Kdo je bývalý šéf armády, který vede prezidentské volby v České republice?

Kdo je bývalý šéf armády, který vede prezidentské volby v České republice?

Od Jana Lopatky

PRAHA (Reuters) – Když kolem něj na mírové misi na Balkáně v 90. letech vybuchovaly minomety, projevoval Petr Pavel pohodovou, chladnou povahu, která si ho později oblíbila u voličů v české prezidentské kampani.

Průzkumy veřejného mínění učinily z vousatého generála ve výslužbě (61) favorita na vítězství ve druhém kole v pátek a sobotu proti miliardářskému bývalému premiérovi Andreji Babišovi (68).

Čeští prezidenti nemají mnoho každodenní výkonné moci, ale mají slovo v zahraniční politice, jmenují premiéry a lídry centrálních bank a jsou mocnými tvůrci veřejného mínění.

Mírová mise do Chorvatska byla brzkým náznakem odhodlání, které Pavla posunulo z branné povinnosti v armádě Varšavské smlouvy na vysokou pozici v NATO.

V lednu 1993 jeho jednotka evakuovala skupinu francouzských vojáků zachycených v bojích, což mu vyneslo francouzský vojenský kříž.

„Čelili jsme mnoha vypjatým situacím a on je vždy zvládal opatrně a v klidu,“ řekla agentuře Reuters česká generálka ve výslužbě Alice Opata, která sloužila v Chorvatsku a později s Pavlem.

„Jednou byl Peter mimo naši letadlovou loď a mluvil s místními… Nikdy není dobré, když kolem vás začnou padat minomety. S klidnou hlavou dokončil, co dělal, a vrátil se.“

Obata řekl, že během své kariéry používal vyjednávací schopnosti a schopnost získávat lidi.

Českému generálnímu štábu velel od roku 2012 během české účasti v operacích v Afghánistánu a v roce 2015 se stal předsedou Vojenského výboru NATO, poradní funkce generálního tajemníka Aliance. V roce 2018 odešel do důchodu.

Pavel kandiduje jako nezávislý, ale má také podporu pravého středu kabinetu.

Jeho poselství je nezaměnitelné – ukotvení země v NATO a Evropské unii v souladu s vládní politikou, na rozdíl od současného prezidenta Miloše Zemana, který dlouhodobě prosazuje užší vztahy s Čínou i Ruskem. Podporuje vojenskou pomoc Ukrajině.

„V sázce je, jestli bude dál vládnout chaos a populismus, nebo se vrátíme k dodržování pravidel… a budeme spolehlivou zemí pro naše spojence,“ řekl Pavel po těsném vítězství v prvním kole voleb. .

READ  Petra Kvitová a Donna Vekic se chystají do Berlína, kde Katie Poulter čelí tvrdému losování v Eastbourne | Novinky z tenisu

Při kampani pod heslem „Nastolme v České republice pořádek a klid“ podporuje také progresivní politiku, jako jsou sňatky osob stejného pohlaví, a podporuje přijetí eura.

Kritizoval Babišovy vřelé vztahy s maďarským vůdcem Viktorem Orbánem, který se střetl s partnery v Evropské unii, a řekl, že Babiš posune zemi stejným směrem.

Motocyklové výlety

Často v džínách a kožené bundě se připravoval na kandidaturu na prezidenta, aby objížděl zemi kvůli debatám a sbíral nominační podpisy, někdy na svém motocyklu BMW GS.

Partnerem na těchto cestách byl Pavel Kubitschek, obchodní zástupce Harley-Davidson, který řekl, že Pavel má smysl pro službu, nikoli hlad po moci.

„Nedělá to, aby to bylo v historických knihách,“ řekl Kubíček agentuře Reuters. „Už to tam je.“ „Má hromady úspěchů a být prezidentem nebo ne, to pro něj není tak velký problém.“

Jiří Šeděví, generální ředitel Evropské obranné agentury a bývalý český velvyslanec při NATO, řekl, že Pavel je rozhodovatel, který může převzít odpovědnost.

„Nedá se odradit a je velmi tvrdý,“ řekl Sidevi agentuře Reuters. Věděl, jak říci „ne“ ministrům nebo dokonce generálnímu tajemníkovi (NATO), když měl jiný názor.“

Po ruské anexi Krymu v roce 2014 Pavel zastupoval NATO na setkání v roce 2017 s náčelníkem generálního štábu Ruska Valerijem Gerasimovem.

„Po Krymu se hledal způsob, jak úplně neztratit kontakt mezi Ruskem a NATO. To bylo kontroverzní a on byl evidentně pro, že si musíme promluvit, také vojáci, musíme se uklidnit,“ řekl Sedevi.

Pavel vstoupil do armády ve stopách svého otce za komunistické vlády a v roce 1988 zahájil kurz vojenského zpravodajství, který dokončil po přechodu k demokracii v roce 1989.

Tento start a členství v KSČ, kde byl i Babiš, je pro některé Čechy, kteří doufali v kandidáta nezatíženého minulostí, těžkou pilulku.

READ  Kdo bude hrát Euro a Wales na Euro 2020? Zápasy, zápasy a tabulky pro 16. kolo | fotbalové novinky

Peter Blažek, historik z Pamětního muzea 20. století, řekl, že Pavel nezveřejnil podrobnosti ze své rané kariéry.

„Připravoval se na vydání v zahraničí,“ řekl Blažek. „Studoval francouzštinu, takže se očekávalo, že vyjde ve Francii.“

Blažek řekl, že bude stále volit Pavla kvůli jeho pozdějším úspěchům a Babišově podpoře ze strany extremistických sil včetně komunistické strany.

(Zprávy Jan Lopatka; Dodatečné zprávy Robert Mueller a Jerry Skassell; Střih Angus McSwan)

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *