplomatických spojenců.

Většinou se jedná o malé země v Tichomoří, Karibiku, Latinské Americe a Jižní Africe, které dostávají obrovské zahraniční půjčky a dary. Před oddělením od Tchaj-wanu získala Nikaragua půjčku ve výši 100 milionů dolarů, která jí pomohla nadále čelit americkým sankcím.

Mezi poslední spojence Tchaj-wanu patří Belize, eSwatini (dříve známé jako Svazijsko), Guatemala, Haiti, Svatý stolec (ústřední správa římskokatolické církve), Honduras, Marshallovy ostrovy, Nauru, Palau, Paraguay, Svatý Kryštof a Nevis a Svatý. Lucia, Svatý Vincent a Grenadiny a Tuvalu.

Náměstek čínského ministra zahraničí Ma Zhaoxu a nikaragujský zástupce Lauriano Ortega se účastní slavnostního podpisu Společného prohlášení o obnovení diplomatických vztahů mezi Čínskou lidovou republikou a Republikou Nikaragua v čínském Tianjinu. [Yue Yuewei/Xinhua via Reuters]

Tchaj-wan je oficiálně známý jako Čínská republika (ROC), jejíž vláda se na ostrov stáhla na konci čínské občanské války v roce 1949. Vláda Čínské republiky byla úspěšná v čínské dynastii Čching, která se zhroutila v roce 1912 Po krátké spolupráci s Čínskou lidovou republikou. Čínská komunistická strana během druhé světové války proti japonské invazi se obě strany obrátily proti sobě.

Tchaj-wan zastupoval Čínu v Organizaci spojených národů, dokud nebyl v roce 1971 vyloučen ve prospěch Čínské lidové republiky se sídlem v Pekingu. Tehdy vláda Čínské republiky potvrdila, že zastupuje Čínu, takže se znovu nepřipojila pod novým názvem jako „Tchajwanská republika“ nebo „Republika Formosa“.

Od 90. let se nová demokratická vláda de facto vzdala svých nároků na Čínu, ale komunistická strana v Pekingu nadále považuje Tchaj-wan za zbloudilou provincii v rámci politiky „jedné Číny“. Pokud Tchaj-wan vyhlásí formální nezávislost, pravděpodobně to vyvolá válku s Pekingem.

Taiwan byl zpočátku populární volbou v OSN kvůli antikomunistickým náladám během studené války, ale postupně ztratil podporu, když bylo jasné, že vláda ROC nezíská moc. Tchaj-wan ztratil mnoho spojenců v 60. a 70. letech během svého dekolonizačního boomu a další velkou ránu zasadil v roce 1979, kdy Spojené státy přesunuly své uznání na Peking.

READ  Zachyceno kamerou a následně telefonem: ruská vojenská jednotka, která zabila desítky v Buchu

Zatímco Čína byla již v roce 2000 diplomaticky izolovaná, Čína si začala agresivně vybírat zbývající diplomatické spojence Tchaj-wanu jako svou rostoucí globální moc a vliv. Od nástupu prezidenta Tsai Ing-wen do úřadu v roce 2016 se počet tchajwanských spojenců zmenšil z 21 na současných pouhých 14. Tsai je komunistickou stranou opovrhována jako „separatistka“, protože její strana považuje Tchaj-wan za de facto nezávislou zemi.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *