Kapsle Boeing Starliner vzala astronauty do vesmíru a nyní je potřebuje dostat zpět

Kapsle Boeing Starliner vzala astronauty do vesmíru a nyní je potřebuje dostat zpět

Zpoždění u kapsle Starliner Boeingu ještě neskončilo. Po letech odkladů letecký gigant konečně vypustil kosmickou loď na začátku tohoto měsíce, ale dvoučlenná posádka stráví ve vesmíru více než dvojnásobek plánovaného času kvůli přetrvávajícím technickým problémům na oběžné dráze.

Představitelé NASA a Boeingu v úterý potvrdili, že astronauti Butch Wilmore a Sonny Williams se nyní vrátí na Zemi 26. června, namísto původně plánovaného data 14. června. Jinými slovy, na palubě stráví minimálně 20 dní. Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) místo pouhých osmi.

Odklad má „poskytnout našemu týmu více času podívat se na data a provést nějakou analýzu a ujistit se, že jsme opravdu připraveni vrátit se domů,“ řekl administrátor NASA Steve Stich na úterní tiskové konferenci.

Inženýři se budou i nadále blíže zabývat technickými problémy, se kterými se Starliner dosud během této testovací mise potýkal, včetně trvalého úniku helia v pohonném systému a několika trysek, které přestaly fungovat, když byla kapsle v závěrečné fázi setkání s mezinárodním letištěm. Vesmírná stanice.

Čtyři z pěti trysek, které selhaly během přiblížení kosmické lodi k Mezinárodní vesmírné stanici, byly vyřešeny, ale jeden motor zůstal vypnutý a inženýři se rozhodli upustit od dalších pokusů o jeho opětovné připojení. Nicméně, Starliner má celkem 28 trysek, takže selhání jednoho z nich by neovlivnilo schopnost kosmické lodi oddělit se od ISS nebo by se nepodařilo uvést astronauty na cestu k návratu na Zemi. Inženýři jsou také přesvědčeni, že rychlost úniku helia neovlivní schopnost Starlineru splnit zbývající cíle, ačkoli se stále snaží určit přesnou příčinu problému.

Jedním z důvodů, proč si inženýři dávají čas na pochopení problémů, je to, že trysky a úniky helia se nacházejí v části kosmické lodi známé jako servisní modul, který během návratu shoří v atmosféře, řekl Stitch.

READ  Nové Mexiko zaznamenává nárůst případů COVID-19

Pokud se inženýři domnívají, že o vozidle shromáždili potřebná data a že je letuschopné, velitel mise Willmore a druhý pilot Williams se 25. června od ISS odpojí a v 1:51 přistanou v testovacím zařízení White Sands v Novém Mexiku. AM PT další den. Další příležitost k přistání bude 2. července.

Starliner je dlouho očekávané řešení přepravy astronautů společnosti Boeing, které má být druhou možností pro kapsli Dragon společnosti SpaceX, která od roku 2020 přepravuje posádku na Mezinárodní vesmírnou stanici az ní. Tento letový test je posledním krokem před tím, než NASA certifikuje Starliner, aby začal pravidelně létat. mise . První by se mohlo odehrát na začátku roku 2025. Stitch měl sice jasné, že nebylo učiněno žádné rozhodnutí o dodržení této časové osy, ale řekl, že problémy s únikem helia a problémy s pohonem budou muset být plně pochopeny a vyřešeny. Před první misí.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *