Kazašský básník Abay Kunanbayev zvěčněný v novém pomníku v Berlíně

NUR-SULTAN – Slavnostní otevření pomníku velkého kazašského básníka Abay Kunanbajeva se konalo v Berlíně 22. října, uvedlo ministerstvo kultury a sportu.

„Ve svých dílech Abay oslavuje lidi v práci a vyzývá nás k udržitelnému rozvoji, harmonii a přátelství,“ řekl ministr kultury. Rimkulová. Zdroj obrázků: tisková služba Ministerstva kultury a sportu.

Autorem pomníku Abay je vynikající kazašský umělec a sochař Bulat Mikbajev, který je také laureátem ceny „Umění lidí celého světa“ od International Society.

Ve své uvítací řeči Kdo jsi Raimkulová, ministryně kultury a sportu. Vyjádřil svou vděčnost lidu a vládě Německa za podporu iniciativy Kazachstánu postavit pomník Abai.

Jak řekl ministr, Abaiova díla spojují kulturu kazašského lidu s kulturou jiných lidí. Patří nejen kazašskému lidu. Jeho díla, prosazující univerzální lidské hodnoty, se stala nedílnou součástí lidské i světové literatury.

Raimkulová zdůraznila úžasnou synergii mezi Abaiovou poezií a poezií německého básníka Goetha:

„S některými díly Johanna Goetha jsme se seznámili prostřednictvím interpretace Abai. Jednou z nich je báseň „Píseň nočního cestovatele“, která byla přepsána do kazašského jazyka. Abay se tak stala pevným mostem spojujícím literaturu a kulturu dvou zemí. Je naší povinností ctít vznešené syny lidstva, jako jsou Abai a Goethe, a oslavovat jejich dědictví a jejich jméno.“

Minulý rok Kazachstán oslavil 175. výročí Abay Kunanbayeva, světového myslitele, Filozof a iluminátor a Zakladatel psané kazašské literatury. V rámci výročí otevřelo Abai centrum své brány čtenářům v Singapuru, Bulharsku, Maďarsku, Spojených arabských emirátech, Pákistánu, Etiopii a České republice.

Památníky Abay byly instalovány také v Maďarsku, Jižní Koreji, Francii, Turecku, Uzbekistánu, Egyptě, Rusku a dalších zemích. Nejnovější z nich byl postaven v jednom z největších ukrajinských měst – Charkov.

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *