Kanada zvažuje vyhoštění čínského diplomata za útok na zákonodárce

WASHINGTON/OTTAWA (Reuters) – Kanadská ministryně zahraničí Melanie Jolie ve čtvrtek uvedla, že zvažuje vyhoštění čínského diplomata poté, co zpravodajská zpráva z roku 2021 uvedla, že se úředník snažil vystopovat rodinu kanadského zákonodárce v Hongkongu, aby je zastrašil.

„Můj zástupce tajemníka se nyní schází a odvolává čínského velvyslance, a proto také posuzujeme různé možnosti včetně vyhoštění diplomatů,“ řekla Jolie na zasedání parlamentního výboru.

Jolie odpovídala na otázku Michaela Chunga, poslance za opoziční Konzervativní stranu, který byl identifikován ve zprávě tajných služeb poté, co podpořil návrh v parlamentu deklarující čínské zacházení s muslimskou ujgurskou menšinou jako genocidu.

„Proč ministr nadále povoluje akreditaci tohoto diplomata v této zemi?“ řekl Chung.

Kanadské noviny Globe and Mail v pondělí uvedly, že Čína hledala informace o Chungovi a jeho rodině ve snaze „jít z něj příklad“ a „odradit ostatní od zaujímání postojů proti ČLR“. Čínský konzulát v Torontu zprávu popřel.

Premiér Justin Trudeau řekl, že se o zprávě zpravodajské služby dozvěděl z novin, a ve středu obvinil špionážní agenturu, že mu ji tehdy nepředala.

Ale ve čtvrtek Chung řekl, že poradce Trudeaua pro národní bezpečnost mu řekl, že zpráva byla v roce 2021 rozeslána Úřadu tajné rady, který podporuje premiéra a jeho kabinet.

Koncem středy Čína ostře kritizovala Trudeauův komentář spojující lithium vyrobené v Číně s nucenou prací a varovala Kanadu, která by mohla čelit následkům, pokud bude pokračovat v „očerňování“ situace v oblasti lidských práv v Číně.

„Jeho slova ignorovala fakta a zaměňovala černou a bílou. Čínská strana s tím vyjadřuje svou silnou nespokojenost a pevný odpor,“ uvedlo čínské velvyslanectví v Ottawě v prohlášení.

„Kanadská strana by měla respektovat fakta, odložit předsudky a přestat zlomyslně očerňovat čínská lidská práva, jinak Kanada definitivně ponese následky.“

READ  Kamala Harris v čele prezidentské delegace do SAE po smrti vůdce

Trudeauova kancelář uvedla, že k jeho komentářům minulý týden nemá co dodat.

(Zprávy Doina Schiaco ve Washingtonu a Ismail Shakil v Ottawě.) Střih Josie Kao

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *